Hindistan kökenli robotik mühendisi NASA'nın yeni Ay'dan Mars'a ofisinin başına geçecek

Hindistan kökenli yazılım ve robotik mühendisi Amit Kşatriya NASA’nın yeni Ay’ının ilk başkanı olarak atandı. Mars Program Ofisi ajansın Washington’daki genel merkezinde.

Yeni ofis, NASA’nın Ay’daki insanlı keşif faaliyetlerini yürütmeyi hedefliyor ve Mars insanlığın yararına.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “Ay’dan Mars’a Program Ofisi, NASA’nın Ay’a yönelik cesur görevlerimizi gerçekleştirmesi ve ilk insanları Mars’a indirmesi için hazırlanmasına yardımcı olacak” dedi.

“Keşiflerin altın çağı şu anda yaşanıyor ve bu yeni ofis, NASA’nın, insanlığın Kızıl Gezegene bir sonraki dev sıçramasına hazırlanmak için gerekli olan uzun vadeli bir Ay mevcudiyetini başarıyla oluşturmasına yardımcı olacak.”

2022 NASA Yetkilendirme Yasası tarafından yönlendirildiği üzere, Aydan Marsa Program Ofisi, yeni bir bilimsel keşif çağı açmak için Ay’daki Artemis görevlerini kullanan ajansın keşif yaklaşımı için kritik olan programlar için donanım geliştirme, görev entegrasyonu ve risk yönetimi işlevlerine odaklanır. ve Mars’a insan misyonları için hazırlanın.

Bu şunları içerir: Uzay Fırlatma Sistemi roket, Orion uzay aracı, destek yer sistemleri, insan iniş sistemleri, uzay giysileri, Ağ Geçidi ve derin uzay araştırmalarıyla ilgili daha fazlası.

Yeni ofis, insanlı Mars misyonlarını desteklemek için uzun vadeli gelişmeler için planlama ve analizlere de öncülük edecek.

Ofis, Arama Sistemleri Geliştirme Misyon Müdürlüğü (ESDMD) bünyesinde yer almaktadır ve yardımcı yönetici olarak atanan Kshatriya, Yönetici Yardımcısına bağlı olacaktır. jim ücretsiz.

Kshatriya daha önce Ortak Keşif Sistemleri Geliştirme için yardımcı yönetici yardımcısı olarak görev yaptı ve şu anda yeni ofise giren programların birçoğunda liderlik ve entegrasyon sağladı.

Yeni görevinde Kshatriya, Ay ve Mars’a insan misyonları için program planlama ve uygulamadan sorumludur.

Artemis ve Mars planlama, geliştirme ve operasyonlarının ESDMD gereklilikleriyle tutarlı olmasını sağlamak için programları yönetecek ve yönetecek ve risk yönetimi için tek odak noktası olarak hizmet edecektir.

Kshatriya, uzay programında kariyerine 2003 yılında yazılım mühendisi, robot mühendisi ve öncelikle uzay aracının robotik montajına odaklanan uzay aracı operatörü olarak başladı. Uluslararası Uzay istasyonu.

2014’ten 2017’ye kadar uzay istasyonu uçuş direktörü olarak görev yaptı ve burada uçuşun tüm aşamalarında uzay istasyonunun operasyonları ve yürütülmesinde küresel ekipleri yönetti.

2017’den 2021’e kadar, şirketin yardımcısı ve ardından müdür vekili oldu. ISS Araç Ofisimühendislik, lojistik ve donanım programı yönetiminin sürdürülmesinden sorumluydu.

2021 yılında, Artemis I görevi sırasında Ay’a insan taşımak için tasarlanmış bir uzay aracını döndüren ekibin ayrılmaz bir parçası olduğu Keşif Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü’ndeki NASA Genel Merkezi’ne yardımcı yönetici yardımcısı olarak atandı.

ABD’ye gelen ilk nesil Hintli göçmenlerin oğlu olan Kshatriya, Pasadena, California’daki California Institute of Technology’den Matematik alanında lisans derecesine ve California, Pasadena’dan Matematik alanında Master of Arts derecesine sahiptir. Teksas Üniversitesi Austin’de.

Ayrıca, uzay istasyonuna yapılan 50. seferin baş uçuş direktörü olarak yaptığı eylemlerden dolayı NASA Üstün Liderlik Madalyası ile ödüllendirildi. Gümüş Snoopy — astronotların uçuş güvenliğine katkıda bulunan olağanüstü performans için verdikleri bir ödül — yörüngedeki laboratuvara Ticari Yörüngesel Taşımacılık Hizmetleri Dragon gösteri görevinde baş robotik subayı olarak yaptıkları için.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9