Merkezi olmayan kimlik pazarı henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, son yıllarda ilgi görüyor ve mevcut kimliği, kimlik doğrulamayı ve erişimi daha iyi hale getirme potansiyeline sahip. 2022’de merkezi olmayan kimlik pazarının 270 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Ademi merkeziyetçilik ve blockchain teknolojisi sayesinde, verilerinin kontrolünü geri alan insanların sayısı giderek artıyor. Dijital kimlik alanı hala başlangıç ​​aşamasında olmasına rağmen, blockchain ile merkezi olmayan kimliğin, kimlik yönetimini merkezi olmayan, basitleştirilmiş ve sorunsuz hale getirerek pazar manzarasını tamamen dönüştürmesi mümkündür. Başlangıçlar ve DID girişimleri, devlet, finans, sağlık ve diğer alanlarda merkezi olmayan kimlik için kavram kanıtları (PoC) geliştirmeye devam ediyor ve merkezi olmayan kimlik fırsatları büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

eIDAS 2.0 Büyümeyi Destekliyor

Omdia, eIDAS 2.0 düzenlemesinin, tahmin dönemi boyunca merkezi olmayan kimlikte büyüme için önemli bir itici güç olacağına inanıyor. Güncellenen eIDAS 2.0 girişimi, güvenilir dijital kimlikler için mevcut sınır ötesi yasal çerçeve, 2014’te kabul edilen Avrupa elektronik kimlik ve güven hizmetleri girişimi (eIDAS Yönetmeliği) üzerine inşa edilmiştir. Eylül 2023’e kadar tüm AB üye devletleri, bir dijital kimlik cüzdanının tüm AB vatandaşları, AB’de ikamet edenler ve AB’deki işletmeler tarafından kullanılabilir olduğundan ve yalnızca kimlik belgeleri için değil, sağlıkla ilgili veriler ve belgeler gibi hassas kişisel verileri içerenler de dahil olmak üzere tüm tasdikler için kullanılabilir olduğundan emin olmalıdır.

Merkezi Olmayan Kimliğin Avantajları

Merkezi olmayan kimliğin kullanıcılara geleneksel kimlik ve erişim yönetimi çözümlerine göre sağladığı avantajlar arasında kontrol, güvenlik, gizlilik ve kullanım kolaylığı yer alır:

  • Kontrol – Kontrol, kimlik sahiplerine ve dijital cihazlara dijital tanımlayıcıları üzerinde güç sağlar. Kullanıcılar, kimlikleri ve kimlik bilgileri üzerinde tam kontrole ve sahipliğe sahip olduklarından, hangi bilgileri ifşa etmek istediklerine karar verebilir ve herhangi bir başka tarafa bağlı olmadan iddialarını kanıtlayabilirler.
  • Güvenlik Güvenlik, kişisel tanımlanabilir bilgileri (PII) depolayarak saldırı yüzeylerini azaltır. Blockchain, güvenli, esnek ve bir saldırganın kullanıcı verilerini çalmak veya bunlardan para kazanmak için yetkisiz erişim elde etme riskini azaltan, şifreli, merkezi olmayan bir depolama sistemidir.
  • Mahremiyet Gizlilik, varlıkların kimlik bilgileri için minimum veya seçici erişim belirlemek üzere en az ayrıcalık ilkesini (PoLP) kullanmalarını sağlar. PoLP, bilgi güvenliği ile ilişkili bir terimdir. Herhangi bir kişi, gadget veya işlemin, söz konusu görevi yürütmek için yalnızca gerekli olan minimum haklara sahip olması gerektiğini belirtir.
  • Kullanım kolaylığı Merkezi olmayan kimlik teknolojisi, kullanıcılara, kullanıcı dostu neoterik merkezi olmayan kimlik uygulamaları ve platformları ile kimliklerini kolayca oluşturma ve yönetme avantajı sağlar.

Merkezi Olmayan Kimliğin Dezavantajları

Buna karşılık, merkezi olmayan kimliğin dezavantajları arasında büyük ölçekli benimseme olmaması, eski sistemler ve düzenleme ve kimlik verilerinin kırılganlığı yer alır:

  • Büyük ölçekli benimseme yok Hükümetler ve kuruluşlar, merkezi olmayan kimlik teknolojisinin geniş ölçekte nasıl dağıtılacağını bulmaya çalışırken, teknoloji dışı kullanıcıların çoğu bu olguyu duymamış bile.
  • Eski sistemler ve düzenleme – Mevcut eski sistemleri değiştirmek ve birlikte çalışabilir küresel standartlar ve yönetişim oluşturmak da önemli konulardır.
  • Kimlik verileri kırılganlığı İkincil bir sorun olmakla birlikte, kimlik yönetiminde yineleme, karışıklık ve yanlışlığa atıfta bulunan kimlik verilerinin kırılganlığı devam etmektedir.

Daha Fazla Merkezi Olmayan Kimlik Ürünleri Geliyor

Merkezi olmayan kimliğin popülaritesi, IBM, Microsoft ve Ping Identity gibi satıcıların mücadeleye girmesiyle hız kazanıyor. Hükümetler bile teknolojiye bakıyor. Omdia, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha merkezi olmayan kimlik ürünlerinin piyasaya sürüleceğine ve bunun teknolojinin daha yaygın hale gelmesine yardımcı olacağına inanıyor. Merkezi olmayan kimlik pazarının tahmin döneminde önemli bir büyüme göstermesi ve 2027’de 6,5 milyar dolara çıkması bekleniyor.siber-1