HESTIA’dan simüle Yerel Gruplardan birinde karanlık madde (kırmızı), gaz (yeşil) ve yıldızlar (beyaz). Samanyolu ve Andromeda gökadalarının simüle edilmiş analogları görüntünün merkezine yakın bir yerde ve ultra dağınık gökadalar dairelerle işaretlenmiş. Kredi bilgileri: Salvador Cardona-Barrero

Mevcut en doğru ve ayrıntılı kozmolojik simülasyonları kullanan uluslararası bir ekip, evren anlayışımıza yeni bir ışık tutabilecek heyecan verici bir tahminde bulundu: kozmik komşumuzdaki büyük bir sönük gökada popülasyonu keşfedilmeyi bekliyor.

Çalışma, ultra yaygın gökadalara odaklanıyor: Samanyolu’muzun boyutuyla karşılaştırılabilir bir alana yayılmış, bir milyar güneşe kadar – Samanyolu kütlesinin yaklaşık binde biri – olan soluk gökadalar. Bu onları çok zayıf ve gözlemlenmelerini zorlaştırır ve sonuç olarak yeterince anlaşılmazlar.

Araştırmacılar, yerel galaksimiz Samanyolu ve Andromeda da dahil olmak üzere şu anda yaklaşık 60 bilinen galaksiyi içeren küçük bir küme olan Yerel Grup’un daha fazla keşif için en iyi olasılıklara sahip olduğuna inanıyor. Şimdiye kadar Yerel Grup’ta yalnızca iki ultra yaygın gökada bulunmuş olsa da, bilim adamları Yerel Grup’taki ultra yaygın gökadaların toplam sayısını anlamanın kozmosu anlamamız için çok önemli olduğuna inanıyor. “Yerel Grup’un keşfedilmemiş ultra yaygın gökadaları” başlıklı araştırma, Astrofizik Dergi Mektupları 30 Mart’ta

Peki, kozmik arka bahçemizde daha kaç tane daha pusuda bekliyor? Bunu öğrenmek için uluslararası ekip, kozmik mahallemizin son teknoloji simülasyonlarını inceledi. Evin eski Yunan tanrıçasından adını alan HESTIA simülasyonları, Samanyolu ve yakın çevresinin var olan en doğru ve ayrıntılı simülasyonlarıdır.

Simülasyonlar, Yerel Grup’ta keşfedilmeyi bekleyen 12 kadar ultra-yaygın gökada olabileceğini tahmin ediyor. Ekip, HESTIA simülasyonlarındaki ultra yaygın gökadaların özelliklerinin analizine dayanarak, bu gökadaların birçoğunun Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması gibi araştırmalardan elde edilen mevcut veriler kullanılarak doğrudan gözlemlenebileceğine inanıyor.

Bu yeni galaksilerin keşfi, galaksi oluşumu ve evrimi anlayışımız için geniş kapsamlı sonuçlara sahip olabilir. Mevcut modeller, evrendeki düşük kütleli galaksilerin yarısına kadarının genişleyebileceğini ve dağılabileceğini ve çoğunun mevcut teknolojik yeteneklerimizle gözlemlenemeyeceğini öne sürüyor. Evrendeki galaksilerin sayısı, çeşitli kozmolojik modellerin güçlü bir tahmini olduğundan, Yerel Gruptaki aşırı yaygın galaksilerin popülasyonunun boyutu, bu modellerden bazılarını dışlamak için kullanılabilir.

Daha fazla bilgi:
Oliver Newton ve diğerleri, Yerel Grubun Keşfedilmemiş Ultra Yaygın Gökadaları, Astrofizik Dergi Mektupları (2023). DOI: 10.3847/2041-8213/acc2bb

Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Araştırmacılar, 1 Nisan 2023’te https://phys.org/news/2023-03-large-population-ultra-diffuse-local-galaxies.html adresinden alınan büyük bir ultra yaygın yerel gökada popülasyonu (2023, 31 Mart) öngörüyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1