TRAPPIST-1b, sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta süper sıcak kayalık bir dünyadır. Gökbilimciler yakın zamanda Webb Uzay Teleskobu’nu, TRAPPIST-1 yıldız sistemindeki bir dünya olan bu dış gezegeni eğittiler ve atmosferden yoksun olduğunu keşfettiler.

Bulgu, benzer ultra soğuk kırmızı cüce yıldızların yörüngesinde dönen ötegezegenlerin oluşumu hakkında bildiklerimizi değiştirebilir. M yıldızları olarak da bilinir. Bildiğimiz şekliyle yaşamın hayatta kalmak için bir atmosfere ihtiyacı olduğu için, araştırmanın Dünya’nın ötesinde yaşam arayışı için de çıkarımları var. Ekibin bulguları şunlardır: yayınlanan bugün Doğa’da.

TRAPPIST-1b, sistemin ana yıldızına en yakın gezegendir ve Güneş’in kütlesinin yaklaşık %9’u kadar bir kırmızı cücedir. Dünya, çoğu kendi güneş sistemimizdeki kayalık dünyalara benzeyen yedi gezegenden biridir. Bilim adamları TRAPPIST-1b’nin gelgit kilitli olduğuna inanıyor, yani bir tarafı her zaman yıldıza bakıyor (gündüz tarafı denir) ve bir tarafı her zaman uzağa bakıyor.

Ekip, 8 Kasım – 3 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında Webb Uzay Teleskobu tarafından alınan gözlemleri kullanarak TRAPPIST-1b’yi inceledi. Webb teleskopu Aralık 2021’de fırlatıldı Ve geçen Temmuz ayında bilimsel gözlemleri yayınlamaya başladı; o zamandan beri, bazılarını görüntüledi galaksideki en ünlü manzaralar birlikte tespit edilebilen en erken ışıklardan bazıları.

Webb’in birincil bilim hedeflerinden biri, ötegezegenleri veya güneş sistemimizin ötesindeki dünyaları sorgulamaktır. Bunu yaparken Webb, ABD gibi gözlemevlerinin çalışmalarını geliştiriyor. Kepler Uzay Teleskobu Ve TESSGeçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu.

TRAPPIST-1b konusunda eğitim almış olan Webb, gezegenin çok sıcak olduğunu keşfetti: Gündüz sıcaklığı kabaca 446 Fahrenheit derece, yani suyun kaynama noktasının iki katından fazla. Gezegenin bir atmosferi olsaydı, gündüz tarafındaki ısı gezegen boyunca dolaşırdı; bunun yerine gezegenin bir tarafı çok sıcak, diğer tarafı soğuktur.

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde gezegen bilimcisi ve çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Taylor Bell, Gizmodo ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Gezegen, güneş sistemimizde Merkür’den daha az radyasyon alıyor, ancak Merkür ile Venüs arasında bir yerde” dedi. “Oldukça fazla ısı alıyor. Ölçtüğümüz sıcaklık, temelde sadece güneş ışığı tarafından pişirilen bir kaya ile tutarlı.

Dünya, TRAPPIST-1b ve Merkür'ün gündüz sıcaklık karşılaştırması

TRAPPIST-1b daha önce Hubble ve Spitzer uzay teleskopları tarafından incelenmişti; Her iki gözlemevi de kabarık bir atmosferin bulunmadığını tespit etse de, daha yoğun bir atmosfer olasılığını göz ardı edemediler. Avrupa Uzay Ajansı açıklaması.

Orta Kızılötesi Aracını (MIRI) kullanan Webb, bir atmosfer olasılığını tamamen ortadan kaldırmayı başardı. TRAPPIST-1b, ev sahibi yıldızına Dünya’nın Güneş’e olduğundan 100 kat daha yakındır; Ev sahibi yıldızı aktif olduğu için, bir gezegenin ürettiği herhangi bir atmosferi yok edebilir. (Uzak geçmişte, Dünya bundan sonra ikincil bir atmosfer geliştirdi. ilkini kaybetmek.)

NASA Ames Araştırma Merkezi’nde gezegen bilimcisi ve çalışmanın baş yazarı Tom Greene, Gizmodo’ya gönderdiği bir e-postada, “TRAPPIST-1b yıldıza yakın ve Dünya’nın Güneş’ten aldığı yıldız enerjisi akışının 4 katını alıyor” dedi. . “Bir sonraki en yakın gezegen olan TRAPPIST-1c’nin bir atmosferi olup olmadığını görmek ilginç olurdu, çünkü bu gezegende Venüs’ün aldığı kadar yıldız ısınması var ve Venüs’ün kalın bir atmosferi var.”

Greene, “c gezegeninde kalın atmosfer olmaması, M yıldızlı gezegenlerin atmosfere sahip olmasının zor olduğu anlamına gelebilir,” diye ekledi.

Sadece 40 ışıkyılı uzaklıkta ve incelenecek yedili dünya varken, TRAPPIST-1 sistemi şüphesiz tekrar eden bir hedef olacaktır. Webb’in kızılötesi gözlemleri. Gezegen bilimcilerin keşfetmesi için mükemmel bir yer. dış gezegenler ve kırmızı cüce sistemleri hakkında teoriler.

Devamı: Gökbilimciler Futbol Topu Şeklinde Bir Ötegezegen Keşfettilergenel-7