Uluslararası Uzay İstasyonu, SpaceX Crew Dragon Endeavour’un 8 Kasım 2021’de Harmony modülünün uzaya bakan bağlantı noktasından çıkarılmasının ardından yörüngedeki laboratuvarda yaptığı uçuş sırasında çekilmiş. Kredi: NASA

Expedition 69 sırasında mürettebat üyeleri, uzay aracını güvende tutmak için mikro yerçekiminde belirli malzemelerin nasıl yandığını inceleyen deneyler yapacak, yörüngede derin uzay bağışıklık izleme için yeni bir aracı test edecek, mikro yerçekiminde insan kalp fonksiyonunu değerlendirmek için 3D kültürlü kalp kası dokusuyla çalışmaya devam edecek ve uzay istasyonunun dışından mikroorganizmalar için test örnekleri.

Expedition 69 görevi, 28 Mart Salı günü Soyuz MS-22 uzay aracının kenetlenmesinin ardından resmen başladı. Yedi kişilik Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ekibi, Çarşamba günü dört astronot uzay araştırması yaparken üç kozmonotla gününü paylaştı. izin günü vardı.

Mürettebatsız Soyuz MS-22 uzay gemisi, Salı günü saat 05:57 EDT’de Rassvet modülünden ayrıldığında yörüngedeki laboratuvarda altı aylık kalışını tamamladı. Geri alma, Expedition 69’un başladığı ve Expedition 68’in Roscosmos kozmonotu Sergey Prokopyev’in uzay istasyonundaki komutasını sürdürmesiyle sona erdiği an oldu. Yolcusuz MS-22, iki saatten kısa bir süre sonra Kazakistan’a güvenli bir iniş yapmak için paraşütle atladı.

Bu arada Expedition 69 mürettebatına ait astronotlar için bilim ve sağlık kontrolleri günü doldurdu. Uçuş Mühendisleri Frank Rubio NASA ve BAE’den (Birleşik Arap Emirlikleri) Sultan Alneyadi çalıştı. BiyoFabrikasyon Tesisi uzayda ve Dünya üzerindeki uzak ortamlardaki yaralanmaları tedavi etmek için diz kıkırdak dokusu basma yeteneğini test ediyor. Çift ayrıca boyun, omuz ve bacak damar taramalarına katıldı. ultrason 2 Tıbbi cihaz.

Prokopyev ve Uçuş Mühendisleri Dmitri Petelin ve Andrey Fedyaev’in de aralarında bulunduğu istasyonun üç kozmonotu, Çarşamba günü günlük egzersiz seansları için mola vererek rahatladılar. Roscosmos’tan gelen üçlü, MS-22 aracını bir gün öncesinden kalkış için hazırlamıştı.

ISS Seferi 69 Görev Nişanı

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Expedition 69 görevinin resmi amblemi. Kredi bilgileri: NASA

Expedition 69 yaması, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Dünya’nın yararına uzun vadeli uzay keşiflerini mümkün kılma misyonunu yansıtıyor. Eşsiz mozaik tasarımı, uzay keşfinin güzelliğini stilistik bir şekilde tasvir eden Star City, Rusya’daki eski Art Deco vitray pencereden esinlenmiştir. “69” sayısı, uzay istasyonu programını mümkün kılan uluslararası ortaklıkları ve işbirliğini simgeleyen bir daire oluşturuyor. Dünya, ana gezegenimiz ve gemideki uzay istasyonu araştırmalarının birincil yararlanıcısı olarak “6” içindeki merkezi unsurdur. Birden fazla kıtaya yayılan Dünya’dan parlayan yıldız, bu keşif gezisinin her yönünü destekleyen ve eve güvenli dönüşümüzü sağlayan dünyanın dört bir yanındaki kara ekiplerini temsil ediyor. Uzay istasyonunun kendisi, son birkaç on yılda, vizyonları ve sürekli çabaları bu laboratuvar mucizesini benzersiz bir başarıya dönüştüren binlerce insanın katkılarını ifade ediyor. Geleceğe bakıldığında, insanlı uzay araştırmalarındaki bir sonraki büyük adımlar Ay’a yansıyor ve Mars. Mars’ın etrafındaki güneş, bizi keşfetmeye çeken insan hayal gücünün, merakının ve yaratıcılığının simgesidir. Gökyüzündeki iki beyaz yıldız doğrudan Star City duvar resminden alınmıştır. Daha büyük yıldız, sevgisi ve desteğiyle bu çabayı mümkün kılan aile ve arkadaşları temsil eder. Küçük yıldız, bizden önce gelen ve yıldızlara giden yolu açmaya yardımcı olan kaşifleri temsil ediyor.uzay-2