Görünüşe göre etrafımda düşük güçlü, düşük bant genişliğine sahip, uzun menzilli bir IoT ağım var, hazır ve akıllı aygıtlarımın devreye girmesini bekliyor. Bugün Amazon, Sidewalk IoT ağının ortalama bir Amerikan mahallesine ne kadar nüfuz ettiğini açıkladı.

Şirketin ilk Kaldırım kapsama haritası ABD nüfusunun yüzde 90’ından fazlasının artık genel ağa erişebileceğini iddia ediyor (yalnızca ABD ile sınırlı). kullanarak Kaldırım geliştirici test kiti Amazon tarafından sağlanan, bu verileri doğrulamak için şehrimin etrafında dolaştım ve üç günden fazla 40 milden fazla seyahat ettikten sonra, bağlantının Güney Carolina’daki benim köşemde, ulusal bir ormanın vahşi doğasında bile şaşırtıcı derecede güçlü olduğunu gördüm.

Bir Kaldırım Test Kitinden alınan bu verilerde her nokta, Kaldırım ağından 10 saniyelik aralıklarla başarılı bir ping geldiğini gösterir. Renkler gücü gösterir. Mavi kaplama, battaniye kapsamını gösterir.
Resim: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Amazon, bu verileri Kaldırımın geliştiricilere resmi açılışı. İlk olarak 2019’da duyurulan, Amazon Kaldırımı Amazon’un bir sonraki bağlı cihaz dalgasını etkinleştirmeye yardımcı olacağına inandığı, düşük güçlü yeni bir geniş alan ağıdır (LPWAN). Yüksek bant genişliğine sahip cihazlar için hücresel verilerin yerini alacak şekilde tasarlanmamıştır, ancak çok fazla veriye ihtiyaç duymayan ve veriler için ayda 10 ABD Doları veya daha fazla ödemenin aşırı olduğu aygıtlarda pahalı LTE veya 5G bağlantısı yerine kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Şu anda Sidewalk, Ring kameraların çevrimdışıyken bile hareket bildirimleri göndermesine yardımcı olmak ve Level akıllı kilitlerin pil tüketen Wi-Fi radyolarına ihtiyaç duymadan internete bağlanmasına izin vermek için var. Amazon ayrıca birkaç erken ortaklık geliştirdi. Giyilebilir bir sağlık takipçisi geliştiren CareBand. Şimdi Amazon, başkalarının ücretsiz ağı kullanan cihazlar oluşturmasını istiyor.

Tek yapmanız gereken, ürününüzü yerleştirmek istediğiniz alandaki bağlantının yeterli olup olmadığını ölçmek için üzerinde Ring markası bulunan küçük gri bir kablosuz cihaz olan bir test kiti talep etmek ve inşa etmeye başlayabilirsiniz. Nordic, Silicon Labs ve diğer silikon şirketlerinin şu anda SDK’ları ve HDK’ları var ve Kaldırım için AWS IoT Core cihazları bağlamak için tek adres sağlar. Limp, geliştiricilerin cihaz verileri için AWS bulut hizmetini kullanması gerekmediğini söylüyor.

“Birinin bana uzun menzilli bağlantılı bir et termometresi yapmasını istiyorum.” – Dave Limp

Kaldırımdan ne tür tüketici IoT cihazları yararlanabilir? Köpek izleyicileri, paket izleyicileri, toprak nemi sensörleri, hava durumu istasyonları, sızıntı sensörleri, posta kutusu sensörleri, hap şişeleri, güneş paneli denetleyicileri, garaj kapısı denetleyicileri ve Wi-Fi’nin her zaman bir yerde yaşamadığı diğer her şeyi düşünün.

Amazon’da cihaz ve hizmetlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dave Limp, “Birinin bana uzun menzilli bağlantılı bir et termometresi yapmasını istiyorum” diyor. “Başarısız olan çok şey yaşadım. Biliyorsun, Güney Karolina’dasın; fazla pişmiş domuz eti senin istediğin şey değil.”

Arka bahçemdeki bağlantılı bir ocakta gerçekten domuz eti içmeye çalışan biri olarak, açık havada eğlenirken bir bar Wi-Fi’ye bağlı kalmaya çalışmanın hayal kırıklıklarını anlayabiliyorum. Akıllı evde bunun gibi bir ağın mantıklı olduğu birçok kullanım durumu vardır. Ancak en büyük fayda muhtemelen Sidewalk’ın sunabileceği dinamik kapsama alanından olacaktır.

Haritamdan da görebileceğiniz gibi, kaldırıma bağlıyken etrafta dolaştım, köpek takip cihazları ve paket takip cihazları gibi hareketli cihazların Kaldırım üzerinden nasıl izlenebileceğini göstererek akıllı ev ile akıllı şehir arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oldum. Ancak Amazon, Sidewalk ilk kez piyasaya sürüldüğünde duyurulan Ring Fetch köpek takipçisi hakkında herhangi bir güncelleme olmadığını söyledi.

Echo Show 10, internete bağlanmak için LoRa ve BLE dahil olmak üzere Kaldırım radyo protokollerini kullanan cihazlar için bir ağ geçidi görevi gören akıllı bir hoparlör ve bir Kaldırım köprüsüdür.
Resim: Jennifer Pattison Tuohy / The Verge

Amazon Kaldırımı nedir?

