[UPDATE]

Tahmin ettiğim gibi, Forza Horizon 5’teki NVIDIA DLSS 3 uygulamasında bir sorun vardı. DLSS Çerçeve Oluşturma etkinleştirildiğinde, NVIDIA’nın Kontrol Panelindeki MFAA ayarıyla ilgili sürücü düzeyinde bir hatanın orijinal hikayede açıklanan sorunlara neden olduğu ortaya çıktı oyunda.

NVIDIA sorunları yeniden oluşturabildi ve hatayı bana bildirdi. MFAA’yı kapatır kapatmaz, DLSS 3 bir kez daha beklendiği gibi davrandı ve akışkanlığı normale döndü.

Kıyaslama aracını farklı ayarlarla birkaç kez daha çalıştırma fırsatını yakaladım. Başlangıç ​​olarak, sadece MFAA’yı kapatmak, önceki teste göre 4 FPS artışı sağladı.

Sürücü düzeyinde MFAA KAPALI ile yeni karşılaştırma

Bir sonraki adımım, DLSS Süper Çözünürlük olmadan DLSS Çerçeve Üretimini kendi başıma test etmekti. Sonuçlar şaşırtıcıydı, kıyaslama sadece 9 FPS daha yavaş çalıştı ve bu da eski teknolojinin Forza Horizon 5’te çok daha etkili olduğunu kanıtladı.

DLSS Süper Çözünürlüğü Olmadan DLSS Çerçevesi Oluşturma

Mevcut performans boşluğu göz önüne alındığında, görüntü kalitesini iyileştirmek için DLAA’yı etkinleştirmeyi denedim. Yerleşik araç tarafından üç tekleme sayılmasına rağmen, kıyaslama sonucu yalnızca iki kare kaybetti.

DLSS Çerçeve Oluşturma artı DLAA

Son testte, görselleri daha da temizlemek için DLDSR (Derin Öğrenme Alt Örnekleme Çözünürlüğü) kullandım. 2,25x’lik en yüksek ölçeklendirme faktörü kullanıldığında, işleme çözünürlüğü 5760×3240’a sıçradı ve bu da, DLSS Çerçeve Oluşturma etkinken bile ortalama FPS’yi 98’e düşürdü.

DLSS Çerçeve Oluşturma + DLDSR

Sonuç olarak, Forza Horizon 5’te NVIDIA DLSS 3 kullanırken en iyi dengenin DLAA etkinleştirildiğinde elde edildiğini hissediyorum, çünkü DLDSR, FPS kaybına değecek kadar DLAA’ya göre yeterli görüntü kalitesi avantajı sağlamaz. DLDSR kıyaslaması ayrıca önceki sonuçlara göre gecikmede önemli bir artış gösteriyor.

Ne yazık ki, DLSS 3 (Çerçeve Üretimi) olmadan NVIDIA Reflex’i etkinleştirmenin hala bir yolu yok, bu da hayal kırıklığı yaratıyor, çünkü bununla ilgilenenler için muhtemelen en düşük gecikmeyi sağlayacak. Ayrıca yırtılmayı önlemek istiyorsanız, DLSS Frame Generation’ın etkinleştirilmesi Forza Horizon 5’in VSYNC seçeneğini otomatik olarak devre dışı bıraktığından, sürücü düzeyinde VSYNC’yi (mümkünse G-SYNC ile birlikte) etkinleştirmeyi unutmayın.

[ORIGINAL STORY]

Dünkü Forza Horizon 5 güncellemesi, PC sürümüne NVIDIA DLSS 3 (ve Reflex) desteği ekledi. Açık dünya yarış oyunu epey bir zaman önce, tam olarak 9 Kasım 2021’de piyasaya çıkarken, Playground’un son oyununun olağanüstü popülaritesi, desteğinin devam etmesini sağladı.

Kısa bir hatırlatma olarak Forza Horizon 5, 4,5 milyon oyuncuyla ilk gün rakamları açısından Xbox Game Studios’un en büyük çıkışı oldu ve daha sonra ilk haftada on milyon oyuncuyla bu başarıyı ikiye katlayarak Xbox ve Game Pass için başka bir rekor oldu. NPD daha sonra tüm Forza franchise’ı için bir lansman ayı satış rekorunu onayladı. Hepsinden öte, Forza Horizon 5 ayrıca eleştirmenlerden mükemmel puanlar (burada Wccftech’te 9,5/10) ve üçü The Game Awards 2021’de olmak üzere birçok ödül aldı ve bu etkinlikte en çok galibiyet için It Takes Two ile berabere kaldı.

