Bu haftanın başlarında, Hong Kong yetkilileri 2018’den beri en büyük teknoloji kaçakçılığı iflasını gördüler. Bir adam, yaklaşık 510.000 elektronik ürünü (CPU’lar, SSD’ler ve akıllı cihazlar) Çin anakarasına kaçırmaya çalıştı. bu Hong Kong Standardı malların 30 milyon HK$ (yaklaşık 4 milyon ABD$) değerinde olduğunu bildirdi.

61 yaşındaki bir adam, Hong Kong ile Çin anakarası arasındaki teknoloji ürünleri fiyat farkından en iyi şekilde yararlanmak için cüretkar bir girişimde gümrükten 30 tahta sandık almaya çalıştı. Görünen planı, kasaların içindekileri yanlış beyan ederek oldukça büyük vergi ödemelerini saptırmaktı. Gümrük, içeriğin çok daha düşük bir değerde işaretlendiğini ve sınırı geçmek için çok daha düşük vergi ödemelerini çekeceğini varsaymamız gereken ‘elektronik ekranlar’ olduğunu iddia etti. Memurlar, yarım milyondan fazla elektronik bileşenin çetelesini çıkarmak için kasaların röntgenini çekti. Kaçakçı, kompakt ve yüksek değerli parçalara odaklanmış gibi görünüyor, ancak CPU’lara, SSD’lere, HDD’lere vb. ek olarak bazı akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar da vardı.

Çin’e teknoloji kaçakçılığı, manşetlere çıkan kaçakçıların sayısına ve karaborsa mallarını gizlemek için olağanüstü çabalara bakılırsa, ‘kolay paraya’ giden cazip bir yol gibi görünüyor. Yukarıdaki dava, ölçeği nedeniyle dikkat çekicidir, ancak diğer son hikayeler ışığında, kefaletle serbest bırakılan kaçakçının hayal gücünden yoksun girişimi bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Fotoğraflar

(İmaj kredisi: Çin Gümrük Dairesi)

Örneğin bu haftanın başlarında, bir adam yaklaşık 240 Intel Core i5-13400F işlemciyi Çin’e kaçırmaya çalıştı. Onları vücudunun ve bacaklarının etrafına minimal bir paket halinde bantlamıştı. Yine de, ‘CPU vücut zırhı’ görünüşünü garip bir şekilde etkilediğinden ve gümrük memurları araştırdığından şansını zorladı. Geçen yılın sonlarında bir kadın, gümrük vergisi ödemeden 200 Intel CPU ve 9 iPhone karışımını sahte bir göbeğe sokarak Çin’e sokmaya çalıştı. Sıra dışı görünümü (ve hareketi) yine gümrük memurlarının dikkatini çekti. Bu ayın başlarında, 84 M.2 SSD’yi bir scooter’ın boru şeklindeki çerçevesi içine gizleyerek Çin’e kaçırma planı da suya düştü.genel-21