ABD’de banka mevduatlarını garanti altına almaktan sorumlu kurum olan Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), 10 Mart’ta iflas eden Silicon Valley Bank’ın (SVB) bankacılık işini bir köprü banka aracılığıyla devraldı. Bir alıcı arıyordu, Güney Carolina merkezli First Citizens olacak.

1929 krizinden kısa bir süre sonra 1933’te kurulan FDIC’nin misyonu, bankacılık sistemine olan güveni desteklemektir. SVB’nin çöküşü, endişeli müşterilerinden büyük miktarda para çekilmesiyle hızlandırıldı. FDIC, bulaşmayı önlemek için geçici bir yapı aracılığıyla SVB’yi ele geçirdi ve düşen şirketin tüm mevduatlarını sigortalama sözü verdi. Asla elinde tutmayı düşünmedi ve durum istikrara kavuşur kavuşmaz bir alıcı aradı.

aynı kategoride

Accenture 19.000 çalışanıyla ayrılmak zorunda kaldı

Bölgesel bankalardan özel sermaye yatırımcıları Blakstone, Apollo, Carlyle ve diğerlerine kadar pek çok kişi SVB’nin kredi portföyünü incelemeye geldi. Sonunda, bahsi kazanan İlk Vatandaşlar oldu.

Tecrübeli ellerde SVB

Bu Doğu Kıyısı finans kuruluşunun 125. yıldönümü için, kurucunun torunu SVB’nin faaliyetlerini devralmaya karar verdi. ” Bu işlem, Kaliforniya’daki genişlememizi hızlandıracak ve Kuzeydoğu’da yeni zenginleştirme kapasitesi getirecek. ” onun eller ovuşturdu Frank B. Holding Junior.

First Citizens’ın 550 şubeden oluşan ağına katılacak 17 şubeyle birlikte SVB’nin 10 Mart itibarıyla toplam 167 milyar $’lık aktifi ve yaklaşık 119 milyar $’lık mevduatı vardı. Anlaşmanın bir parçası olarak, yeni mal sahibi 110 milyar dolarlık varlık, 56 milyar dolarlık mevduat ve 72 milyar dolarlık kredi alacak. Gelecekteki bir satış için 90 milyar $ FDIC tarafından yönetilmeye devam edecek.

Yeni bir güven krizinden kaçınmak için FDIC, First Citizens ile risklerin ve toparlanmanın bir kısmını üstlenecek. Aile şirketinin varisinin açıkladığı gibi, 2009’dan bu yana işlemlerine katılarak acenteyle güven ilişkisini “den çok daha fazla” başlattı. başka bir banka “.

Frank B. Holding Junior, finans kuruluşunun “ Organik olarak ve temel yeteneklerimizi dikkatli ve bilinçli bir şekilde oluşturan stratejik satın almalar yoluyla büyüyen gururlu bir geçmişe sahiptir. “. Çöken diğer kurum Signature Bank da bir hafta önce satıldı.

FDIC, SVB’nin iflasının mevduat sigortası fonuna maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu söyledi. 2008’de Lehman Brothers’ın iflasından bu yana yaşanan en büyük iflasın ardından bulaşmayı önlemek için ödenmesi gereken bedel.genel-16