Her tür işletme sahibi için entegre bir POS sisteminden faydalanmak (yeni sekmede açılır) ister gerçek mekanda ister çevrimiçi olarak yürütülsün, operasyonlarının can damarı olabilir. POS sistemlerine olan talep hızla artıyor: 2025 yılına kadar, küresel POS yazılım pazarının 17,66 milyar dolardan 30,86 milyar dolara (yeni sekmede açılır).

Ancak satış noktasında tüm avantajlardan faydalanmak için farklı fonksiyonları bir araya getiren entegre bir POS sistemine ihtiyacınız var. Entegre POS sisteminin ne olduğunu ve işinizde nasıl fark yaratabileceğini anlayalım.

Entegre POS sistemi nedir?

Entegre satış noktası sistem, satış verilerini diğer iş uygulamalarınıza bağlayan bir platformdur. Her şey olması gerektiği gibi çalışıyorsa bu, sorunsuz bir şekilde veri alışverişi yapabilecekleri anlamına gelir.

Geleneksel POS sistemlerinde sadece bir satış kayıt defteri veya yazarkasa vardı. O zaman ayrı bir ödeme sisteminiz olur, bir tane daha stoğunuzu yönetir, bir tane de ürün listenizi takip eder vb.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu zahmetli bir çalışma şeklidir ve çok verimli değildir. Bu işlemlerin çoğu da manueldir. Ve işinizin farklı bölümlerini silolar halinde ele alırken, onları senkronize tutmak ve büyük resmi anlamak için sürekli mücadele edersiniz.

Öte yandan, entegre bir POS sistemi aşağıdaki özelliklerin bir kısmını veya tamamını kapsar:

 • Odeme yapiliyor
 • Envanter yönetimi
 • çalışan yönetimi
 • Gelir Yönetimi
 • Rapor oluşturma
 • Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM)
 • Veri analizi
 • e-ticaret
 • Uygulama pazarı ile entegrasyon
 • Donanım ve yazılım bağlantısı

Birçok entegre var satış noktası piyasadaki sistemler ve ne yapmanız gerektiğine bağlı olarak her sistemin kendi gücüne sahip olduğunu göreceksiniz. Örneğin, biri güçlü çalışan yönetimi işlevlerine sahipken, diğeri daha çok şuna odaklanabilir: CRM.

Neden entegre bir POS sistemini tercih etmelisiniz?

Tek bir yerde bu kadar çok işlevin yakınsaması, bağımsız bir POS terminaline ek olarak birden fazla sistemi yönetme zorluğunun aksine, entegre bir POS sistemi kullanmak için güçlü bir durum oluşturuyor. Özellikle entegre bir POS sistemi, entegre olmayan bir POS sistemine göre aşağıdaki açılardan puan alır:

Yatay olarak kaydırmak için kaydırın
Manuel Satış Noktası sistemlerine karşı Entegre POS sistemlerinin faydaları
Entegre POS sistemleri Entegre olmayan POS sistemleri
Ödeme işlemcisi POS ile konuşuyor Ödeme işlemcisi POS ile konuşmuyor
POS, ödeme tutarını otomatik olarak terminale senkronize eder, böylece insan hatası kapsamını azaltır Ödeme tutarının terminale manuel olarak girilmesi gerekir, böylece insan hatası olasılığı artar
İşlemler otomatik olarak “ücretli” olarak işaretlenir İşlemler manuel olarak “ödendi” olarak işaretlenmelidir
Ödeme sürecinde daha az adım Ödeme sürecindeki diğer adımlar
Pazarlama/promosyon için müşteri bilgilerini ve diğer yararlı verileri günlüğe kaydeder Yalnızca bir satışın gerçekleştiğini ve bunun için ödeme yapmak için bir kart kullanıldığını kaydeder
Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlar Optimum müşteri deneyiminden daha azını sağlar
Dolandırıcılık riskini azaltır Tüm sistemlerin birbiriyle “konuşması” ve verileri senkronize etmesi zaman aldığından dolandırıcılık riskini artırabilir
Harici kart işleme cihazlarına ekstra harcama gerektirmez Harici kart işleme cihazlarında ekstra harcama gerektirir
Otomasyon yoluyla zamandan tasarruf sağlar ve verimliliği artırır Manuel müdahale daha fazla zaman alır ve daha az etkilidir

Entegre bir POS sistemi işletmenize nasıl yardımcı olur?

