Elon Musk'ın beyin implantı şirketi insan deneylerine ortak arıyor

Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Neuralink Konuya aşina altı kişiye göre, düzenleyiciler izin verdiğinde cihazlarını insanlar üzerinde test etmeye hazırlanırken ABD’nin en büyük nöroşirürji merkezlerinden birine potansiyel bir klinik deney ortağı olarak yaklaştı.

Neuralink, 2016’dan beri beyin implantları geliştiriyor ve sonunda felç ve körlük gibi inatçı durumlar için bir çare olacağını umuyor.

2022’nin başlarında bir darbe aldı. ABD Gıda ve İlaç İdaresi Reuters’in bu ayın başlarında bildirdiğine göre, insan denemelerine ilerleme başvurusunu büyük güvenlik endişelerini gerekçe göstererek reddetti.

Şirket o zamandan beri ajansın endişelerini gidermek için çalışıyor ve başarılı olup olmayacağı ve ne zaman olacağı belli değil.

Kaynaklar, Neuralink’in Phoenix, Arizona merkezli bir nörolojik hastalık tedavi ve araştırma kuruluşu olan Barrow Neurological Institute ile insan deneylerini gerçekleştirmeye yardımcı olmak için konuştuğunu söyledi.

Müzakereler bir ekip oluşturma ile sonuçlanmayabilir. Neuralink, diğer merkezlerle ortaklık kurmayı da tartıştı, gizli görüşmeleri tartışmak için anonimlik talep eden kaynaklar ekledi.

Reuters görüşmelerin son durumunu doğrulayamadı. Neuralink temsilcileri, yorum taleplerine yanıt vermedi.

Francisco PonceBarrow’un Nöromodülasyon Merkezi ve Nöroşirürji İhtisas Programı direktörü, Neuralink hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak Barrow’un bu alandaki uzun geçmişi nedeniyle bu tür implant araştırmalarını yürütmek için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

FDA, Neuralink’in klinik denemeleri için bir ortak bulma çabaları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Neuralink’in son çabaları, uygulamalarına yönelik bilinen iki ABD federal soruşturmasıyla karşı karşıya kaldığı sırada geldi.

ABD Tarım Bakanlığı Genel Müfettişi, geçen yıl Neuralink’teki potansiyel hayvan refahı ihlallerini araştırmaya başladı. Mevcut ve eski çalışanlar, Reuters’e, şirketin aceleye getirilen ve gereksiz yere acı çekme ve ölümlerle sonuçlanan hayvan deneyleri hakkında ayrıntılı endişeleri var.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, şirketin California Üniversitesi ile hayvan denemeleri konusundaki ortaklığı sırasında tehlikeli patojenlerin olası yanlış kullanımını araştırdığını söyledi. davis 2018 ve 2020 arasında.

Ponce, Barrow’un, hastanın uykuda kalabileceği beyin implantı ameliyatlarını standartlaştırmaya yardımcı olduğunu, bunun da geniş bir nüfus grubu için daha kabul edilebilir hale getirilmesinde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bu, Musk’ın Neuralink’in beyin çipi vizyonuyla uyumludur. Tesla Inc’in milyarder CEO’su ve Twitter’ın çoğunluk sahibi, Neuralink’in beyin implantlarının her yerde bulunabileceğini söyledi. Lasik Göz Ameliyatı.

Barrow’un şu ana kadar yerleştirdiği cihazlar Neuralink’inkinden farklı. Barrow, Parkinson titremelerini azaltmak için 1997’de FDA onayı alan ve 175.000’den fazla hastaya implante edilen derin beyin stimülasyon cihazlarıyla çalışıyor.

Neuralink’in implantı, bilgisayarlarla doğrudan iletişim sağlamak için beyne nüfuz eden veya yüzeyinde oturan elektrotları kullanan bir beyin bilgisayar arayüzü (BCI) cihazıdır. Şimdiye kadar hiçbir şirket piyasaya bir BCI implantı getirmek için ABD onayı almadı.

GN Ödülleri

FacebooktwitterLinkedin
genel-9