Meclis, Fransa’da etkileyicilerin çalışmalarını düzenleyen yasayı oybirliğiyle ve ilk okumada kesin olarak kabul etti.

Belirli ürün türlerinin tanıtımı çok kısıtlı

Sosyalist milletvekili Arthur Delaporte ve Rönesans’tan seçilen Stéphane Vojetta tarafından yürütülen bu metin, Influencer mesleğini açıkça tanımlayın ve paralel olarak, dolandırıcılık ve aşırılıklara karşı mücadele. Bir hatırlatma olarak, bazı etkileyiciler dolandırıcılık ve güven ihlali şikayetlerinin hedefidir. Bercy ve KOBİ Bakanı Olivia Grégoire tarafından desteklenen yasa oybirliğiyle ve hazır bulunan 49 milletvekili tarafından ilk okumada kabul edildi.

aynı kategoride

Microsoft Bing: Chatbot içindeki reklamlar giderek yaygınlaşıyor

Influencer’ların çeşitli platformlarındaki iş uygulamaları daha sıkı bir şekilde düzenlenecektir. Örneğin, Estetik cerrahinin tanıtımı artık yasakyanı sıra İnternet kullanıcılarının sağlığı için risk teşkil edebilecek yanlış çözümler için.

Riskli finansal yatırımlar için reklam, Kripto para sektöründe olduğu gibi, çok daha sıkı bir şekilde düzenlenecek, raporlar Dünya. Ayrıca, YouTube’da olduğu gibi, videolara erişimin reşit olmayanlarla sınırlandırılmasına izin vermeyen platformlarda artık şans oyunları tanıtımı yapılamaz.

Ayrıca, 16 yaşından küçüklerin çok tatlı, tuzlu veya çok fazla sentetik ürün içeren yiyecek veya içecekleri tanıtması yasaktır. Bu önlem, özellikle çocuklarını reklam amacıyla öne çıkaran yetişkin etkileyicileri hedeflemektedir. Alkol söz konusu olduğunda, etkileyiciler artık Évin yasası tarafından düzenleniyor : tanıtımı büyük ölçüde kısıtlanmıştır, ancak tamamen yasaklanmamıştır.

Yabancılar da hedef alındı

Influencerlar ile markaları birbirine bağlayan ajans mesleği de kanunla düzenlenmiştir. Bir işlemde yer alan miktar belirli bir eşiği aşarsa, her iki taraf da yazılı bir sözleşme yapmalıdır. Bu, Fransız yasalarına, tüketici yasasına ve fikri mülkiyet yasasına tabi olmayı belirten hükümler içermelidir.

Metin ayrıca, Dubai’de çalışanlar gibi denizaşırı ülkelerdeki etkileyicileri de dahil etmeyi amaçlıyor. Örneğin, Avrupa Birliği’nde sivil sorumluluk sigortası yaptırmak mağdurların iddialarını karşılamak için.

Mevzuata uyulmaması durumunda influencerlar altı aya kadar hapis ve 300.000 avroya kadar para cezası.genel-16