Windows 11, bazı yararlı düzeltmeler uygulayan isteğe bağlı bir güncelleme aldı… ama aynı zamanda Başlat menüsü için biraz daha tartışmalı bir şey.

tarafından tespit edildiği gibi Uyku Bilgisayarı (yeni sekmede açılır)bu, Microsoft’un Başlat menüsünde görünen “Microsoft hesapları için bildirimler” olarak tanımladığı şey olurdu; bu, bazı şüphelilerin gizli bir gündemi olan bir özelliktir.

Bununla ne demek istiyoruz? Peki, içinde destek belgesi (yeni sekmede açılır) Windows 11 22H2 PC’ler için hala önizlemede olan ancak gelecek ay tamamen kullanıma sunulacak olan KB5023778 yamasını tanıtan Microsoft, bir bildirim örneği veriyor: kullanıcıyı dosyalarını yedeklemesi gerektiği konusunda uyaran açılır bir panel.

Mantıklı bir tavsiye ve elbette, ana klasörlerinizi (belgeler, resimler vb.) ara sıra önerildiği gibi (ve yerel olarak da, örneğin harici bir sürücü kullanarak) buluta yedeklemek iyi bir fikirdir.

Bununla birlikte, bu istemden bir yedekleme başlatmanın Microsoft’un bulut depolama hizmeti olan OneDrive’ı kullanmaya çalışacağını garanti edebilirsiniz. Çünkü bildiğimiz gibi, bu Başlat menüsü istemleri, Microsoft hesapları ve OneDrive gibi bağlı hizmetlerle ilgili bildirimlerdir.

Albacore’dan (Twitter’da iyi bilinen bir sızıntı kaynağı) geçmiş sızıntılar, Microsoft’un kullanıcıları (test yapılarında) OneDrive’ı bu şekilde başlatmaya veya bir Microsoft hesabı oluşturmaya (veya Microsoft profillerini tamamlamaya) teşvik ettiğini de göstermiştir.

Bu yeni özellikle ilgili olarak Microsoft bize şunları söylüyor: “Bu, şu anda yalnızca küçük bir kitle tarafından kullanılabilir. Önümüzdeki aylarda daha geniş bir alana yayılacak. Biz geri bildirim toplarken bazı cihazlar farklı görsel işlemler fark edebilir.”

Yeni piyasaya sürülen isteğe bağlı güncelleme ayrıca, yazıcıları (bir USB bağlantı noktası üzerinden bağlanan) etkileyen ve multimedya cihazları gibi görünmesini sağlayan bir aksaklık da dahil olmak üzere bir dizi hata düzeltmesi sağlar.


Analiz: Uğursuz bir şeyin başlangıcı mı?

Yani, bu Başlat menüsü özelliği açıkça ilerliyor. Sadece bir hafta önce Windows Insiders (test kullanıcıları) için Sürüm Önizleme kanalında gördük ve şimdi, ileriye dönük gerçek Windows 11 PC’leri vuruyor.

Kuşkusuz, şu anda hala isteğe bağlı (test) bir güncellemedir, ancak neredeyse kesin olarak, birkaç hafta içinde dağıtılan Windows 11 için Nisan ayı toplu güncellemesinin bir parçası olacaktır. Microsoft son dakikada fikrini değiştirmedikçe ve dağıtımın eşiğinde fişi çekmedikçe (ve bu noktada, bu pek olası değildir).

Tabii ki, başlangıçta Windows 11 kullanıcılarının yalnızca küçük bir alt kümesine yayılıyor. Bu kendi başına bir şey söylese de – Microsoft, yanıt konusunda açıkça endişeli ve suları hala sınırlı bir şekilde test ediyor, daha geniş bir lansman ‘aylar’ içinde gelmiyor. Yazılım devi bu konuda dikkatli davranıyor ve şüphesiz bunun iyi bir nedeni var.

Belki de bu tür reklamları – veya Microsoft’un belirttiği gibi hatırlatıcıları – Başlat menüsünde bu kadar sık ​​​​görmeyeceğiz bile. Bunlar çok ara sıra olan şeyler olabilir. Bilmiyoruz ve ayrıca Microsoft’un öneriler veya tavsiyeler arasındaki çizgiyi tam olarak nerede çizeceğini ve kullanıcıya etkili bir şekilde reklam alanına geçen bir yardım biçimi olarak kendi hizmetlerini zorlayacağını da tam olarak bilmiyoruz. .

Zaman gösterecek, ancak önerilerin gelecekte Windows 11 (veya aslında Windows 12) için büyük bir şey olacağı yeterince açık. Son zamanlarda, Başlat menüsünde, ziyaret edilmesi önerilen web siteleri de dahil olmak üzere (evet, bu konsept görünüşe göre yeniden gündeme geldi) kişiselleştirilmiş önerilere ilişkin daha fazla ipucu gördük.genel-6