27 Mart Pazartesi günü, Ulusal Meclisin bulunduğu yer bir siber saldırı tarafından hedef alındı bir grup Rus yanlısı bilgisayar korsanı tarafından iddia edildigerçekleştirmek birkaç saat boyunca erişilemez.

Bilgisayar korsanları, Fransa’nın Ukrayna’ya verdiği desteği kınadı

Platforma girmeye çalışırken, “ site şu anda bakımda ” Veya ” 504 portalının süresi doldu görüntülendi. Bu tarafından hedef alındı hizmet reddi saldırısı (DDoS), erişimi imkansız hale getirmek için bir siteyi trafikle doldurmaktan oluşur. Aynı teknik, 2022’de ABD havaalanlarına ve son seçimlerde Emmanuel Macron’un kampanya sitesine karşı kullanıldı.

aynı kategoride

Fransa’da siber kötü niyetlilik 2022’de patladı

Saldırı, Meclisin bilgisayar sistemlerini veya sunucularını etkilemedi. Rus yanlısı NoName057(16) grubu tarafından iddia edildi. Fransa’nın Ukrayna’ya verdiği desteği hatırlattı Telegram kanalında: Fransızlarla alay etmeye karar veren ve Ukraynalı neo-Nazileri memnun etmeye devam eden Macron’a karşı protestoların hala çok güçlü olduğu son Fransa gezimizi tekrarlamaya karar verdik. “.

Grup, tüm gün çalışan Senato sitesini de hedef aldığını açıklıyor. Paris savcılığı soruşturma başlattı için bu Pazartesi otomatik bir veri işleme sisteminin işleyişine müdahale », Raporlar Fransa Bilgisi. ” Ulusal Meclis, Senato ve Çocuk Meclisi’nin internet siteleri saldırıya uğradı ” dedi savcılık.

Giderek daha fazla siber saldırı

Sordu Fransa BilgisiSiber güvenlik uzmanı Nicolas Arpagian, bu yeni siber saldırıyı siyasi mesaj “hedef ile” son derece sembolik ».

2020’de pandeminin başlamasından bu yana siber saldırılar katlanarak artıyor. Buna Ukrayna’daki savaş da ekleniyor; binaen rapor Google’ın Tehdit Analizi Grubu’ndan (TAG) Şubat 2023’ten itibaren, “2022’de Rusya, Ukrayna’daki kullanıcıların hedeflenmesini 2020’ye kıyasla %250 artırdı”.

NATO ülkelerindeki kullanıcıların hedeflenmesi %300’den fazla arttı aynı dönemde “diye not ediyor. NoName057(16) grubu, Şubat ayında Vladimir Putin’in yaptığı bir konuşma sırasında Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) de dahil olmak üzere devlet kurumlarının birkaç bölgesini de hedef aldı.genel-16