Bianca Cefalo, şirketlerin uzayda malzemeleri test etmesi için modüler cihazlar inşa eden bir girişim olan Space DOTS’un kurucu ortağı ve CEO’sudur.

2021 yılında Cefalo ve James Sheppard Alden tarafından kurulan, Uzay NOKTALARIİlk ürün olan Barnacle DOT, “gelişmiş malzemelerin ve küçük bileşenlerin yerinde çevresel testini” sağlamak için roket görevlerinde kullanılan 10cm x 10cm x 1cm’lik bir modüldür.

Şirket, yaklaşık 1,2 milyon sterlin fon topladı ve şu anda beş personele sahip.

Space DOTS’u kurmadan önce Cefalo, Airbus Defence and Space UK’de uzay sistemleri termal ürün müdürüydü.

Bu haftaki Five Q&A’daki Kurucu’da Cefalo, finansman sağlama konusundaki en iyi üç ipucunu, işinin en iyi ve en kötü yanlarını ve sağlık hizmetlerinin neden aksamaya hazır olduğunu düşündüğünü paylaşıyor.

1. İlk kez kurucu olacak birine nasıl bir finansman tavsiyesi verirsiniz?

Bianca Cefalo: Mühendislik ve satış geçmişi olan ve finansman stratejisinin ne olduğu konusunda sıfır bilgiye sahip, ilk kez kurucu olarak, işte size en önemli ipuçlarım:

• Bir ağ kurun: iş geliştirme ve hızlandırma programlarına başvurun, girişim etkinliklerine katılın, girişimcilik gruplarına katılın ve mümkün olduğunca diğer kurucular ve yatırımcılarla ağ kurun.

• Tüm olası finansman yolları ve işletmenizi nasıl tanıtacağınız konusunda kendinizi eğitin. Kitapların, blogların hevesli bir okuyucusu olun, web seminerlerine ve çalıştaylara katılın ve deneyimli kuruculardan ve yatırımcılardan tavsiye alın.

• Önyükleme ile başlayın: sınırlı bir bütçeyle çalışmayı, nakit akışına dayalı kararlar almayı ve yalın ve çevik olmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır.

2. İşinizin en iyi ve en kötü yanları nelerdir?

M.Ö: İşimin en iyi yanı, hiç de bir iş değil, kendim için seçtiğim bir yaşam tarzı olması ve bu, insanoğlunun karasal beşiğimizin ötesinde evrimine katkıda bulunabilecek teknolojiler ve hizmetler geliştirmeme olanak tanıyor. inanılmaz derecede ilham verici vizyonerler ve iyimser hayalperestler ağı. Eğlenceli, zorlu ve son derece ödüllendirici (bazen!).

Bunun en kötü yanı, yalnızlık ve kaçınılmaz uzun çalışma saatlerinin, reddedilmelerin, başarısızlıkların, finansal baskıların, belirsizliğin ve günlük olarak alınması gereken zor kararların neden olduğu yüksek stres seviyeleridir.

3. Tükenmişliği nasıl önlersiniz?

M.Ö: Acımasızca kişisel bakıma öncelik veririm, çok güçlü sınırlar koyarım, düzenli molalar veririm ve açıkça yardım ve destek isterim. İş amacıma, kişisel gelişimime, sağlığıma ve ekibimin, arkadaşlarımın ve (en büyük destekçilerim olan) ailemin rahatına hizmet etmeyen her şeye ve herkese hayır diyorum.

Haftada bir tam günüm var, dizüstü bilgisayarımdan ve kurucu ortağımdan tamamen kopuyorum (o da aynısını yapıyor) ve yalnızca yaratıcılığımı ateşleyen faaliyetlere, kısa gezilere, spora veya sadece uyumaya odaklanıyorum. Tükenmişliğin erken belirtilerini fark ediyorum ve (suçluluk duymadan) çok geç olmadan bir adım geri çekiliyorum veya birkaç gün ara veriyorum.

4. Sektörünüz dışında, hangi yeni gelişen teknoloji en çok umut vaat ediyor?

M.Ö: Favorilerim: yapay Zeka (AI) ve blockchain.

Yapay zekanın sağlıktan finansa ve ulaşıma kadar pek çok sektörü dönüştürme potansiyeli gösterdiğini söylemeye gerek yok. Yapay zeka, makine öğrenimi, doğal dil işleme ve bilgisayar görüşündeki ilerlemelerle süreçleri otomatikleştirmeye, karar vermeyi iyileştirmeye ve yeni ürün ve hizmetler oluşturmaya yardımcı olabilir (örneğin ben de günlük olarak OpenAI kullanıyorum).

Bu arada blockchain, finanstan gayrimenkule, tedarik zinciri yönetimine ve hatta oylama sistemlerine kadar tüm sektörleri bozmak için büyük bir potansiyele sahiptir.

5. Kendi sektörünüz dışında, bozulmaya hazır bir sektör nedir?

M.Ö: Sağlık hizmeti. Tıbbi teknolojideki önemli ilerlemelere rağmen, sağlık hizmeti sunumu onlarca yıldır nispeten değişmeden kaldı, maliyetler artmaya devam ediyor, teslimat süper parçalı, küresel nüfus yaşlanıyor ve üretilen ve genellikle silolara ayrılmış ve erişilmesi zor olan çok büyük miktarda veri var.

Teletıp platformları, dijital sağlık araçları ve yapay zeka destekli teşhisler üzerinde çalışan girişimler, teslimatı iyileştirme, maliyetleri düşürme ve hasta sonuçlarını iyileştirme potansiyeline sahiptir. Tersine yaşlanma teknolojisi, insan implantları ve uzun ömür araştırmaları, yaşlanma ve kronik hastalıklar hakkındaki düşünce ve yaklaşımlarımızı değiştirerek ve daha etkili, kişiselleştirilmiş ve verimli tedaviler sağlayarak endüstriyi alt üst edebilir.

Birleşik Krallık’ın yenilikçi teknoloji girişimlerinin, ölçek büyütmelerinin ve tek boynuzlu atlarının arkasındaki girişimcilerin yer aldığı bir UKTN Soru-Cevap dizisi olan Founder in Five, her Cuma günü yayınlanır.genel-11