Şubat ayının sonunda SpaceX, 21 Starlink V2 Mini uydusunu uzaya fırlattı – yeni nesil araçlar öncekilerden daha küçüktür ve yeni veri aktarım teknolojileri ve iyileştirilmiş antenler sayesinde önemli ölçüde daha fazla bant genişliği sağlar – birinci nesil Starlink’ten 4 kat daha fazla . Bununla birlikte, ortaya çıktığı gibi, onlarla her şey yolunda gitmiyor: Fırlatmadan kısa bir süre sonra, bağımsız gözlemciler bu uydulardan bazılarının olağandışı davranışlarını fark ettiler – garip bir yörünge boyunca hareket ettiler.


Starlink V2 Mini böyle görünüyor

Ünlü astronom ve Starlink uydularıyla ilgili tüm istatistikleri toplayan planet4589.org web sitesinin yaratıcısı Jonathan McDowell bu konu hakkında konuştu. “Boy değişimlerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Sanırım yeni uydularla ilgili bazı sorunları çözüyorlar ve birkaç hafta içinde yörüngeye yükselmeye devam edip etmeyeceklerini göreceğiz.“, Twitter’da yazdı. Elon Musk ona şu cevabı verdi:Starlink V2’de pek çok yeni teknoloji var, bu yüzden beklendiği gibi bazı sorunlar yaşadık. Bazı uydular yörüngeden çıkarılacak, diğerleri ise uzay istasyonunun üzerine çıkmadan önce kapsamlı bir şekilde test edilecek.“.

SpaceX, Şubat ayında yörüngeye fırlattığı en son Stalink V2 Mini uydularından bazılarını kasıtlı olarak imha edecek.

Meğer o 21 uydudan bazıları için artık kurtuluş kalmamış, SpaceX onları yeniden dünya atmosferine girerek yok edecek.genel-22