Japonya, ABD Çin bordürleriyle uyumlu olduğu için çip yapım ekipmanı ihracatını kısıtlıyor

Japonya, 23 tür yarı iletken üretim ekipmanının ihracatını kısıtlayacağını ve teknoloji ticareti kontrollerini ABD’nin frenleme baskısı ile uyumlu hale getireceğini söyledi. Çingelişmiş çipler yapma yeteneği.

Japonya, Nikon Corp gibi büyük çip ekipmanı üreticilerine ev sahipliği yapıyor ve Tokyo Elektron Ltd, kısıtlamaların hedefi olarak Çin’i belirtmedi ve üreticilerin tüm bölgeler için ihracat izni alması gerekeceğini söyledi.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yasutoshi Nishimura düzenlediği basın toplantısında “Teknolojik bir ulus olarak uluslararası barış ve istikrara katkıda bulunma sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.” dedi.

Japonya ileri teknolojisinin askeri amaçlarla kullanılmasını durdurmak istiyor ve aklında belirli bir ülke yok” dedi.

Ancak karar, Japon Dışişleri Bakanı’nın hafta sonu Pekin’e yapacağı ziyaret öncesinde geldi. Yoşimasa HayashiEkim ayında Çin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmak için çip üretim teknolojisine erişim konusunda kapsamlı kısıtlamalar ilan eden ABD için büyük bir kazanç olarak görülecektir.

Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Mao Ning, bir brifingde Japonya’nın yeni ihracat kuralları sorulduğunda, “Ekonomik ve teknolojik sorunları siyasallaştırmak, araçsallaştırmak ve silahlandırmak ve küresel üretim ve tedarik zincirlerinin istikrarını yapay olarak bozmak, yalnızca başkalarına ve kendilerine zarar verir.” Dedi.

ABD’nin önlemlerinin etkili olması ve şirketlerinin rekabet açısından dezavantajlı duruma düşmemesini sağlaması için endüstrinin ağır sikletleri Japonya ve Hollanda’nın işbirliğine ihtiyacı var.

Kaynakların daha önce Reuters’e verdiği demeçte, bu iki ülke Ocak ayında ABD’ye 14 nanometre altı çiplerin üretiminde kullanılabilecek ekipman ihracatını kısıtlama konusunda ABD’ye katılmayı kabul etti, ancak Çin’i kışkırtmaktan kaçınmak için anlaşmayı açıklamadı.

Bir nanometre veya bir metrenin milyarda biri, bir yarı iletken endüstri teknolojisini ifade eder ve daha az nanometre genellikle daha gelişmiş çipler anlamına gelir.

Hollanda bu ay, çiplerin küçük devrelerini oluşturmak için kullanılan litografi sistemleri pazarına hakim olan ASML Holding NV gibi çip yapım ekipmanlarının ihracatını kısıtlamayı planladığını söyledi.

Çin, ABD’yi “teknoloji hegemonyası” olmakla suçladı ve Hollanda’yı onu takip etmemeye çağırdı.

DARBE

Japonya, Temmuz ayından itibaren geçerli olmak üzere, temizleme, biriktirme, litografi ve dağlama dahil olmak üzere çip üretiminde kullanılan altı ekipman kategorisine ihracat kontrolleri uygulayacak.

Çinli firmalar “çip yapım ekipmanı üreten Japon şirketlerinden daha fazla ürüne erişimi kaybedecek. Çinli fabrikalar (çip fabrikaları) şimdiye kadar çoğunlukla olgun düğümlere odaklandı, bunun bir etkisi olmaması gerekiyor, ancak bunun nasıl olacağını görmemiz gerekecek. Şangay merkezli danışmanlık şirketi Intralink’te Çin’in çip sektörünü takip eden Stew Randall,” dedi.

Kontrollerin en az bir düzine şirket tarafından üretilen ekipmanı etkilemesi muhtemeldir. Ekran Holdings Co Ltd ve Advantest Corp, ancak bakan Nishimura – ayrıntıya girmeden – yerli firmalar üzerinde sınırlı bir etki beklediğini söyledi.

Bir Nikon sözcüsü, iki litografi makinesinin satışının muhtemelen etkileneceğini, ancak kazanç etkisinin belirsiz olduğunu söyledi.

Sözcü, “Her türlü kurala uymaya ve sonuçlarımızı en üst düzeye çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Tokyo Electron, Advantest ve Screen de yeni ihracat kısıtlamalarına uyacaklarını söylediler ancak kontrolün işleri üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini söylemediler.

Güçlü bir yerel çip piyasasının olmaması göz önüne alındığında, bordürlerin Japon ekipman üreticileri için bir darbe olacağını söyledi. takamoto suzukiÇin’deki Marubeni’nin ekonomik araştırma başkanı.

Suzuki, “Japon şirketlerinin pazar gelişimini baltalayacak ve düzenleyici açıdan rekabet güçlerini kesinlikle azaltacaktır” dedi.

Japonya bir zamanlar çip üretimine hakimdi ancak pazar payının yaklaşık %10’a düştüğünü gördü. Yine de çip yapma makineleri ve yarı iletken malzemelerin önemli bir tedarikçisi olmaya devam ediyor. Tokyo Electron ve Screen, dünyadaki yonga yapım araçlarının yaklaşık beşte birini üretirken, Shin-Etsu Chemical Co Ltd ve Sumco Corp çoğu silikon gofreti üretiyor.

“Uzun vadeli bakarsanız, ABD ve Japonya gibi yerlerde yeni yarı iletken fabrikaların faaliyete geçmesiyle etki azalacak” dedi. Takahiro ShinadaTohoku Üniversitesi’nde profesör.

Duyurunun ardından, Nikon’un hisse fiyatı, daha geniş pazara paralel olarak %0,9 yükselirken, Advantest %2,4 oranında değer kazandı. Tokyo Electron ve Screen önceki güne göre çok az değişti.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9