Bilgisayar çipi geliştirme konusundaki teorisi elektronik endüstrisindeki ilerlemenin ölçütü haline gelen Intel Corp.’un kurucu ortağı Gordon Moore öldü. 94 yaşındaydı.

Gordon ve Betty Moore Vakfı’ndan yapılan açıklamada Moore’un Hawaii’deki evinde ailesiyle birlikte huzur içinde öldüğü bildirildi.

Endüstri öncüsü Fairchild Semiconductor’ın kurucularından biri olan Moore, 1968’de bir noktada dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi haline gelen Intel’in kurucu ortağı oldu. Santa Clara, California merkezli şirket, dünyadaki kişisel bilgisayarların yaklaşık %80’ini en önemli parçası olan mikroişlemci ile sağlıyor. Moore, 1975’ten 1987’ye kadar bir icra kurulu başkanıydı.

Intel ve diğer yarı iletken üreticileri, hala Moore Yasası’nın bir versiyonuna göre ürünler geliştiriyorlar; bilim adamının 1965’te bir bilgisayar çipindeki (bir elektronik aygıtın hızını, belleğini ve yeteneklerini belirleyen) transistör sayısının her yıl ikiye katlandığını gözlemlediği gözlemi. Moore’un 1975’te revize ettiği yasa, uygulanabilirliği bir tartışma konusu olsa da, hem çip endüstrisi içinde hem de ötesinde ilerleme için bir ölçüt olmaya devam ediyor.

Moore’un gözlemi, Intel’in öne çıkması için temeldi. Şirket, küçük elektronik bileşenlerin üretimini rakiplerinin ayak uyduramadığı bir hızda geliştirmek için artan meblağlar akıttı. Ateşli ilerleme hızı, Intel’in teknolojisini önce kişisel bilgisayar devriminin, ardından da internet devriminin donanım kalbi haline getirdi, ta ki şirketin Asyalı rakipleri onun liderliğine meydan okuyana kadar.

Hayatta ve iyi

İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger, Ocak 2022’de verdiği bir röportajda, “Intel, Moore Yasası’nın on yıllarca hizmetkarı olacak” dedi. “Yasa yaşıyor ve onu çok iyi koruyacağız” dedi.

California Teknoloji Enstitüsü’nde mühendislik profesörü olan Carver Mead, Moore Yasası adını buldu. Moore, etkisine ve uzun ömürlülüğüne şaşırdığını ifade etti ve onu gizemini çözmeyi ve küçümsemeyi tercih etti.

Moore, Kimyasal Miras Vakfı tarafından hazırlanan bir video için, “Teknolojinin nerede hızla gelişeceği ve bunun elektroniklerin maliyeti üzerinde büyük bir etkisi olacağı konusunda bir fikir edinmek istedim,” dedi. “Anlamaya çalıştığım ana nokta buydu, bunun düşük maliyetli elektroniğe giden yol olacağıydı.”

Moore, Electronics dergisinin 19 Nisan 1965 tarihli baskısı için “Entegre Devrelere Daha Fazla Bileşen Sığdırmak” başlıklı makalesinde ünlü projeksiyonunu yaptığında Fairchild’de araştırma ve geliştirme müdürüydü. O zamanlar en uygun maliyetli devrenin 50 transistör içerdiğini belirterek, bu sayının her yıl kabaca ikiye katlanarak 65.000’e çıkacağını tahmin etti. Modern mikroişlemciler milyarlarca transistöre sahiptir.

Aynı makalede şunları yazdı: “Entegre devreler, ev bilgisayarları veya en azından merkezi bir bilgisayara bağlı terminaller, otomobiller için otomatik kontroller ve kişisel taşınabilir iletişim ekipmanı gibi harikalara yol açacaktır.”

1975 Revizyonu

1975’te yasasını revize eden Moore, çip başına bileşenlerin yarı yarıya büyüyeceğini ve her yıl yerine iki yılda bir ikiye katlanacağını söyledi. Bir Intel meslektaşı olan David House, transistörlerin hem sayısı hem de kalitesi nedeniyle bir çipin performansının her 18 ayda bir ikiye katlanacağına dair sık ​​sık alıntılanan bir sonuca vardı.

Intel’in 2006’daki vekil beyanı, Moore’un 173 milyon hisseye sahip olduğunu gösterdi. Bu, şirketin düzenleyici belgelerinde adının en son göründüğü zamandı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre net değeri yaklaşık 7,5 milyar dolardı.

2000 yılında Moore, 2021 itibariyle 9,5 milyar dolarlık varlık bildiren ve onu ABD’deki en büyük özel hibe veren vakıflardan biri yapan Gordon ve Betty Moore Vakfı’nı kurdu. San Francisco Körfez bölgesindeki yerel amaçların yanı sıra dünya çapında çevre koruma, hasta bakımı ve bilimsel araştırmaları destekler. Moore, çevreye olan endişesinin balık tutma sevgisinden kaynaklandığını söyledi.

