Microsoft’un, AB’nin antitröst otoritesi olan Avrupa Komisyonu’nun bir antitröst soruşturmasından kaçınmak için bulut bilişim uygulamalarını değiştirmeyi kabul ettiği bildiriliyor.

Olası soruşturma, Aruba, OVHcloud, Danish Cloud Community ve Association of Cloud Infrastructure Service Providers (CISPE) dahil olmak üzere Avrupa bulut şirketlerinin, Microsoft’un ilk olarak 2019’da dış kaynak kullanımı lisans sözleşmesinin koşullarında yaptığı ve ardından yeniden değiştirdiği değişiklikler hakkında yaptığı şikayetlerle ilgilidir. 2022’de.

Bulut satıcıları, kısıtlayıcı bulut lisanslama politikaları olarak gördükleri koşullar altında, müşterilerinden Microsoft yazılımlarını Microsoft dışı bulut ortamlarında çalıştırmak için daha fazla ödemeleri istendikten sonra endişelerini dile getirdi.

Bu lisans değişikliklerinin bir sonucu olarak, 9 Kasım 2022’de CISPE resmi şikayette bulundu Avrupa Komisyonu’nun Rekabetten Sorumlu Genel Müdürlüğü (DG Comp) şunu belirtir: “Microsoft, Avrupalı ​​müşterileri kendi Azure bulut altyapısına yönlendirmek için üretkenlik yazılımındaki hakimiyetini Avrupalı ​​bulut altyapı sağlayıcıları ve BT hizmetleri kullanıcılarının aleyhine kullanıyor.”

Şimdi, AB Komisyonu tarafından başka bir antitröst soruşturmasından kaçınmak için Microsoft, konu hakkında doğrudan bilgisi olan bir kişi olan daha küçük rakipler tarafından açılan antitröst şikayetlerini çözmek için bulut bilişim uygulamalarını değiştirmeyi teklif etti. Reuters’e söyledi.

Avrupa Komisyonu haberler hakkında yorum yapmayı reddederken, Aruba, CISPE, Danimarka Bulut Topluluğu ve OVHcloud yorum taleplerine yanıt vermedi.

CISPE şikayetini takip etmeyi planlıyor. Bir CISPE sözcüsü Reuters’e şunları söyledi: “Microsoft ile ilk görüşmemizi yaptık, ancak tüm Avrupalı ​​müşterilerin istedikleri yazılımı istedikleri bulutta ücretsiz olarak çalıştırma şansına sahip olmalarını sağlayacak değişiklikleri öneren herhangi bir şey görmedik. haksız lisans koşulları veya ayrımcı fiyatlandırma.”

Bir Microsoft sözcüsü, şikayetçilerden herhangi biriyle bir anlaşmaya varılıp varılmadığını Computerworld ile tartışmadı. “Ekim 2022’de lisanslama uygulamalarımızda Avrupalı ​​bulut sağlayıcılarından aldığımız geri bildirimleri dikkate alan değişiklikler yaptık. Bizi oraya götüren verimli sohbetler için minnettarız ve o zamandan beri aldığımız geri bildirimler için minnettarız. Avrupa Bulut Topluluğuna ve onların başarısına bağlıyız” dedi Microsoft sözcüsü.

Microsoft, AB Komisyonu’nun antitröst kararlarına yabancı değil. 2004 yılında şirket, medya oynatıcı yazılımını Windows XP ile yasa dışı bir şekilde bir araya getirmekten suçlu bulunduktan sonra 611 milyon dolar para cezası ödedi. 2013 yılında, Internet Explorer tarayıcısını Windows 7 ile bir araya getirdiği için şirkete 731 milyon dolar daha para cezası verildi.

Microsoft’un oyun stüdyosu Activision Blizzard’ı satın alması da şu anda AB Komisyonu’nun yanı sıra Birleşik Krallık’ta Rekabet Piyasası Yetkilileri (CMA) ve ABD’de Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından inceleniyor.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12