Birden fazla ödeme türü almaktan ve müşteri alışveriş tercihlerini depolamaktan envanter ve makbuzları yönetmeye kadar, POS entegrasyonları (yeni sekmede açılır) işinizin her alanında etki yaratın. Entegre bir POS sistemi operasyonlarınızı düzene soktuğu ve idari yükü azalttığı için, ekibiniz gerçekten önemli olan ve mükemmel müşteri hizmeti sunma etrafında dönen yönlere odaklanabilir.

Entegre bir POS sistemi, ödeme sürecini iyileştirmenin ötesinde, müşterilerinizin davranışları ve satın alma kalıpları hakkında size değerli bilgiler verebilir. Bu tür verileri mağaza veya kafe katında kullanabilirsiniz, ancak pazarlama kampanyalarını daha iyi bilgilendirmek ve karlılığı artırmak için dahili UX analistleri, marka pazarlamacıları ve fiyatlandırma ekipleriyle de paylaşılabilir.

Entegre POS sistemlerinin faydalarını biraz daha derine inelim.

Kolay POS entegrasyonu ✔

İhtiyacınız olan her şey tek bir yerde

Entegre POS sistemleri, pazarlama otomasyonu yazılımı, muhasebe yazılımı ve sadakat yönetimi sistemleri dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulamalara sorunsuz bir şekilde bağlanabilir. Bu, bir POS sisteminin başarabileceklerinin kapsamını genişletir ve yeni olasılıklar açar.

Tek bir POS sistemi, farklı satıcılarla uğraşmanın zorluğunu ve maliyetini ortadan kaldırır. Bunun yerine tek bir POS sağlayıcısı ile anlaşmanız ve ortak bir veri havuzunu yönetmeniz yeterlidir.

Gerçek zamanlı POS veri kullanılabilirliği ✔

Tekil, merkezi bir POS sistemi, yönetimi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm sistemlerinizde gerçek zamanlı verilere sahip olmanızı sağlar. Yerde, bu büyük bir fark yaratabilir.

Bir perakende mağazası işletiyorsanız (yeni sekmede açılır)canlı bir envanter güncellemesi, kattaki personelin müşterilerinizi doğru satın alma seçimlerini yapmasına yönlendirmesine yardımcı olabilir.

Başka bir örnek al. Günün herhangi bir noktasında, hangi çalışanın en çok komisyonu yaptığını kontrol etmek isterseniz, çalışan profillerinin, satışların ve ödemelerin tek bir uyumlu birim olarak hareket ettiğini belirlemek için hızlı bir mekanizmaya sahipsiniz.

Geliştirilmiş POS verimliliği ✔

Kredi kartı işlemleri gibi işyeri hizmetlerinizle entegre POS sistemleri, ödeme sırasında manuel giriş yapma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bu sadece zamandan tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda insan hatası olasılığını da azaltır. Kart işlemeye yönelik bu yaklaşım, gün sonu mutabakatınızı da çok daha kolay ve doğru hale getirir.

Daha iyi POS ödeme güvenliği ✔

POS e-ticaret entegrasyonu, müşterilerinizin ödeme bilgilerini sağlamak için harici bir açılış sayfasına yönlendirilmelerine gerek kalmamasını sağlar. Ayrıca, ödeme işlemcisi entegrasyonu, yerleşik Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı (PCI DSS (yeni sekmede açılır)) riskini en aza indiren uyumluluk ve veri şifreleme çevrimiçi dolandırıcılık (yeni sekmede açılır).

