Kredi: CC0 Public Domain

Rusya’nın uzay ajansı Cuma günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonundan bu ay ayrılması gereken üç astronotun Eylül sonunda Dünya’ya geri getirileceğini ve yörüngedeki laboratuvarda geçirdikleri süreyi bir yıldan fazla bir süreye çıkaracağını duyurdu.

Ruslar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin ile NASA’dan Frank Rubio’nun dönüşü, binmeyi planladıkları Soyuz kapsülünün uzay istasyonuna yanaşırken bir soğutucu sızıntısı geliştirmesi üzerine ertelendi.

Boş bir Soyuz, kurtarma kapsülü olarak görev yapmak üzere Şubat ayı sonlarında istasyona gönderildi. Roscosmos uzay ajansı, başlangıçta o kapsülde olması planlanan üç kişilik yedek ekibin şimdi 15 Eylül’de uzay istasyonuna doğru yola çıkacağını söyledi.

Prokopyev, Petelin ve Rubio 27 Eylül’de dönecekler; 21 Eylül 2022’de uzaya fırlatıldılar.

© 2023 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Eylül’de (2023, 24 Mart) geri dönmek için uzay istasyonunda ertelenen 3 astronot, 27 Mart 2023’te https://phys.org/news/2023-03-astronauts-delayed-space-september.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1