SpaceX’in milyarder kurucusu Elon Musk Cuma günü, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yatırımcıların şirkete milyarlarca dolarlık bir yatırım turuna yatırım yapmayı planladıklarına dair bu hafta başlarında basında çıkan bir haberi yalanladı.

Suudi Arabistan’ın yatırım fonunun bir birimi ve Abu Dabi merkezli bir şirket, SpaceX için milyarlarca dolarlık bir finansman turuna yatırım yapmayı planlıyor.

Musk, rapora yanıt olarak “doğru değil” tweet attı.

Rapora göre, finansman turunun roket üreticisine yaklaşık 140 milyar dolar (kabaca 11.54.384 Rs) değer vermesi bekleniyor.

Risk sermayesi şirketi Space Capital’e göre SpaceX, 2022’de 2 milyar $ (yaklaşık 16.491 crore) ve 2020’de 2.6 milyar $ (yaklaşık 21.438 crore) topladı.

Bu arada Amazon geçen hafta, ilk İnternet uydularını 2024’ün ilk yarısında uzaya fırlatmayı ve kısa bir süre sonra ilk ticari testleri sunmayı planladığını duyurdu.

Şirket, Amazon’un uydu İnternet birimi Project Kuiper’in bu yıl içinde uyduların seri üretimine başlayacağını söyledi. Bunlar, teknoloji devinin önümüzdeki birkaç yıl içinde alçak Dünya yörüngesine fırlatmayı planladığı 3.000’den fazla uydudan ilki olacak.

Amazon cihazlarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dave Limp, Washington’da düzenlenen bir konferansta “2024’te kesinlikle ticari müşterilerle beta testi yapacağız” dedi.

Kuiper ağına 10 milyar dolardan fazla (kabaca 82.400 Rs. 82.400 crore) fazla pompalama planları olan Amazon, tüketici elektroniği güç merkezinden milyonlarca cihaz üretme deneyimini, Starlink ağına zaten sahip olan Musk’a ait uzay şirketi SpaceX’e karşı bir avantaj olarak görüyor. uzayda yaklaşık 4.000 uydusu vardır.

© Thomson Reuters 2023


Yeni piyasaya sürülen Oppo Find N2 Flip, şirketten Hindistan’da piyasaya sürülen ilk katlanabilir. Ancak Samsung Galaxy Z Flip 4 ile rekabet etmek için gerekenlere sahip mi? Bunu Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8