Tüm söylemek gerekirse, Playground Games’in şimdiye kadar yaptıkları en başarılı oyunu geliştirmeye devam etmek için pek çok nedeni vardı. Geçen yılın sonlarında, oyun içi gerçek zamanlı ışın izlemeli yansımaların yanı sıra DLSS 2 (Süper Çözünürlük) ve AMD FSR 2 gibi yükseltme teknolojilerini eklediler ve bunların tümü düz iyileştirmelerdi.

Bu nedenle, bu NVIDIA DLSS 3 testine başka bir smaç olduğuna inanarak yaklaştım. Ne de olsa Forza Horizon 5, geniş açık dünya ortamları nedeniyle herkesin bildiği gibi CPU’larda ağırdır.

Gerçekten de, oyunda yerleşik olan kullanışlı kıyaslama aracı, Frame Generation (DLSS 3) tarafından sağlanan oldukça büyük bir kare hızı artışını ortaya koyuyor. Aşağıda okuyabileceğiniz gibi, Forza Horizon 5, maksimum ayarlarda (ışın izleme dahil), 4K çözünürlükte, DLSS Süper Çözünürlük Kalite olarak ayarlandı ve Çerçeve Oluşturma, kıyaslamayı saniyede ortalama 168 kare, 128’e göre %31,25 iyileştirme ile bitirdi. Frame Generation devre dışıyken aldığım FPS.

Karşılaştırma raporunda okuyabileceğiniz gibi PC, Intel’in i7 12700KF CPU’su ve NVIDIA’nın GeForce RTX 4090 GPU’su tarafından desteklenmektedir.

DLSS 3 AÇIK
DLSS 3 KAPALI

DLSS 3 ile bugüne kadar gördüğümüz en büyük performans artışından çok uzak, ancak yine de çok yüksek yenileme hızlı ekranlara sahip meraklıları memnuniyetle karşılayacaktır. Çerçeve Üretimi, mükemmel performansı korurken daha da iyi görsel kalite elde etmek için DLSS yerine DLAA ile de kullanılabilir.

Ancak, DLSS 3 etkinken Forza Horizon 5’e gerçekten baktığınızda, bu uygulamayla ilgili birkaç sorunu hemen fark edersiniz. Bazı gölgelenmeler de dahil olmak üzere birkaç görsel yapaylık vardır, ancak en kötü suçlu, ikinci seçenek kullanılırken kaydedilen daha düşük kare hızına rağmen, Çerçeve Oluşturma kapalıyken karşılaştırma testi çalıştırmaya kıyasla büyük ölçüde bozulan akıcılık duygusudur.

Kendi başına kekemelik değildir; Aşağıdaki karşılaştırmalı oynanış görüntülerinde de görebileceğiniz gibi, DLSS 3 etkinken her şey çok daha keskin görünüyor.

Söylemeye gerek yok, uygulamada bir şeyler ters gidiyor. Bu, bugüne kadar gördüğüm en kötü DLSS 3 entegrasyonu ve NVIDIA ile Playground Games’in bunu mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için birlikte çalışacaklarını ummaktan başka bir şey yapamıyorum. Bugünün Rally Adventure genişletme paketi nedeniyle Forza Horizon 5 hayranları için mutlu bir gün olması gerekiyordu, ancak bu talihsiz hıçkırık, oyun deneyimlerini bir üst düzeye taşımayı dört gözle bekleyen oyuncular için kesinlikle bir hayal kırıklığı.

Gecikme hakkında son bir not. DLSS 3 kıyaslamasının daha düşük gecikme süresi kaydettiğini okumuş olabilirsiniz, ancak bunun nedeni, Reflex’in çoğu oyunun aksine yalnızca Çerçeve Oluşturma ile birlikte etkinleştirilebilmesidir. Reflex’in RTX kartlarının sahiplerine özel olması amaçlanmadığından, yakın gelecekte çözüleceğini umduğum başka bir eksik özellik/hata.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17