Geçen yıl Kaliforniya'da prototipin bir testi yapıldı.

bir test prototip gerçekleştirdi geçen yıl Kaliforniya’da.
Fotoğraf: Astrolab

testten sonra Geçen yıl Kaliforniya çölündeki FLEX gezgini Astrolab şimdi aracı Ay. Astronotik girişimi, teslim etmek için SpaceX ile bir anlaşma imzaladı. Astrolab’ın gelecekteki bir Starship görevinde Ay’a giden ilk ay gezgini.

Cuma günü, Astrolab ilan edildi SpaceX’in Esnek Lojistik ve Keşif (FLEX) gezicisini 2026 ortasına kadar Ay’ın yüzeyine taşımak için Starship fırlatma ve iniş sistemini kullanacağını. Gezici, ayrıntıları yakında açıklanacak olan Ay’a yaklaşık 2.200 pound müşteri kargosu (1.000 kilogram) taşıyacak.

Astrolab, Venturi Group ile ortaklaşa FLEX gezici filosunu tasarladı akılda tek bir hedefle: Ay’da sürdürülebilir bir insan varlığını desteklemek. Geziciler, yükleri teslim etmek için tasarlandı Ay’a, ayrıca iki astronotun ay yüzeyinde taşınması. FLEX ayrıca NASA’nın Mars gezicilerine benzer bir robotik kol ve bilim direği ile tasarlanmıştır. ve ayrıca sürekli yüksek bant genişliğine sahip iletişim sağlamak için bir antenn Dünya ile. Astrolab’a göre, FLEX rover filosunun bir gün Mars’a gitmesi ve Kızıl Gezegendeki bir insan varlığını desteklemesi fikri.

Astrolab'ın gezgin aracının Ay yüzeyindeki bir çizimi.

Astrolab’ın gezgin aracının Ay yüzeyindeki bir çizimi.
İllüstrasyon: Astrolab

Astrolab’ın kurucusu ve CEO’su Jaret Matthews, şirketin yaptığı açıklamada, “Astrolab ekibimiz, Ay veya Mars’ta kullanılmak üzere bir geziciden çok daha fazlasını yarattı” dedi. “Bu yaklaşımın, daha önce öngörülenden daha düşük bir maliyetle ve daha kısa sürede Ay’da kalıcı bir Ay karakolu kurulmasına yardımcı olacağını umuyoruz.”

Kaliforniya merkezli girişim, uzay ajansının Ay’a yönelik Artemis programının bir parçası olarak NASA’dan bir sözleşme imzalamayı umuyor. NASA, astronotların Ay’da ve çevresinde sürdürülebilir varlığını desteklemek için yeni bir fikir arıyor. Ay Arazi Aracı kavram. Uzay ajansının Mayıs ayında bir teklif çağrısı yapması bekleniyor.

İlgili makale: SpaceX’in Starship Megarocket’ı için Kesin Kılavuz

SpaceX’in Starship’i de NASA’nın ay programına dahil edilmiştir. 2,89 milyar dolarlık sözleşme bir parçası olarak 2025’in sonlarına kadar Ay’a astronotlar göndermek Artemis 3 görevi. Ancak Starship, ilk uçuş acısıyla henüz yörüngeye ulaşmadı çok sayıda gecikme. yeni olmasına rağmen medya raporları Starship’in Nisan ayında ilk kez uçabileceğini öne sürdü, ancak bu iddiaları ciddiye almamayı öğrendik.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.genel-7