Bayonetta franchise’ı, kuşkusuz, Nintendo’nun konsollarına özel olarak aldığı için girdiğim bir franchise. İkinci başlık için ikili paketi aldım ve o zamandan beri hayranıyım. Bayonetta 3 İncelememde belirttiğim gibi, dizi her girişte daha da büyüdü ve çılgınlaştı ve yine de bir sona ulaşılmış gibi görünüyordu. Ancak üçüncü oyunun çıkışından iki aydan kısa bir süre sonra, “Cereza and the Lost Demon” adlı yeni bir köken oyunu ortaya çıktı. Görsel olarak farklı olacaktı, oynanış açısından farklı olacaktı ve Cereza’nın gerçek bir cadı olmadan önceki hikayesini anlatacaktı. Bayonetta Origins İncelememin şimdi size söyleyeceği gibi… bu, sevilen bir karakter için kısa da olsa eğlenceli bir başlangıç ​​hikayesi.

Oyun Adı: Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon
Platform(lar): Switch (incelendi)
Yayıncı(lar): Nintendo
Geliştirici(ler): Platin Oyunlar
Çıkış Tarihi: 17 Mart 2023

Burada belirtilmesi gereken ilk şey, Platinum Games’in peri masalı temasıyla tam gaz gittiği ve bu onların işine geliyor. Bu dünyaya girdiğiniz andan itibaren sayfa çevirme, ara sahnelerin içinde ve dışında neler olup bittiğini dikte eden bir anlatıcı ve hatta bir peri masalı gibi oynayan hikaye ritimleriyle tamamlanmış resimli kitap tarzı bir peri masalı alırsınız. Elbette bu, olacak bazı şeyleri tahmin edebileceğiniz anlamına gelir, ancak geldiğini görmeyeceğiniz veya tam olarak nasıl oynayacaklarını görmeyeceğiniz birkaç sürpriz vardır.

“Masal görünümü” notunda, oyun muhteşem. Stilize edilmiş görsellere yaslanıyorlar ve bu hem çarpıcı alanlar hem de yaratıcı renk kullanımı yaratıyor. Aşağıdaki gibi:

Peri konseptlerine dayalı geniş bir dünya yarattılar ve her alana hikayeler ördüler. Eskiden tüm perileri eğlendirmek için kullanılan bir sirk, sonra tek bir sirk ustasının eğlenmek için gösteri yaptığı harap bir yer haline geldi. Ya da alanına giren herkesi yiyip bitiren kudretli bir peri ejderhasına ev sahipliği yapan bir bölge. Avalon Ormanı’nda çok şey oluyor ve hepsini keşfetmek isteyeceksiniz.

Bu amaçla, ana başlıklardan farklı olarak, yolculuğunuz boyunca arayıp toplayacağınız pek çok şey olacak, örneğin dünyayı detaylandıran ve çeşitli hikaye ritimlerini anlatan günlük girişleri ve ana karakterlerin birbirine nasıl bağlandığı gibi. Karşılaştığınız Periler de var. Periler, ormanda ölen insanların “kalıntılarıdır” ve hayatlarını peri baskısından uzak yaşamaya çalışırlar. Ne kadar çok bulursanız, o kadar çok ödül alırsınız.

Oyunun bir “hikaye çalışması” yaptım, bu yüzden yalnızca yaklaşık %76 tamamlama elde ettim. Ama her şeyi almak isteyenler için? Toplayacak ve bulacak çok şeyiniz olacak.

Şimdi “şovun yıldızlarına” odaklanalım. Cereza ve Cheshire. Oyunun parlayan unsurlarından biri, ikisini hem bireysel hem de birlikte nasıl canlandırdıklarıdır. Cereza için yürürken kasılan, yenilmezmiş gibi herkesle dalga geçen ve önce ateş edip sonra soru sormaktan korkmayan Umbra Cadısı değil. Bu, annesini kurtarmak için güçlenmeye çalışan genç bir kız. Yolculuk boyunca, Cereza’nın istediğini veya ihtiyaç duyulan şeyi yapacak güveni ve gücü bulmaya çalıştığını görüyoruz. Cheshire’ın devreye girdiği yer burasıdır. O aslında Cheshire kedi bebeğini ölmesin diye yerleştiren başarısız bir çağrıdır.

Doğal olarak, çok agresif ve sadece Inferno’ya geri dönmek istiyor, bu yüzden Cereza ile “ilişkisi” ilk başta eğlenceli olmaktan çok uzak.