EMV uyumlu POS sistemlerine dikkat edin (yeni sekmede açılır) Clover POS gibi (yeni sekmede açılır) ve Lightspeed POS sistemi (yeni sekmede açılır) işletmenizi ödeme dolandırıcılarına ve bunun neden olabileceği ters ibraz maliyetlerine karşı korumak için.

İyileştirilmiş nakit akışı ve satış bilgileri ✔

Entegre kredi ve banka kartı işleme, ödemeleri gerçek zamanlı olarak işleyebilmenizi sağlar. Özellikle işlem hacminin yüksek olduğu durumlarda, manuel girişte hesap gecikmesi ve hesabınıza para transferinde gecikme yaşanmaz. Bu, bir günde daha fazla satış yapmanızı sağlar.

Ayrıca POS’unuzu muhasebe yazılımıyla entegre etmek, değerli verilere ve içgörülere erişmenizi sağlayabilir. İle QuickBooks Satış Noktası (yeni sekmede açılır) entegrasyon, örneğin, daha iyi iş kararları verebilmeniz için satış ve finansal verilerinizin kapsamlı bir görünümünü elde edersiniz.

Entegre POS ile kolayca kişiselleştirin ve ek satış yapın ✔

Entegre bir Satış Noktası (POS) sisteminde satış asistanı tarafından hizmet verilen bayan

(İmaj kredisi: Unsplash’ta Tom Official’ın fotoğrafı)

McKinsey aramaları kişiselleştirme (yeni sekmede açılır) “Müşterilerin hafife aldığı “hijyen faktörü”, ancak bir satıcı bunu yanlış anlarsa müşteriler bir rakibe yönelebilir. veya tamamlayıcı ürünler.

diyelim ki koştun restoran veya lokanta (yeni sekmede açılır). POS sisteminiz CRM’inizle entegre edildiğinde, bir müşterinin işletmenizi ne sıklıkta ziyaret ettiği, günün hangi saatinde ziyaret ettiği ve genellikle hangi ürünleri sipariş ettiği gibi bilgilere erişebilirsiniz.

Kişiselleştirme bir “hijyen faktörü” olarak bile adlandırılabilir: Müşteriler bunu hafife alır, ancak bir perakendeci yanlış anlarsa, müşteriler bir rakibe yönelebilir.

McKinsey

Ardından, en sevdikleri ürünlerde özel teklifler veya düzenli ziyaret sıklıklarına uygun özel indirimler gibi veriye dayalı başarılı teşvikler sağlayabilirsiniz. Doğum günleri veya yıldönümleri gibi durumlarda, onları bir sonraki ziyaretlerinde kullanmaları için ekstra mağaza kredisi ile ödüllendirebilirsiniz.

Bu teşvikler, müşterinin yaşam tarzına ilişkin benzersiz anlayışa dayandığından, zor bir satış yerine doğal olarak yardımcı olarak ortaya çıkıyorlar. Müşteriler bu tür tekliflere daha iyi yanıt verir ve zamanla müşterilerinizle daha fazla satış ve yatırım getirisi sağlayan ilişkiler geliştirirsiniz.

Entegre POS’unuzla müşteri sadakati oluşturun ✔

Müşteri, kartı bir POS sistemiyle entegre olan kart okuyucuya dokundurur

(İmaj kredisi: Pexels)

Entegre POS sistemleri, en çok satan ürünlerinizi takip etmenize ve müşterilerinizin favori ürünlerinin stokta tükenmesini önlemenize yardımcı olur. Ayrıca davranışları ve satın alma kalıpları hakkında değerli bilgiler sunarlar.

Bu verileri UX analistleri, marka pazarlamacıları ve fiyatlandırma ekipleriyle paylaşmak, teklifleri kişiselleştirmenize olanak tanır. Bu tür hedefli pazarlama kampanyaları, tavsiyeler, hatırlatmalar ve ödüller, müşterilerinizi tekrar satın alma ve sadakat ve elde tutma oluşturma konusunda teşvik etmede uzun bir yol kat eder.

