General Motors (GM), önümüzdeki aylarda elektrikli araçlarında (EV’ler) Apple CarPlay ve Android Auto desteğini aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu. Karar, otomobil üreticisinin elektrikli araçları için Google’ın yardımıyla kendi özel bilgi-eğlence sistemini geliştirme planının bir parçası.

Apple CarPlay ve Android Auto, son yıllarda araç içi eğlence sistemleri için popüler seçenekler haline gelirken, GM, EV’leriyle daha iyi entegre olan daha kusursuz bir deneyim sunmanın peşinde. GM’ye göre, yeni sistemi daha hızlı ve daha sezgisel olacak ve EV’nin pili ve şarj sistemi ile daha iyi entegrasyon sunacak.

GM’nin bu hamlesi, Apple CarPlay ve Android Auto’nun popülaritesi düşünüldüğünde, bunu riskli bir hareket olarak gören bazı sektör uzmanlarını şaşırttı. Ancak GM, kendi bilgi-eğlence sistemini geliştiren tek otomobil üreticisi değil. Örneğin Tesla, hızı ve kullanıcı dostu arayüzü ile tanınan kendi tescilli sistemiyle başarı elde etti.

GM EV’lerde CarPlay ve Android Auto’nun yerini ne alır?

Şirket, Android Automotive’in deneyim üzerinde daha fazla kontrol sağladığını ve navigasyon özellikleriyle daha sıkı bir şekilde entegre olan yeni sürücü yardım teknolojileri geliştirme planları olduğunu savunuyor. Buradaki oyun sonu, nihayetinde GM’nin, bu yeni teknolojileri kullanmak için bir akıllı telefon kullanımının bir gereklilik olmasını veya deneyiminizin nasıl görüneceğini dikte etmek için sizin cihaz türünüzü (Android’e karşı iOS) istememesidir. Google, GM’nin Super Cruise sürücü asistanı gibi diğer araç sistemleriyle daha sıkı entegre olacak bilgi-eğlence sistemleri için yazılım temellerini geliştirmek üzere 2019’dan beri. Otomobil üreticisi, EV’lerinin dijital abonelik hizmetleri için platformlar olması stratejisini hızlandırıyor, bu nedenle, bazı markalarda halihazırda yaptığınız gibi, sonunda belirli özellikler için yinelenen bir ücret ödemeniz durumunda şaşırmayın.

GM ayrıca mevcut modellerinde ve bazı gelecek modellerinde CarPlay ve Android Auto’yu desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bununla birlikte, yeni EV’lerin odak noktası, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanacak olan kendi sistemi olacaktır.

Yeni teknolojiler geliştiriliyor

GM, yeni bilgi-eğlence sistemine ek olarak, EV’leri için gelişmiş sürücü destek sistemleri ve daha gelişmiş pil teknolojisi de dahil olmak üzere yeni bir özellik paketi sunacağını da duyurdu. Otomobil üreticisi, Tesla ve diğer EV üreticilerinin benzerleriyle rekabet edecek gibi göründüğü için 2025 yılına kadar EV’lerin ve otonom araçların geliştirilmesine 27 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi. GM’nin Apple CarPlay ve Android Auto desteğini kademeli olarak kaldırma kararı EV’leri, otomobil üreticisinin müşterileri için kendi teknoloji çözümlerini geliştirme taahhüdünü yansıtan cesur bir hareket. Bununla birlikte, özellikle ufukta daha fazla abonelik hizmeti için ödeme yapmak zorunda kalacağı gerçeği göz önüne alındığında, tüketicilerden başlangıçta bazı şüpheler beklenebilir. GM’nin yeni sisteminin nasıl performans gösterdiğini ve deneyimin şu anda popüler CarPlay ve Android Auto tarafından sunulandan daha iyi olup olmayacağını görmek ilginç olacak.telefon-1