GrimGrimoire yıllardır adını duymadığım bir oyun. Bu nedenle, NIS America oyunu yeniden düzenleyeceğini ve GrimGrimoire OnceMore olarak yayınlayacağını duyurduğunda, tüm vızıltıların ne hakkında olduğu hakkında daha fazla şey görmek beni heyecanlandırdı.

Oyun Adı: GrimGrimoire OnceMore
Platform(lar): PS4,PS5 (İncelendi), Nintendo Switch
Yayıncı(lar): NIS Amerika
Geliştirici(ler): Vanillaware
Çıkış Tarihi: 4 Nisan 2023
Fiyat: 49,99 $

Vanillaware, benzersiz oyun mekaniğine katkıda bulunan harika hikayeleri olan benzersiz bir geliştirici olarak bilinir. GrimGrimoire OnceMore, Vanillaware şemsiyesi altındaki bu amaca uyan başka bir başlık ve kitaplıkta gerçekten benzersiz bir şey. Oyun çoğunlukla, tam teşekküllü bir Cadı olmak isteyen eğitimde yeni bir Cadı olan Lillet Blan’ın yerine geçtiğiniz büyülü bir dünyada bir kulede geçiyor. Beş gün sonra Başbüyücü uyanır ve kuleyi ve içindeki tüm öğretmenleri ve öğrencileri yok eder. Öldürülmek üzereyken, ilk gününde uyanır ve Başbüyücü’nün nasıl uyanıp bunu engellemeye çalıştığının parçalarını bir araya getirmesi gerekir.

Büyü Kitabınızı Öğrenmek

GrimGrimoire OnceMore’un oynanış döngüsünü anlamak kolaydır. Dersten önce ve sonra dramatik sahnelerle günde bir dersiniz var. Dersler seviyeler halinde gerçekleşir ve belirli büyü kitaplarını kullanma hakkında daha fazla öğrenmenin genişletilmesine yardımcı olur. GrimGrimoire’ın oynanışı, bir konsol RTS’sine benzer. Daha fazla birim veya rün çağırmanıza izin veren kaynakları toplayan küçük birimleriniz var. Rünler, birimleri yükseltmenize ve toplayabileceğiniz veya daha fazla birim çağırabileceğiniz daha fazla şeyin kilidini açmanıza olanak tanır. Her büyü kitabının çeşitli birimlere erişimi vardır. Bu büyü kitaplarında dört ana uzmanlık vardır. Glamour perileri ve daha fazla mistik yaratığı çağırır, Necromancy ölümsüz birimleri kullanmanıza izin verir, Büyücülük daha şeytani birimleri kullanmanıza izin verir veya Alchemy, simyasal yaratımları çağırmanıza izin verir. Hepsinin güçlü ve zayıf yönleri var. Her seviyenin net bir hedefi vardır, ancak bazıları uygun hazırlıklar yapılmadan oldukça zor olabilir. Haritadaki tüm düşman rünlerini yok etmekten sınırlı bir süre hayatta kalmaya veya haritadaki belirli rünleri veya birimleri yok etmeye kadar uzanır.

Sahip olduğunuz tüm kaynaklar Mana ve çağırma limitidir. Mana kristallerinden mana toplamak için elfler gibi özel birimlerinizi kullanabilirsiniz. Belirli büyü kitaplarından daha fazla yararlanmak için her seviyeden sonra aldığınız puanlarla onları yükseltmeniz gerekir. Yükseltmeler arasında yeni birimler, birimlerle ilgili daha fazla istatistik veya hâlihazırda toplayabileceğiniz birimler için daha fazla beceri bulunur. Genellikle seviyelerde büyü kitabının dört dalını da kullanabilirsiniz, ancak bunlardan en iyi şekilde yararlanmak için birimlerinizi tek bir alanın dışına yaymaya çalışın. Büyü kitabının her özelliği, mana toplayan belirli bir birim ile birlikte gelir ve farklı bir büyü kitabı birimi tarafından kullanılan bir kristalden mana toplayamazlar. Seviyeleri kazanmanın en iyi yanlarından biri, oyunda resmi bir çizimin ortaya çıkmasıdır.

GrimGrimoire OnceMore NISAmerica Vanillaware

Hepsi Bir Kulede Güzel Dünya

Başlangıçta bir PlayStation 2 oyunu olan GrimGrimoire OnceMore, çarpıcı görünüyor. Sanat ve sanat yönetmenliği dikkate alınacak bir şeyse, bu oyunu büyük bir sevgiyle hazırladılar. Bu oyunun sanatı NIS’i ne harekete geçirdi? Japonya’da, şirket içi geliştirme stüdyolarının dışındaki stüdyolar için yayıncılık yapmak için ve dürüst olmak gerekirse, bunun için onları suçlamıyorum. Her karakter ve arka planda birçok stil ve ambiyansa sahip tamamen 2D elle çizilmiş sanattır.

