31 Mart 2023Ravie LakshmananSiber Suç / Hacking Haberleri

Ukrayna Siber Polisi, Çekya’dan kanun uygulayıcı yetkililerle işbirliği içinde, Avrupalı ​​kullanıcıları hedef almak için kimlik avı siteleri kuran bir siber suç çetesinin birkaç üyesini tutukladı.

Yakalanan bağlı kuruluşlardan ikisinin organizatör olduğuna inanılıyor, diğer 10 kişi ise Avrupa Birliği’nin diğer bölgelerinde gözaltına alındı.

Şüphelilerin Fransa, İspanya, Polonya, Çekya, Portekiz ve bölgedeki diğer ülkelerdeki kullanıcıları hedefleyen 100’den fazla kimlik avı portalı oluşturduğu iddia ediliyor.

Bu web siteleri, şüphelenmeyen kullanıcıları sahte “siparişler” vermeye ikna etmek için piyasa fiyatlarının altında büyük ölçüde indirimli ürünler sunan çevrimiçi portallar kılığına girdi.

Gerçekte, ödemeleri tamamlamak için bu web sitelerine girilen finansal bilgiler, kurbanların hesaplarından para çekmek için kullanıldı.

Siber Polis, “Dolandırıcılık planı için katılımcılar ayrıca Vinnytsia ve Lviv’de iki çağrı merkezi oluşturdular ve operatörleri işlerine dahil ettiler.” söz konusu. “Rolleri, müşterileri satın almaya ikna etmekti.”

THN WEBİNAR

Bir Olay Müdahale Uzmanı Olun!

Kurşun geçirmez olay müdahalesinin sırlarını ortaya çıkarın – Cynet’in IR Lideri Asaf Perlman ile 6 Aşamalı süreçte ustalaşın!

Fırsatı Kaçırmayın – Koltuğunuzu Kaydedin!

Alçak planın 1.000’den fazla kişiyi kandırdığı ve operatörlere yaklaşık 4.33 milyon dolar yasadışı kazanç sağladığı tahmin ediliyor.

Soruşturma kapsamında 30’un üzerinde arama yapan kolluk kuvvetleri, faaliyetlerde kullanılan cep telefonları, SIM kartlar ve bilgisayar ekipmanlarına el koydu.

En fazla 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek failler hakkında cezai işlem başlatıldı.siber-2