Moore ve eşi, en büyük hediyeleri arasında California, Pasadena’da bulunan Caltech’e 600 milyon dolar verdi; Dünyanın en güçlü optik teleskobunu inşa etmek için Caltech ve California Üniversitesi’ne 200 milyon dolar; ve bir hemşirelik okulu inşa etmek için Davis’teki California Üniversitesi’ne 100 milyon dolar.

şerifin oğlu

Gordon Earle Moore, 3 Ocak 1929’da San Francisco’da doğdu ve California, Pescadero’da büyüdü. Ailesi, o 10 yaşındayken Redwood City, California’ya taşındı. Babası Walter, şerif yardımcısıydı. Annesi Florence Almira Williamson’ın küçük bir genel mağazası vardı.

Moore bir komşunun evinde bir kimya seti gördü ve kimyager olmak istediğine karar verdi. Roket ve patlayıcı yapma deneylerine başladı ve San Jose Eyalet Üniversitesi’nde kimya okudu. Orada eski eşi Betty Whittaker ile tanıştı. Kenneth ve Steven adında iki çocukları olacaktı.

Moore, Berkeley’deki California Üniversitesi’ne transfer oldu ve 1950’de ailesinde üniversiteden mezun olan ilk kişi oldu. 1954’te doktora derecesi aldı. Caltech’ten fizik ve kimyada.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin Silver Spring, Maryland’deki Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak işe girdi. Transistörü Bell Telephone Laboratories’de yaratan ve 1956 Nobel Fizik Ödülü’nü paylaşacak olan William Shockley, Moore’u California, Palo Alto yakınlarındaki Shockley Yarı İletken Laboratuvarı’na aldı.

Moore ve Robert Noyce dahil yedi iş arkadaşı, 1957’de kendi paralarından 3.500 $ ve Fairchild Camera and Instrument Corp.’tan 1.5 milyon $ yatırımla Fairchild’i kurmak için ayrıldılar. Noyce, 1950’lerin sonlarında, bugüne kadarki tüm çip tasarımlarının temeli olan entegre devrenin icat edilmesine yardımcı oldu. 1990 yılında öldü.

Intel’i oluşturur

Noyce ve Moore, Silikon Vadisi’nin kurulmasına yardım edecekleri şeyin kalbi olan Mountain View’deki eski bir Union Carbide fabrikasında “entegre elektronik”in küçültülmüş hali olan Intel’i kurdu. Moore’un ilk unvanı, başkan yardımcısıydı. Başka bir Fairchild çalışanı olan Andy Grove kısa süre sonra onlara katıldı.

1971’de Intel, 2.000’den fazla transistörü tutan ilk mikroişlemcisini tanıttı. 8080 mikroişlemcisi, 1975’te tanıtılan ve yaygın olarak ilk başarılı kişisel bilgisayar olarak kabul edilen Altair 8800’deydi. 1981’de IBM, ilk kişisel bilgisayarına güç sağlamak için Intel’in 8088 mikroişlemcisini seçti.

Moore 1975’te başkan ve CEO, ardından 1979’da başkan ve CEO oldu. Grove, 1987’de CEO olarak onun yerini aldı ve Moore, uyguladığı zorunlu emeklilik yaşı politikasına uygun olarak 2001’de 72 yaşında Intel’in yönetim kurulundan emekli oldu.

Richard Tedlow, Grove’un 2006 tarihli biyografisinde “Başarı sicili övünecek çok şey sunsa da Moore övünmez,” diye yazmıştı. “Görünüşe göre, yani sıradan bir insan.” Tedlow, Grove’un Moore’a “havası olmayan akıllı bir adam” dediğini aktardı.

Bugün, çoğu çip endüstrisi lideri ve gözlemcisi, Moore Yasasının artık geçerli olmadığını iddia edecektir. Yarı iletkenleri oluşturmak için kullanılan bazı malzeme katmanları yalnızca bir atom kalınlığındadır, yani daha fazla küçültülemezler. Bu kadar küçük geometrilerde, bu malzemelerin onları yarı iletken yapan özellikleri bozulur. Bu, elektronik bilginin en temel biçimini temsil etmek için kullanılan mikroskobik anahtarlar olarak kullanışlılıklarını yok eder.

Moore Yasası’nın sona ereceğine ilişkin tahminleri çürüten başarılı Intel liderlerinin aksine, Moore bunun alakasız olduğunu tahmin etti.

Moore, yasasının 50. yıl dönümünü anmak için 2015’te düzenlenen bir etkinlikte “Bir gün durmak zorunda” dedi. “Bunun gibi üstel bir şey sonsuza kadar devam etmez.”

Moore, 1950’de evlendiği Betty Irene Whitaker’ın yanı sıra oğulları Kenneth ve Steven ve dört torun tarafından hayatta kaldı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8