Büyük teknolojinin olduğu yerde, patent ihlalleri de dahil olmak üzere büyük savaşlar da vardır. Apple, bu tür kavgaların birçoğunda yer aldı. Bunlardan biri, kelimenin tam anlamıyla on yıllardır süren bir yasal savaş olan bir patent lisanslama şirketi VirnetX ile. Şimdi, 9to5Mac raporları Apple’ın bu cephede, ABD Federal Temyiz Mahkemesi’nde bir temyizi kazanarak kayda değer bir zafer kazandığını.

Apple ve VirnetX, son 13 yıldır patent ihlali savaşları içindeydi.

FaceTime ve VPN on Demand hizmetleri, VirnetX’in patentlerini ihlal ettiği iddia ediliyor

Bahsettiğimiz patentler, birden fazla davaya yayılan on yıllık bir savaşın merkezidir. Her şey 2010 yılında VirnetX’in Apple’ın FaceTime ve VPN on Demand uygulamalarının dört güvenli iletişim patentini ihlal ettiğini iddia etmesiyle başladı. Artık çok uzak olan 2012’de, Doğu Teksas’ta bir yargıç, Apple’ın ağ teknolojisi ve iletişimle ilgili VirnetX patentlerini ihlal ettiğine karar verdi. Yargıç, Apple’a tazminat ödemeye karar verdi. Ardından, çok sayıda temyiz ve yeniden yargılama gerçekleşti (bu işler devam ederken!).

2016 yılında bir Doğu Teksas federal yargıcı, Apple’ın VirnetX’e 302,4 milyon dolar ödemesi gerektiğine karar verdi. Ardından, faiz ve diğer masraflar nedeniyle zararlar 440 dolara yükseldi. Apple temyiz talebinde bulundu ancak 2019’da ABD Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildi. Ancak savaş devam etti ve dava 2020’de ABD Yüksek Mahkemesine kadar gitti.

2020’de Apple’ın bu davaya ilişkin son temyiz girişimi reddedildi. Apple, davayı halletmek için VirnetX’e 454 milyon $ ödemek zorunda kaldı (ve bunu yaptı).

Yine de destanın başlangıcından bu yana iki şirket arasında devam eden çok sayıda dava vardı.

Yine güvenli iletişimle ilgili patentlerle ilgili ayrı bir dava var (iki patent, 6,502,135 ve 7,490,151 numaralı patentlerdir (yoluyla) Bloomberg Yasası)). Bu dava için, 2018’de Doğu Teksas’taki bir jüri, VPN teknolojisiyle ilgili patentlerin ihlali nedeniyle Apple’a VirnetX’e 502 milyon dolar tazminat ödemesini emretti. Elbette Apple temyize gitti.

İlginçtir ki geçen yıl söz konusu patentler ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından geçersiz kılınmıştı. ABD Federal Temyiz Mahkemesi bugün USPTO’nun kararını onadı ve söz konusu patentleri geçersiz kıldı. Sebep – patentlerin “aynı buluşları açıklayan önceki yayınlar ışığında” geçersiz sayılması.

Şimdi Apple ve VirnetX, Apple’ın Doğu Teksas’tan ilk karara yaptığı itirazda nihai bir karar bekliyor. Görünüşe göre patentlerin geçersizliği 502 milyon dolarlık kararı geçersiz kılacak ve Apple’ın VirnetX’e karşı zafer kazanması bekleniyor.telefon-1