Dünyanın en ünlü orkalarından biri, serbest bırakılması için yıllarca süren aktivizmin ardından 50 yıldan fazla esaretten sonra okyanusa geri dönüyor.

Perşembe günü, Tokitae olarak da bilinen Lolita adlı orkanın evi olan Miami Seaquarium, ilan edildi önümüzdeki iki yıl içinde onu Kuzeybatı Pasifik’teki doğal yaşam alanına geri salmayı planladığını söyledi. Bu çaba, Seaquarium ile orca’nın refahına adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Friends of Toki arasındaki türünün ilk örneği yasal anlaşmanın bir parçası.

Friends of Lolita’nın kurucu ortağı Pritam Singh, “Yapılması gereken çok iş var. Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında. “Ama bence göreve hazırız.”

Lolita’yı Florida’dan Pasifik’e geri taşımak, vahşi hayvanların bakımını ve esaret altında tutulmasını denetleyen federal düzenleyicilerin hareket halindeyken onay vermesini gerektirir. Aynı zamanda pahalı bir çaba olacak: belirli rakamlar verilmemiş olsa da, maliyet 1 milyon doların üzerine çıkabilirve bir askeri uçak veya 747 kullanılmasını gerektirebilir. Nakliye, Indianapolis Colts’un sahibi ve CEO’su Jim Irsay tarafından finanse edilecek.

Lolita, 1970 yılında 4 yaşlarındayken Puget Sound adlı bir gruptan alındı. L bölmesi. Yakalanması—bir rezil olay Nesli tükenmekte olan bir popülasyondan 80 orkanın toplandığı, yedisinin yakalandığı ve beşinin öldürüldüğü olay, 1960’ların sonlarında ve 1970’lerin başlarındaki bir telaşın parçasıydı.akvaryumlarda, deniz parklarında ve diğer tesislerde gösteriler için vahşi doğadan orkaları toplamak. Lolita’ya başlangıçta bir Chinook adı verildi, Tokitae, ancak yeniden adlandırıldı yukarın Miami’ye gelişi.

Başlangıçta Lolita, kafasını cam tanklarının duvarına çarpmaya eğilimli olan Hugo adında bir erkek arkadaşıyla tutuldu. Birlikte 10 yıl geçirdikten sonra, Hugo özel bir güçle duvara çarparak öldü ve Lolita öldürüldü. daha küçük bir tanka taşındı– yaklaşık 35 fit genişliğinde, vücudundan sadece 15 fit daha uzun. ABD’deki en küçük orca tankıdır. Geçen yıl The Dolphin Company ile yapılan bir anlaşma sonucunda performanstan emekli oldu. Seaquarium’u 2021’de satın aldıve şirkete yeni bir izin veren federal düzenleyiciler altında şarttion Lolita artık sergilenmiyor.

Whale and Dolphin Conservation adlı savunuculuk grubuna göre, şu anda Dünyada 25’i esir alınan 54 orka vahşi. Son birkaç on yılda büyüyen bir hareket, tutsak orkaları hâlâ ellerinde tutan kuruluşlara hayvanları emekliye ayırmaları ve vahşi doğaya geri götürmeleri için baskı yaptı. Kuruluşlar başta çeşitli parklarında 18 tanesine sahip olan SeaWorld dahil olmak üzere orkalara sahip olanlar, yaratıkların geri çekildiğini iddia ederek geri püskürttüler. vahşi doğada hayatta kalamaz.

Lolita, vahşi doğada ortalama bir dişiden daha uzun yaşadı, ancak orkalar 80 veya 90 yaşına kadar yaşayabilir. Rutin veteriner muayeneleri yapan Lolita’nın dostlarışunu söyle, Son zamanlardaki bazı aksiliklere rağmen, Lolita dır-dir sağlıklı. Bir savunuculuk grubu, Lolita’nın görüşme yaparken kasete kaydedildi L kapsülü tarafından kullanılır – bu, vahşi doğaya döndüğünde ailesini tanıyabileceğini gösterir.genel-7