Yıllar boyunca pek çok iPhone katili oldu. Aklımın üstünde, adı verilen cihazlar arasında LG Voyager, Samsung Instinct, BlackBerry Storm ve Palm Pre yer alıyor. Kısa olduğu kabul edilen bu listedeki ilk iki ismin akıllı telefon olmadığına dikkat edin. Ayrıca, iPhone sadece burada değilken, bu telefonların hepsinin artık ortalıkta olmadığını unutmayın. hakim olmaya devam ediyor.
Yaklaşık bir yıl önce, Ukrayna’daki savaşı protesto etmek için, Apple, Rusya’da iPhone satışını durdurdu. Kremlin yetkililerine casusluk endişeleri nedeniyle 1 Nisan’a kadar ülkede iPhone kullanmayı bırakmaları söylendi. Kutsal Huawei Batman’i! Bu kesinlikle tanıdık geliyor. Ancak en yeni iPhone modelini satın alamamaktan endişe duyan Ruslara hükümetleri korkmamaları gerektiğini söyledi. Rusya’daki bir savunma sanayi holdinginin Rostec adlı bir yan kuruluşu, iPhone’un yerini alacak bir model olan AYYA T1’i geliştirdi.

Üretilen AYYA T1 ünitelerinin sadece %18’i tüketicilere satıldı.

Peki bu nasıl oldu? Göründüğü kadar iyi değil Vedomosti Rusça iş günlük cihazın satışa çıktığı Ekim 2021’den bu yana Rus tüketiciler tarafından 1.000’den az AYYA T1 biriminin satın alındığını yazdı. Rapora göre satılan gerçek telefon sayısı 905. Bu, üretilen 5.000 birimin yalnızca %18’i ve Amazon, Fire Phone’un berbat satışları nedeniyle 170 milyon dolar yazmak zorunda kaldığından beri en büyük akıllı telefon fiyaskosu.

Telecom Daily araştırma firmasının CEO’su Denis Kuskov, 905 AYYA T1 birimlerinin geçen yıl Rusya’da satılan 24,5 milyon akıllı telefona kıyasla “istatistiksel bir hata” sattığını söyledi. İğrenç satış rakamı, telefonu taşıyan Rus perakendecileri fiyatı başa baş olan 11.000 rubleye (140 $) düşürmeye zorladı. Elbette, fiyat indirimini açıklamak için telefonun geliştiricisi Smartecosystem’in Propaganda 101 kullanması gerekiyordu. güvenli teknoloji.”

Telefonun perakende sürümü Android 11’de çalışırken, kurumsal varyantta Rusya’nın Aurora işletim sistemi kurulu. Rus kolluk kuvvetleri ve ülkenin nükleer enerji teşkilatının çalışanları tarafından kullanılan 2.000 işletme birimi var.

Telefon, 12nm MediaTek Helio P70 SoC tarafından desteklenmektedir.

Perakendeciler, çoğu birimin devlet çalışanlarına verildiğini ve tüketicilerin satın alabileceği çok az birim kaldığını söyleyerek AYYA T1’in düşük satışlarını savundu. Telefon, 60Hz yenileme hızına ve 720 x 1600 çözünürlüğe sahip 6,5 inçlik bir LCD ekrana sahiptir. TSMC’nin 12nm işlem düğümü kullanılarak oluşturulmuş MediaTek Helio P70 SoC tarafından desteklenmektedir. 4GB RAM ile donatılan cihaz, arka taraftaki kamera dizilişinde 12MP ve 5MP kameraları barındırıyor. Öne bakan bir 13MP selfie kamerası ön tarafta.

Işıkları açık tutmak, USB-C şarj bağlantı noktasına sahip 4000 mAh pildir. 5G bağlantısı yok, ancak 128 GB kapasiteli bir microSD yuvası var. Spesifikasyonlara üstünkörü bir bakış, telefonun neden ülkede büyük bir satıcı olmadığını ve Apple’ın iPhone satışlarını bir yıldan fazla bir süredir durdurduğu halde, halihazırda bir iPhone’a sahip olanların hala kullanabileceğini gösteriyor.
Apple, Haritalar uygulamasını sınırladı, böylece ülkeden kaçan vatandaşlar canlı trafik özelliği tarafından izlenemez.

Apple Pay işlevselliği keskin bir şekilde azaltıldı ancak App Store, Rusların rublelerini ücretli uygulamalara harcamaya devam edebilmeleri için açık kaldı. Apple’ın ülkede iPhone, iPad ve Mac satışlarını ne zaman yeniden açacağı bilinmiyor, ancak Rusya savaşı bitirmedikçe veya Ukrayna ile bir barış anlaşmasına varmadıkça bunun olmayacağını tahmin ediyoruz.telefon-1