Çinli arama motoru Baidu Pazartesi günü, yapay zeka destekli sohbet robotu Ernie’nin diğer sektör odaklı yeteneklerinin yanı sıra finansal tabloları özetleyen ve powerpoint sunumları üreten önceden kaydedilmiş videolarını paylaştı.

Baidu sözcüsü tarafından Çin’in en yaygın kullanılan mesajlaşma hizmeti WeChat’te medyayla karşılaşan bir grupta paylaşılan görüntülere göre, Çinli chatbot neredeyse iki hafta önce başlatıldığında sergilenenden daha geniş bir beceri yelpazesine sahip.

O zamanlar ChatGPT benzeri ürünün metin komutlarıyla resim oluşturma, şiir besteleme ve Çin lehçelerinde ses üretme konusunda yetkin olduğu gösterildi.

Pazartesi günü paylaşılan videolar, üretken yapay zeka (AI) tarafından desteklenen, kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanmış komut dosyaları kullanarak ürünlerin reklamını yapabilen seyahat güzergahları ve sanal, insan benzeri canlı yayıncılar üreten sohbet robotunu gösteriyor.

Bu videolar, Chatbot’un sektör odaklı bir sürümünü test eden ilk grup şirketler için Baidu’nun AI Cloud bölümünün ev sahipliği yaptığı kapalı bir toplantıdan alındı.

Şirketten yapılan açıklamada, toplantının başlangıçta medyaya ve halka açık, canlı yayınlanan bir ürün lansmanı olması planlanıyordu, ancak Ernie botunu test etmek için başvuran 120.000’den fazla şirketten gelen “güçlü talep”e öncelik verecek şekilde format değiştirildi. Pazartesi sabahı, bunun birçok kapalı kapı toplantısının ilki olacağını eklemek.

Ancak değişiklik, Baidu’nun Hong Kong’da işlem gören hisselerinin Pazartesi sabahı yüzde 4,5’e kadar düşmesine neden oldu.

Daha fazla şirket, 31 Mart’tan itibaren Ernie botunun sektör odaklı sürümünü test etmek için kaydolabilecekken, uygulamanın normal sürümü, davet kodlarını alacak kadar şanslı olan kullanıcılar için teste açık olmaya devam edecek.

Reuters tarafından yapılan testler, normal versiyonun Çince’ye iyi derecede hakim olduğunu ancak olgusal hatalar ürettiğini ve siyasi soruları yanıtlamaktan kaçındığını gösteriyor.

Şimdiye kadar Çin’in ABD tarafından geliştirilen ChatGPT’ye en yakın yanıtı olan Ernie bot, 16 Mart’ta Baidu CEO’su Robin Li tarafından başlatıldı.

Şirketin hisse fiyatı, sunum canlı olarak yayınlanırken düştü, ancak kısmen Çin kurumsal sektöründen gelen güçlü talep nedeniyle ertesi gün toparlandı.

© Thomson Reuters 2023


Realme, Mini Kapsülün Realme C55’in tanımlayıcı özelliği olmasını istemeyebilir, ancak sonunda telefonun en çok konuşulan donanım özelliklerinden biri olacak mı? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8