Onlar “tuhaf bir çiftin” tanımıdır ve oyun, hikaye boyunca mükemmel bir uyum içinde oynar. İlk başta çok düşmanca davranıyorlar. Sürekli kafa karıştırıyorlar. Ama sonunda, tüm arkadaşların yaptığı gibi, güven oluşturmaya başlarlar. Cheshire özverili bir şekilde Cereza’ya yardım ettiğinde, bu hak edilmiştir ve sonunda karşı karşıya kaldıkları çeşitli tehditlere karşı birleştiklerini bildiğiniz için ikisi adına mutlu olmanıza engel olamazsınız.

Ve oyunun sonunda, Cereza öyle bir noktaya gelir ki biraz eski hali gibi davranmaya başlar ve “Hadi Dans Edelim!” çizgi ve hatta orijinal oyundaki formu gibi görünmeye başlıyor. Cereza’nın seslendirme sanatçısı genç kalbini ve duygularını bir araya getirmeyi başarıyor ve onun gözlerimizin önünde büyüdüğünü görmek eğlenceli.

Bu amaçla, Perileri benzersiz ve güçlü bir tehdit gibi hissettirmek için iyi bir iş çıkardılar. İlk üç oyundaki Melekler, Şeytanlar ve Biyoorganik tehditlerin aksine, Perilerin en çok kullanmayı sevdikleri illüzyonlardır. Sürekli olarak “illüzyon alanlarına” atılırsınız ve dışarı çıkıp dünyayı eski haline getirmek için çeşitli Perilerle savaşmanız gerekir. Ayrıca, kendilerini korumak veya özel saldırılar yapmak için genellikle temel özellikleri kullanırlar. Bu, yeni savaş sistemi göz önüne alındığında uygun olan, dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Orijinal üçlemenin aksine Bayonetta Origins, Joy-Cons aracılığıyla Cereza ve Chesire’yi aynı anda kontrol etmenizi sağlıyor. Kabul edeceğim, bazen çalışmasını sağlamak zor. Ancak bir kez akışı sağladığınızda, bazı şeyleri gerçekleştirmek kolay olabilir. Artı, her yerde perilerle savaşırken bol bol pratik yapacaksın. Ek olarak, yeni saldırılar almak, mevcut yetenekleri geliştirmek ve daha fazlasını yapmak için kullanabileceğiniz ikisi için beceri ağaçlarınız var. Cereza’yı ikilinin “tuzakçısı” ve Cheshire’ı “kaslı” yapmak zekiceydi, çünkü bu birlikte çalışmak için yepyeni bir dinamik oluşturuyor. Ve çoğu zaman işe yarıyor.

Dürüst olmak gerekirse, başlığın bulmaca yönleri göz önüne alındığında uygun olan It Takes Two gibi hissettiriyor. Üst dünyada ve bazı illüzyon alanlarında, Cheshire’ın Rosemary ile çapraz geçiş yapabilmesi gibi, kendi başlarına geçemeyecekleri alanları geçmek için Cereza ve Cheshire’ın birlikte çalışmasına ihtiyacınız olacak. Veya Cereza platformları hareket ettiremiyor, ancak Cheshire zamanla kazandığınız temel çekirdeklerden geçebilir. Ekip, bazı bulmacalarda ustalaşıyor ve devam edebilmeniz için her şeyin yerli yerine oturduğunu görmek eğlenceli.

Negatif unsurlara geçmeden önce, bitiş sekanslarının ve unvan için patron dövüşlerinin inanılmaz olduğunu söylemeliyim. Sadece çok sayıda şaşırtmayı başarmakla kalmıyorlar, aynı zamanda serinin uzun süredir hayranlarını çok mutlu edecek önemli hikaye ritimleri sunuyorlar.

Pekala, Bayonetta Origins İncelememde negatifleri tartışacağım noktaya geldik. Neyse ki, iyi tarafından ağır basıyorlar, ancak yine de onlardan bahsetmemiz gerekiyor.

İlk olarak, uzunluk. Bu oyunu Cumartesi günü bir Comic-Con’dayken aldım (teşekkürler, Keith!) ve ardından Pazar günü oynayamadım ve Pazartesi-Perşembe günleri değişken uzunlukta oyun sürelerim oldu. Sonuç olarak, bitirmeden önce ana hikayede 10 saat geçirdiğimi bile düşünmüyorum. Yine, bitirdiğimde işlerin yaklaşık %76’sını tamamlamıştım. Ancak bunun üstesinden gelinmesi gereken kısa bir oyun olduğu inkar edilemez. Oyun sonrası içerik var ve tamamlayıcı bir koşu yapabilirsiniz, ancak bazıları ne kadar kısa olduğu konusunda hayal kırıklığına uğrayacak.

