Reklam krizinden etkilenen Snapchat, gelirini çeşitlendirme arayışlarına devam ediyor. Sosyal ağın ana şirketi Snap, markalar için yeni bir ticari teklif sundu. Artırılmış gerçeklik teknolojisini web sitelerine entegre etmek için kiralayabilecekler.

ARES, Snapchat’in çizdiği yeni silah

Bu yeni teknoloji, Snapchat’in kurucu ortağı ve CEO’su Evan Spiegel’in geçen yaz verdiği sözü yerine getirmesini sağlayabilir: şirketi tekrar rayına oturtma. 2022’de 1,4 milyar dolar kaybetti. Reklam gelirleri düştü ve geçen yaz başlatılan Snapchat+ aboneliği yeterince getirmiyor.

aynı kategoride

Bruno Le Maire, influencer mesleğini düzenlemeye yönelik önlemleri açıklıyor

Bu nedenle Snap, kendini yenilemek için en gelişmiş olduğu teknolojiye güveniyor: artırılmış gerçeklik (AR). Şirket, filtre teknolojisini markalara kiralayacak. Başlangıçta, animasyonların kullanıcıların yüzlerinde görünmesini sağlamak için kullanılırlar. Snap AR hizmetleri başkanı Jill Popelka yaptığı açıklamada, markaların aynı teknolojiyi doğrudan web sitelerinde kullanmalarına yardımcı olacaklarını söyledi.

AR Girişim Hizmetleri veya ARES olarak adlandırılan bu yeni ticari teklif, farklı ürünler sunuyor. Şu an için duyurulan ilk ve tek: Shopping Suite. Satıcıların ve markaların ürünlerinin 2D ve 3D temsillerini oluşturmasına olanak tanır. Böylece tüketiciler kıyafetleri doğrudan kendi üzerlerinde deneyebilecekler.

Snapchat Shopping Suite, bir web sitesine entegre edilmiştir.

Snapchat Shopping Suite, bir web sitesine entegre edilmiştir. Resim: Snapchat.

Shopping Suite, önce moda ve giyim konusunda uzmanlaşmış firmalara, ardından birkaç ay içinde güzellik markaları ile mobilya ve iç dekorasyon markalarına dağıtılır. Trend kıyafetleriyle tanınan Goodr gözlük markası Princess Polly ve kaşmir giyim markası Gobi Cashmere, bu teknolojiyi web sitelerinde çoktan test etti. Snapchat, Shopping Suite ile dönüşüm oranlarının 4 kat arttığını ve ziyaretçi başına gelirin %59 arttığını iddia ediyor.

Artırılmış gerçeklik ayakkabılarını deneyen bir kişi.

Artırılmış gerçeklik ayakkabılarını deneyen bir kişi. Resim: Snapchat.

Bu, Snapchat’in AR teknolojisini ilk kez ticarileştirmesi değil. Markalar, ürünlerini denemek için doğrudan uygulama üzerinden filtre satın alabilir. AR Alışveriş Lensleri adı verilen bu teklif Ocak 2021’den bu yana 250 milyon kullanıcı tarafından 5 milyardan fazla kez kullanıldı.

Şu anda dağıtımda olan Shopping Suite, büyük şirketleri Snapchat için yeterli gelir elde etmeye ikna etmek zorunda kalacak. Binaen BloombergLVMH grubu gibi bazı markalar bu AR teknolojisini kullanmak istemedi. Lüks ürünlerinin sunumunda kalitesiz olduğuna karar verdiler. Jill Popelka markalara güven vermek istedi, ” Teknolojimizi endişelerinize göre uyarlıyoruz. Artık bir güneş gözlüğünün parlamasını yansıtabiliyor ve bir ayakkabının dokusunu doğru bir şekilde gösterebiliyor. “.genel-16