göre bir “chisprice” tanıtıcılı Reddit abonesi (aracılığıyla AndroidPolis) Pixel 4a (5G), Pixel 5 ve Pixel 5a gibi 5G desteğine sahip eski Pixel modelleri, Mart güncellemesinden sonra artık 5G bağımsız (SA) ağlarını desteklememektedir. Bu üç modelin, Google 6 ve Google 7 hatlarında bulunan Google Tensor SoC’leri değil, Qualcomm’un Snapdragon yonga setleri tarafından desteklendiğine dikkat edilmelidir. Tensör yongaları tarafından desteklenen piksel birimleri görünüşe göre etkilenmiyor (bundan sonra daha fazla bahsedeceğiz).

Mart güncellemesi, 5G SA desteğini Pixel 4a (5G), Pixel 5 ve Pixel 5a’dan kaldırır

Basitçe söylemek gerekirse, 5G bağımsız (SA) ağı, yalnızca 5G için tasarlanmış altyapıyı kullanır. 5G’nin sürücüsüz arabalara, uzaktan ameliyatlara ve ağdan hızlı yanıt gerektiren diğer şeylere güç vermesine yardımcı olacak süper düşük gecikme süresi sunar. ABD taşıyıcıları gibi T-Mobile, AT&T ve Verizon başlangıçta bağımsız olmayan 5G ağlarını (NSA) kullandı çünkü LTE ağlarını kullanarak 4G çekirdeğinin üzerinde 5G hizmetlerini hızlı bir şekilde başlatmalarına izin verdi.

Yalnızca kendi LTE ağına sahip olmayan Dish Wireless, en başından itibaren bağımsız bir 5G ağı kuruyor. T-Mobile şu anda 5G SA kullanan tek ABD taşıyıcısı ve bu ayın başında, ağda dört taşıyıcılı birleştirme de dahil olmak üzere yaptığı bazı iyileştirmeler hakkında rapor verdi.
VoLTE’nin (LTE üzerinden Ses) aramaların LTE ağları üzerinden yapılmasına izin vermesine benzer şekilde, VoNR (Yeni Radyo Üzerinden Ses) aramaların bir 5G SA ağı tarafından işlenmesine izin verir. Gönderiyi yazan Reddit kullanıcısı Price’a göre, Pixel 4a (5G), Pixel 5 ve Pixel 5a’nın VoNR desteği Google tarafından devre dışı bırakılmış olabilir, çünkü aksi halde T-Mobile’ın 600MHz düşük bant 5G sinyaline bir bağımsız olmayan bir ağda, VoNR özellikli oldukları kabul edilmiş olsalardı, telefon görüşmeleri yapamaz veya cevaplayamayabilirlerdi.
Bu kafa karıştırıcı geliyorsa, Snapdragon yonga setleriyle çalışan 5G Pixel telefonların 5G SA ağlarına erişemeyeceğini anlayın. Price, Google’ın bu değişikliği yapmak için en son Pixel takası “ateş satışı” sonrasına kadar beklediğini, bunun da Tensörle çalışan Piksellerin 5G SA ağlarına bağlanmaya devam etmesi gerektiği anlamına geldiğini belirtiyor.

İlgili üç Pixel modelinden birine sahipseniz ve Mart güncellemesini zaten yüklediyseniz, eyaletlerdeyseniz T-Mobile’dan SIM kilidinin açılmasını talep ederseniz ürün yazılımını düşürebilirsiniz. Sürekli “!” T-Mobile 5G kullanırken ağ çubukları yerine göstergesi, ayrıca 5G desteğini şu adrese giderek devre dışı bırakabilirsiniz: Ayarlar > Ağ ve internet > SIM’ler > Tercih edilen ağ türü ve LTE’yi seçin.

Google, Nisan güncellemesiyle bu üç model için VoNR’ı etkinleştirebilir mi?

Veya Redditor Price’ın yazdığı gibi fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilir, Şubat üretici yazılımı geri yüklemesini indirebilir ve Mart güncellemesini yüklemeyebilirsiniz. Bunu daha ayrıntılı olarak açıklıyor. “Pixel Factory Images’i kullanmanız, Şubat 2023 üretici yazılımı geri yüklemesini indirmeniz… ardından Geliştirici Seçeneklerinde OEM Kilit Açmayı etkinleştirmeniz, fastboot için yeniden başlatmanız, ardından fastboot flashing unlock’u çalıştırmanız – önyükleyicinin kilidini açmanız… ve son olarak flash-all’ı çalıştırmanız gerekir. komutunu girin (veya ChromeOS’teyse WebUSB’yi kullanın).

“Son olarak, bittiğinde, önyükleyiciyi yeniden kilitlemek için fastboot içindeki fastboot yanıp sönen kilidi çağırın. Ardından, düzenli olarak dırdır edeceğiniz Mart güncellemesini almayı reddedin.” 5G’yi devre dışı bırakmak, bu yönlere kıyasla neredeyse parkta yürüyüş gibi geliyor.

Nisan güncellemesinin Pixel 4a (5G), Pixel 5 ve Pixel 5a için VoNR’ı etkinleştiren bir güncelleme ile bunu tersine çevirmesi de umut ediliyor. Takip ettiyseniz, sorabilirsiniz, bu, bu modellerin düşük bantlı bir 5G NSA ağı üzerinden telefon hizmeti almayacağı anlamına gelmez mi? bu yüzden değil mi Google, ilk etapta VoNR özelliklerini devre dışı mı bıraktı? Deneyimli bir kablosuz bilgi işlem uzmanı olduğunu söyleyen Price, “Google gerçekten umursarsa” etkilenen telefonların muhtemelen VoNR etkinleştirilmiş olarak çalışacağını belirtiyor.telefon-1