Bu zaman diliminde yardımcı olan bir diğer şey de, oyunu geçme kolaylığınızdır. Cereza, sağlığına kavuşmak için iksirler hazırlayabilir, ancak oyunsonundan önceki bir dövüş dışında, onları o kadar sık ​​kullandığımı sanmıyorum. Bana sundukları iksirlerin çoğunu kullanmadım çünkü perileri yenmek zorluk açısından o kadar da zor değildi. Söyleniyor ki…

…kontrol şeması nedeniyle bazen zorlaştı. Joy-Con yöntemi benzersiz olsa da, onları nasıl kontrol ettiğinizi unutmanız çok kolay olabilir. Cheshire’ınkine karşı Cereza’nın kumandasındaki bir düğmeye bastığım için birçok kez yanlışlıkla bir iksiri boşa harcadım. Ayrıca, ekranınızda denetleyicileri ile aynı hizada değillerse, onları yanlışlıkla gitmelerini istemediğiniz bir yöne gönderebilirsiniz ve bu, savaşta işleri zorlaştırabilir. Etrafında çalışabildim, ancak bazı noktalarda sinir bozucuydu.

Bu fikri genişleterek, dünyada ve savaşta olayları gördüğünüz perspektif bazen şeyleri kişisel olarak nasıl gördüğünüzü ve onlarla etkileşim kurmak istediğinizi bozabilir. Bazen olayların gidişatından dolayı nereye gideceğimi ya da ne yapacağımı bilemiyordum. Bazı savaşlarda, Cheshire’ın saldırılarının bir düşmanı vuracağına yemin edebilirdim ama olmadı çünkü açı “yanlış”tı. Bu, oldukça sinir bozucu olan son patron dövüşünde bile oldu.

Ama kolayca, en büyük kusur bir şeylerin tekrarıydı. Daha önce bir şeyler yaptığınız peri illüzyon dünyalarından bahsetmiştim. Breath of the Wild’a bir gönderme gibi görünseler de (zamanla topladığınız kalp kutuları ile birlikte), bulmaca çözmekten çok dövüşle ilgili olduğunda çok can sıkıcı olabiliyorlar. Dahası, hepsi aynı şekilde bitiyor, Cereza ve Chesire ile bir şeylerden kurtulmak için bir sekans yapıyorsunuz. İlk sefer eğlenceliydi… ama 15. sefer? Çok değil. Cereza’nın belirli nesneleri “büyülemek” için kullanmak zorunda olduğu bazı teknikler de çok uzun sürdüğü için tekrarlanıyor. Hatta bunu otomatik olarak yapmasını sağlayabilirsiniz ve bu yine de sonsuza kadar sürer.

Yine, iyi şeyler tarafından dengelendi, ancak kilit noktalarda, o illüzyon dünyalarından bazılarını tekrar yapmak zorunda kalmamayı umuyordum… sadece çok geçmeden bir illüzyon dünyalarına yerleştirilmek üzere.

Ancak bu Bayonetta Origins İncelemesi için kendi hikayem son bölümüne geldiğinden, oyunun eğlenceli olduğunu açıkça belirtmeme izin verin. Uzun süredir hayranlar, yeni görünümün ve oyunun tadını çıkaracak ve yeni oyuncular, Cereza’nın maceralarının başlangıcını gördükten sonra ana üçlemeyi (tümü Switch’te!) almak isteyebilir. Bundan sonra bu dizide ne olacağını kimse bilmiyor, ama bu son giriş olsa bile… en azından bu sefer mutlu bir sonumuz var.

Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon şu adreste mevcut: Nintendo Anahtarı.

Gözden Geçirme Bildirimi: Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon, inceleme amacıyla sağlandı. Video oyunlarını ve diğer ortamları/teknolojileri nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan biri veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, sizin için hiçbir ek ücret ödemeden öğeyi tıklayıp satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

Bayonetta Kökenleri İncelemesi

Özet

Kusurları olmasına ve orijinal üçlemeden tamamen farklı görünmesine/oynamasına rağmen Bayonetta Origins, en sevdiğimiz Umbra Cadısı’nın değerli bir ön filmi olarak parlıyor. Yolculuğu boyunca Cereza’yı destekleyecek ve onun kendine geldiğini görünce heyecanlanacaksın.oyun-4