Square Loyalty kullanan satıcılar, müşteri ziyaret sıklığında %40’lık bir artış görüyor.

– Kare POS

Örnek olay: Kare POS sistemi

Square POS gibi birçok entegre POS şirketinin yerleşik bir dijital sadakat programı (yeni sekmede açılır) böylece kendi başınıza bir tane oluşturmak için çaba sarf etmenize gerek kalmaz. Square’in sadakat programı, müşterinin telefon numarasına dayalıdır.

Müşteri, Square POS aracılığıyla işletmenizle her harcama yaptığında, ödüllerini bildiren bir metin uyarısı alır. Bu arada işletme sahipleri, bu satın almanın ayrıntılarını saklayabilir, müşteri raporları oluşturmak için kullanabilir ve harcamalarına göre özelleştirilmiş kampanyalar geliştirebilir.

Kare POS

Kare satış noktası (POS) sistemi incelemesi

Verimliliği ve minimal tasarımıyla tanınan ikonik bir POS sistemi. Ancak işiniz için ne kadar uygun?

Bu, siz ve müşteri için bir kazan-kazan durumudur: Müşteriler en iyi anlaşmaları yaparken siz doğru stratejilere yatırım yapar ve uzun vadeli müşteriler elde edersiniz.

POS sağlayıcınız tamamen entegre oluyor mu?

Şimdi tam entegre bir POS sisteminin işinize sağlayabileceği tüm avantajlara ışık tuttuk, mevcut POS sisteminizin ne kadar uygun olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, POS sisteminizi en son değiştirdiğinizden bu yana ne kadar zaman geçti?

Ancak entegrasyonlu yeni bir POS sistemi seçmek için acele etmeden önce şu kontrol listesini kullanın:

 • POS sistemi, diğer sistemlerinizle mimari uyumluluğa sahip mi veya başka bir deyişle, kullandığınız diğer üçüncü taraf uygulamalarla konuşmak için API’leri var mı? Genellikle, web siteleri bu tür bilgileri açıklamalıdır. Örneğin, Zettle tüm POS ve e-ticaret entegrasyonlarını listeler. İnternet sitesi.

PayPal Zettle POS sistemi web ana sayfası

Zettle satış noktası (POS) incelemesi

Zettle POS ile ödemeleri çeşitli şekillerde işleyin

 • Sizin için önemli olan entegrasyonlar nelerdir? Bazı işletmeler için bir e-ticaret platformuna sahip olmak, diğerleri için ise donanım ve yazılımın birlikte paketlenmesi olabilir.
 • Entegrasyon maliyetini taahhüt etmeye istekli misiniz? Çoğu durumda, POS sistemini tüm entegrasyonları yerine getirecek şekilde programlamak için geliştiriciler tutmanız gerekir. Bu, entegre bir POS sisteminin tüm potansiyelinden yararlanmak için harcamaya hazır olmanız gereken ek maliyetler gerektirir.

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra, mevcut sisteminizle devam edip etmeyeceğinize veya yeni bir sistemle devam edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Mükemmel entegre POS çözümü sağlayıcısını bulun

Entegre POS sisteminin amacı, POS’unuz ile günlük işlerde kullanılan diğer üçüncü taraf platformlar arasında kesintisiz iletişim sağlamaktır. Doğru yapıldığında, tam bir POS entegrasyonu operasyonel verimliliği artırmanıza ve geri gelmelerini sağlayan olağanüstü müşteri deneyimleri sağlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, daha iyi karar vermenize yardımcı olan satış, pazarlama ve finansal verileri tek bir yerde görmenizi sağlar. Entegre POS’unuzdan yararlanmak ve işletmenizi yeni zirvelere taşımak için yukarıda belirtilen ipuçlarını izleyin.genel-6