Nvidia, çeşitli Çin pazarlarında ve son zamanlarda Orta Krallık dışında büyük miktarlarda satılan sahte ekran kartlarıyla mücadele etmeye karar verdi.

Nvidia, pazarı sahte GeForce hızlandırıcılarından kurtarmak için önde gelen Çinli e-ticaret şirketleriyle çalışmaya başladı bile.Sahte video kartları sorunu gerçekten de oldukça ciddi. 51RISC, Corn veya MLLS dahil olmak üzere bu tür faaliyetlerle günah işleyen bir dizi Çinli marka daha önce Çin’de bile bloke edilmişti, ancak bu tür kartlar ABD’de eBay, Amazon ve hatta NewEgg aracılığıyla hala satışa çıkıyor.

Burada her zaman gerçek anlamda bir sahteden bahsetmediğimize dikkat edilmelidir. Bazen Çinli üreticiler, adaptörün hiç de yeni olmadığı gerçeğini gizlemek için bellek yongalarını yeniden boyarlar, bazen mobil GPU tabanlı bir masaüstü adaptörü bulabilirsiniz. Bazı durumlarda kartlar oldukça işe yarıyor ama her zaman çekinceler ve nüanslar var.

Nvidia’nın kendisi, elbette, bu fenomenle herhangi bir ilgisi olduğunu reddediyor. Şirketin sahte kartlarla mücadele girişimi şimdiden meyvelerini vermeye başladı. JD.com ve Douyin platformları, bu tür hızlandırıcıları ürün yelpazesinden çıkarmayı çoktan başardı. Bunlar esas olarak GeForce GTX 10 ve RTX 20 serilerinden kartlardı ve Pinduoduo ve Tmall platformları, web sitelerinde kullanılmış ürünler ve yenilenmiş cihazlar için bir politika uyguladı.

Nvidia da tüketicilere bir dizi ipucu verdi. İlk olarak şirket, henüz kendileri için sahte olmadığı gerçeğine dayanarak en son GeForce RTX 40’ı satın almanızı tavsiye ediyor. İkincisi, Nvidia tanınmış markalardan 3D kartlar satın almayı teklif ediyor. Üçüncüsü, RTX 40 almak istemeyen veya bu tür kartlar için parası olmayanlar, RTX 30 hattına dikkat edebilirler, ancak kripto para patlaması sona erdikten sonra çıkan sürümleri seçmek mantıklıdır. Örneğin, 8 GB belleğe sahip RTX 3060.genel-22