Singapur merkezli yazılım şirketi Horizon Quantum Computing, 18.1 milyon dolar yatırım aldı

Singapur merkezli yazılım girişimi Ufuk Quantum Computing, mühendislik ekibini genişletmek ve ürün geliştirmeyi hızlandırmak için 18,1 milyon dolar topladığını söyledi.

2018 yılında kurulan şirket, karmaşık problemlerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırmak için tasarlanmış kuantum bilgisayarlar için Helyum adlı bir programlama dili yarattı.

Horizon İcra Kurulu Başkanı, bugün kuantum bilgisayarları kullanmak için geliştiricilerin ya temel işlemler açısından programlama yapması gerektiğini ya da bunun yerine diğer yazılım üreticilerinin önceden yazılmış programlarına güvenmeleri gerektiğini söyledi. Joe Fitzsimons.

Kuantum bilgisayarlar, dayalı kuantum fiziği, potansiyel olarak bazı hesaplamaları mevcut en hızlı süper bilgisayarlardan milyonlarca kat daha hızlı gerçekleştirebilir. Ancak çoğunlukla hala araştırma modundalar ve henüz önemli herhangi bir şey için klasik bilgisayarlara göre bir avantaj yaratmadılar.

Tahminen 100 milyondan fazla yazılım geliştiricisi varken, Fitzsimonlar Kuantum bilgisayarları sıfırdan programlayabilecek sadece birkaç yüz kişi olduğunu ve bankaların ve ilaç şirketlerinin önceden yazılmış kodlara güvenmek yerine kendi kodlarını geliştirmek isteyeceklerini söyledi.

“Bir bakıma algoritmaları, rekabet üstünlüklerinin bir parçası. Peki, yetenek havuzunun bu alan için çok, çok, çok küçük olduğunu kabul ederken, bu gelişimi yapmalarını nasıl sağlıyorsunuz?” dedi Fitzsimons.

Yetenek eksikliğini hafifletmeye yardımcı olmak için şirket, C++ veya Python gibi klasik bilgisayar programlama dillerini kullanan yazılım geliştiricilerin bu dilleri doğrudan kuantum bilgisayarlar için kullanmasını mümkün kılacak bir çeviri katmanı oluşturmayı planlıyor.

Horizon Quantum Computing, yeni mühendislik merkezini inşa ettiği İrlanda’da da ilk Avrupa ofisini açmayı planladığını söyledi.

şirket dedi Sekoya Başkenti HindistanÇin’in Tencent Holding Ltd.ve Singapur hükümetinin teknoloji yatırım şirketi SGInnovate bu raundu finanse eden yatırımcılar arasındaydı. Şirket şimdiye kadar toplamda yaklaşık 21 milyon dolar topladı.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9