Kaldırım ağı, uzun menzilli paylaşılan bir topluluk ağı olarak tasarlanmıştır. Mevcut üç kablosuz radyo teknolojisi üzerinde çalışır — kısa mesafeler için Bluetooth Low Energy (BLE), uzun menzil için LoRa ve 900MHz kullanan frekans kaydırmalı anahtarlama. Bu frekanslar, şu anda Echo Show 10, Echo, Echo Dot akıllı hoparlörler ve kablolu Ring spot ışığı ve projektör kameralarının yanı sıra az sayıda ticari sınıf köprü içeren yakındaki herhangi bir Kaldırım ağ geçidini kullanarak internete bağlanabilir. Kaldırım, düşük veri mesajlarını gönderebilmek için bu cihazların bağlı olduğu internetten küçük bir bant genişliği yudumlar. Evet, internet bağlantınızı kullanıyor – dolayısıyla “topluluk” kelimesi.

Bu bir tür dahice ve aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla bu ölçekte yalnızca Amazon’un yapabileceği bir şey. Başka hangi şirketin insanların evlerinde binlerce bağlı cihazı var? Amazon, cihazlarında Sidewalk’ı ilk kez başlattığında, otomatik olarak açıldı – bu iyi bir hareket değildi. Tepki şiddetliydi ve Amazon, ağa katılımı devre dışı bırakma özelliğini hızla kullanıma sundu. Artık Kaldırım köprüsü olma özelliğine sahip yeni bir cihaz satın aldığınızda, dahil olmayı seçebilirsiniz.

Bu bir tür dahice ve kelimenin tam anlamıyla yalnızca Amazon’un yapabileceği bir şey.

Limp, “Ring ve Echos kullanan kullanıcılar arasında benimsenme çok yüksek oldu” diyor. “Çünkü Ring’in hemen kattığı gerçek bir değeri var. Her zaman Wi-Fi’ye sahip olmak zorunda kalmadan bir hareket uyarısı alabilirsiniz.” Ring kameranız Wi-Fi bağlantısını kaybederse, hala çevrimiçi olan yakındaki bir köprüye bağlanarak Sidewalk’ı kullanarak size uyarılar gönderebilir. Bunu bizzat test ettim ve işe yarıyor.

DeNova Detect, Kaldırım üzerinde çalışan bir kablosuz doğal gaz alarmıdır.
Resim: Yeni Kozmos

Kaldırım, başlangıçta Ring görüntülü kapı zili bağlantı sorunları için bir çözüm olarak geliştirildi. Şirketin akıllı kapı zilleri evlerin dışına, genellikle aralarında tuğla veya sıva ile bir Wi-Fi yönlendirici arasına yerleştirildiğinden, Amazon ne kadar iyi bir anten yerleştirirse taksınlar uyarıları yine de kaçıracaklarını gördü. “Dahili olarak bir protokol icat ettik [to solve this]ve ardından birkaç yıl önce bunu dışsallaştırma ve buna Kaldırım adını verme niyetimizi duyurduk,” diyor Limp.

Daha geçen yıl, Sidewalk açıldığında, Limp, Sidewalk’ın Ring müşterilerine onsuz kaçıracakları bir bildirim gönderebildiği bir milyardan fazla örnek olduğunu söylüyor. “Bu düşük bant genişliğine sahip ana taşıyıcı ağ üzerinden bu bildirimleri gönderebildik ve müşteriye yine de bir şey olduğu bildirildi, böylece işler tekrar çevrimiçi olduğunda kontrol edebilsinler,” diyor. Amazon, Sidewalk’ın cihazlarınızdaki verileri gözetlemeyeceğini söylüyor – hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz Kaldırım’ın gizlilik ve güvenlik iddiaları burada (pdf).

Kaldırım, akıllı ev ve akıllı şehir arasındaki boşluğu doldurabilir

Birkaç şirket, Sidewalk özellikli ürünler geliştirmek için Amazon ile zaten çalışıyor. Bugün, New Cosmos duyurdu Denova TespitiA pille çalışan doğal gaz alarmı; Primax, akıllı bir kapı kilidi olan Woody’yi piyasaya sürüyor; ve Netvox, klima izleme, su kaçağı tespiti ve durum izlemeyi birleştiren yeni bir çoklu sensöre sahiptir. Bu ürünler, kullanıcıların evlerinde bir Amazon Kaldırım köprüsü olmasını gerektirmez; yakındaki herhangi bir köprüden Kaldırım bağlantısını kullanabilirler.

Kaldırım’ın yeni ve değişen akıllı ev ortamına nerede uyduğuna gelince, hoş bir ekleme, ancak tek seçenek bu değil. Z-Wave’in bir uzun menzilli çip Bağlantıyı 300 fitin üzerine çıkarabilen Thread ve yeterli cihazla evinizin duvarlarının ötesine bahçeye veya garaja kadar uzanabilen düşük güçlü bir ağ ağıdır. Ancak bunların hiçbiri Kaldırım’ın hareketliliğini sunmuyor. Matter’a gelince, Limp, Sidewalk’ın yeni akıllı ev standardını tamamlayıcı olduğunu söylüyor; Kaldırım ve Madde, Amazon’un Echo akıllı hoparlörlerinde zaten bir arada bulunuyor. “Bir veri bağlantısı ve aktarım katmanı olarak Sidewalk, Matter’dan çok Wi-Fi gibi protokollerle rekabet ediyor” diye açıklıyor. “İstersen, teorik olarak, Matta Standardının bir kısmını Kaldırıma taşıyabilirsin.” Şimdi işler çok ilginçleşiyor.

Güncelleme, 31 Mart Cuma 20:15: Bu makalenin önceki bir sürümünde, Dave Limp’in Sidewalk’a erişmek için AWS bulut hizmetlerini kullanmanın gerekli olmadığını söylediği belirtildi. Yayınlandıktan sonra Amazon, yalnızca AWS bulut hizmetinin Amazon Sidewalk aracılığıyla iletilen verileri doğrudan alabileceğini, ancak geliştiricilerin bu cihaz verilerini AWS’den farklı bir bulut hizmetine taşıyabileceğini belirtmek için iletişime geçti.genel-2