İlk bakışta, Ra Ra Boom enerjik bir kavgacı gibi görünüyor; her vuruş, metal gövde parçaları ekranda süzülürken gökkuşağı renginde patlamalarla noktalanan robot kötü adam dalgalarına yumruklar, tekmeler ve kurşunlar salan belalı bir kadın kadrosuyla enerjik bir kavgacı gibi görünüyor. Kesinlikle göründüğü gibi: canlı, enerjik ve karakter dolu. Ama biraz daha yakından bakın ve Lisa Frank renk paletinin ve Cumartesi sabahı çizgi filmi estetiğinin yanı sıra, bir grup genç kadının yalnızca robotlarla savaşmakla kalmayıp aynı zamanda kendi kederlerini ve içsel mücadelelerini de yendiklerini göreceksiniz. işlem.

Uygulamalı önizlemem sırasında, bu kısmen beat-’em-up, kısmen run-and-gun oyunu ve Gylee Games’in mahrem bir kayıp ve kişisel hikaye anlatırken vurmak zorunda kaldığı zorlu denge stüdyosu hakkında biraz bilgi edindim. duygusal yankılanmaya nadiren yer bırakan bir tür içinde büyüme. CEO ve yazar Chris Bergman, “Sürekli bir dengeleme eylemi” dedi. Gördüğüm açılış seviyelerinden birinde, karizmatik karakterler, deli gibi patlayan savaş robotlarının ortasında ileri geri şakalaşıyorlardı. “İlerleme hızımızı yüksek tutabilmek için muhtemelen 40 dakikalık ara sahneleri ve ilk seviyedeki diyalogları kestik, ancak [kept] oyuncuya bu kızların kim olduğu hakkında bir fikir vermeye yetecek kadar.”

Ra Ra Boom’da Dünya insanları yapay zekanın yardımıyla iklim değişikliğini çözdü. Peki yapay zeka küresel ısınmayı nasıl çözdü? En baskın nedenini ortadan kaldırarak: insanlığı. İnsanlar, dünyayı kurtarma girişiminde, karşılığında insan ırkını yok etmeye başlayan bir robot ordusu yaratan bir yapay zeka yarattı. Böylece hayatta kalma çabasıyla insanlar gezegenden kaçtı ve uzay gemilerinde koloniler kurmaya başladı. 2023 realitemizde sürekli manşetlere çıkan AI araçlarının artan eğilimine rağmen, Bergman, üretimin yıllar önce 2020’de başlaması nedeniyle bunun tamamen tesadüfi olduğuna dair güvence verdi. Ancak tüm temalar, özellikle keder ve kişisel gelişim, kasıtsız değildi.

Ra Ra Boom

Galeri

Bergman, 2018 yılında hayatındaki çok önemli bir figürü kaybetmenin acısını yaşadı ve bu hikayeyi anlatmakta şifa bulmaya başladı. Dünya sonrası bir ortamda doğup büyüyen, gezegene bir kez bile ayak basmamış dört kızın etrafında dönüyor. Onlara göre orası bir rüyadan başka bir şey değil; şimdi duyarlı bir robot ırkının istila ettiği efsanevi bir yer. Ta ki bir gün işler ters gidene ve yapay zeka türü kalan insanları avlamak için uzaya giden yolu bulana kadar. Bu süreçte, dört kız, önlerinde yaklaşan robot ordusuyla yüzleşmek zorunda kalırken, onları bir yas durumuna sokan yıkıcı bir kayıp yaşıyor.

Ancak tüm hikaye parçalarına rağmen oyun, modern bir beat-’em-up’tan bekleyeceğiniz kadar çılgın ve aksiyon dolu görünüyor. Kalkanlı ağır vurucu Vee’nin robotları havada hokkabazlık yaparak onları ezilmiş bir metal hamur yığınına dönüştürmesini izledim; ve gümüş zırhlı savaşçı Saida’yı iki hançerle roketatarından füzeler fırlatırken gördüm. Saida, gökkuşağı ateşinden bir duvarı serbest bırakacak özel bir ölçeri doldurdu ve Vee, makineli tüfeğini uzaktan ateşledi. Oyun dört oyuncuyu desteklerken, aynı anda sadece iki karakteri hareket halinde görme şansım oldu.

Ra Ra Boom, koş ve ateş et mekaniğini de ekliyor ve Bergman, Contra ve Metal Slug’un ilham kaynağı olduğunu belirtiyor. Gylee, iki türü birleştirirken seviyelere şerit tabanlı bir düzen verdi. Her seviyenin zemininde, bir oyuncunun durduğu alanı belirten çizgiler gördüm, bu da nereye ateş ettiğinizi belirlemenizi kolaylaştırıyor, bu da hızınızı artırmanıza yardımcı oluyor (ve aslında oynamasam da şeritler görünüyor. çevreye hızla karışır ve eyleme doğal olarak uyum sağlar).

Contra ve Metal Slug bir yana, Bergman diğer beat-’em-up etkilerini listelemekten çekinmedi. Castle Crashers, Scott Pilgrim Vs. World ve Streets of Rage 4, Ra Ra Boom’un geliştirilmesi sırasında Gylee Games ekibinin oynadığı oyunlardı. Geçtiğimiz on yılın beat-’em-up’ları türün modern çağında yol gösterici bir yol görevi görse de, Bergman ayrıca 90’larda atari salonlarında takılan bir çocukluğun, özellikle de bilinçli Lisa-Frank ile önemli bir rol oynadığını belirtti. -esque renk paleti. Ekip, tam retro piksel sanatına geçmek yerine, 90’ların estetiğine vurgu yapan, açıklayıcı, çizgi film benzeri bir görünümü tercih etti. Menü ekranları Trapper Keepers’a benziyor ve yükseltme ekranı, bir gencin not defterinden fırlamış gibi elle çizilmiş ham görüntüler içeriyor – kullanıcı arayüzünde bile o siyah beyaz benekli desen var.

Gylee Games, oyun pazarında “cinselleştirilmemiş baş belası kadınlar” için bir boşluk fark etmiş ve hikayenin bu tarafını detaylandırmak için yazar Ak Fedeau’dan yardım almıştı. Ancak kadın karakter kadrosuna yapılan vurguya rağmen Bergman, “ister 12 yaşında bir kız, ister bir anne veya benim gibi eski bir beat-’em-up hayranı olun, bu oyun herkes için” dedi. Ra Ra Boom, insanoğlunun kendi yaratımına karşı varoluşu için savaştığı aksiyon dolu bir kavgaya sarılı, keder ve kadınlık hakkında bir oyun olacak şekilde şekilleniyor. Ancak PC için Sonbahar 2023’te modern bir beat-’em-up’ta ağır temalarını nasıl dengeleyebileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1