GrimGrimoire OnceDevamı
Demek istediğim… bunun ne kadar harika göründüğüne bir bakın!

Büyüyü Yeniden Yönetmek

GrimGrimoire OnceMore, orijinal PS2 girişine onu modern çağa taşıyan bir parça ekler. Fark edeceğiniz ilk kısım, çözünürlük çarpmasıdır. Oyunu PS5’te 4K TV ile oynadım ve şaşırtıcıydı. Ekranın daha modern en boy oranına uyan yeni bir ekran çözünürlüğü ile nasıl göründüğünü sevdim. Modern cihazlarda birçok modern emülatörle dolu bir çağda yeniden düzenlemenin neden var olması gerektiğine örnek olması gereken bir oyun varsa, o da budur. Görünüşe göre bu oyunu yeniden yaratmaya çok fazla sevgi katmışlar.

Bir diğer gelişme ise oyunun hikayesine dahil olan yepyeni bir seslendirme setinin olması ve kulağa harika geliyor. Oyunun kıdemlileri tarafından fark edilen büyük bir değişiklik, savaş sırasında bir hızlandırma düğmesinin olmasıdır. Oyunu duraklatabileceğiniz, haritaya bakabileceğiniz, istediğiniz birimlere siparişleri başlatabileceğiniz ve ardından duraklatmayı kaldırıp oyunu hızlandırabileceğiniz için bu düğme bir nimettir. Daha uzun seviyelerin bazılarını hızlandırır. Bazıları hızlandırma olmadan kendi başlarına saatler alır, ancak onunla bitirmeleri bir saat bile sürmez.

Yine de bununla ilgili bazı kötü haberler var. Kıdemliyseniz ve bir seviyeyi bitirmek ve oyunu bu şekilde hızlandırmak için ne yapmanız gerektiğini biliyorsanız, oyunu birkaç saat içinde bitirebilirsiniz… benim durumumda, hikayeyi tamamlamak beş saatti. Şans eseri, bu değişikliğe uyum sağlamaya yardımcı olmak için daha yüksek bir zorluk ayarı da eklediler. Daha fazla puan kazanmak ve kendinize meydan okumak için yapabileceğiniz hikayenin dışında deneme aşamaları var. Bu, çok fazla tekrar oynanabilirlik ekler. Deneme aşamalarını yapmak size daha fazla sanat eseri verir, bu onları kendi başlarına bitirmeniz için bir nedendir.

GrimGrimoire OnceMore Devil Vanillaware NIS Amerika
Yeni yüksek kaliteli çözünürlüklü mem

Etraflı

Genel olarak, PS2’de büyük bir GrimGrimoire hayranıysanız ve daha kesin bir deneyim istiyorsanız, o zaman onu buldunuz. Daha önce oynamadıysanız ve hatta adını duymadıysanız, oyunu denemek için harika bir yoldur. Yine de, sadece hikaye için oynamak isteyen biriyseniz, bu sürümün yeni özellikleri onu çok daha kısa bir deneyim haline getirdiği için indirim beklemek isteyebilirsiniz. GrimGrimoire OnceMore oynama deneyimi, kilidini açabileceğiniz pek çok şey ve temel düzenlerinizi ne kadar özelleştirmek istediğinize bağlı olarak oyunu oynayabileceğiniz çeşitli yollarla olumlu ve tatmin edici bir deneyimdir. Oynanışa yönelik konsol RTS yaklaşımını beğendiyseniz demoyu denemenizi tavsiye ederim.

GrimGrimoire OnceDevamı 4 Nisan 2023’te vizyona girecek PS4, PS5Ve Nintendo Anahtarı. (Yazık ki PC sürümü yok, çünkü bu oyun fare ve klavye çığlık atıyor)

İnceleme Bildirimi: GrimGrimoire OnceDevamı inceleme amacıyla NIS America tarafından bize sağlandı. Video oyunlarını ve diğer ortamları/teknolojileri nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan biri veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, sizin için hiçbir ek ücret ödemeden öğeyi tıklayıp satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

Özet

GrimGrimoire OnceMore, sanattan karakter tasarımlarına kadar bir tutku gösterisi. Eğlenceli bir döngüsü var ve çok eşsiz bir deneyim. Tek olumsuz yanı, ana oyunun kısalığı ve haritaların çoğunlukla inişli çıkışlı olması.

Artıları

  • Güzel çizilmiş sanat
  • Eşsiz ve eğlenceli oyun
  • Yeni seslendirmeler harika

Eksileri

  • Yeni hızlandırma mekaniği, hikayenin hızlı bir şekilde bitmesini sağlayabilir
  • Haritalar çok benzeroyun-4