Hoşgeldiniz Değişim! Bunu gelen kutunuza aldıysanız, kaydolduğunuz ve güven oyunu kullandığınız için teşekkür ederiz. Bunu sitemizde bir yazı olarak okuyorsanız, kaydolun Burada böylece gelecekte doğrudan alabilirsiniz. Her hafta, bir önceki haftanın en sıcak fintech haberlerine göz atacağım. Bu, finansman turlarından trendlere, belirli bir alanın analizine ve belirli bir şirket veya olguya yönelik sıcak yaklaşımlara kadar her şeyi içerecektir. Dışarıda pek çok fintech haberi var ve benim işim, bilgi sahibi kalabilmeniz için bunların üstünde kalmak ve anlamlandırmak. — mary ann

Dave’in kurucusu Jason Wilk ile Soru-Cevap

Silicon Valley Bank çöküşünden hemen önce, neobank’ın kurucusu ve CEO’su Jason Wilk ile bir konuşma yaptım. davet, o şirketin işi hakkında. İlgimi çekmişti çünkü Mark Cuban’ı özel bir şirket olarak yatırımcılarından biri olarak sayan banka, bazılarının banka olma yolunda geriye doğru bir yol olduğunu söyleyebileceği bir yol izledi. Kontrol ve tasarruf teklif etmeye başlamak yerine, oraya kadar çalıştı. Ve strateji, Ocak 2022’de halka açılan fintech şirketi için meyvesini vermiş gibi görünüyor. bildirildi 2022’nin dördüncü çeyreği için %45 daha yüksek GAAP geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %45 artışla 59,6 milyon $ oldu. İşte Wilk ile kısa ve net olması için düzenlenmiş röportajımdan alıntılar.

TC: Daha yüksek faiz oranlarından yararlanıyor musunuz, yararlanıyorsanız nasıl?

JW: Bu, sermaye maliyeti faiz oranları nedeniyle çok daha pahalı olduğu için sonunda elde etmek için daha fazla sermayeye erişimi olabilecek büyümekte olan şirketler için zorlu bir yer.

Hisse senetlerimizin bu kadar düşmesinin nedenlerinden biri de bu – buna yakın olmasına rağmen henüz kârlı olmadığımız düşünülürse. Müşteriler için daha yüksek faiz oranlarının faydası, tasarruf ve mevduatlardan daha yüksek faiz elde edebilmeleridir ve biz de bundan faydalanıyoruz çünkü daha yüksek oranlardan ekstra gelir elde edebiliyoruz. Ancak genel olarak, en yüksek faiz oranı ortamının işletme üzerinde olumludan çok olumsuz olduğunu söyleyebilirim.

Kârlılığa giden bir yoldan bahsettiniz. Bunun ne zaman olduğunu görüyorsun?

Geçen yıl 8 ila 10 çeyrek gerideydik. Şimdi şirketin karlı olmasını beklediğimiz zamana 4 ila 6 çeyrek uzaktayız. Daha önce 2018 ve 2019’daydık, yani daha önce oradaydık. Gelecekteki yol haritamızı oluşturmak için yeterli sayıda personel ekledik ve Dave’de aylık 1,9 milyon işlem yapan üyemiz var. Kârlılığa/başarıya ulaşmak için 2,2 milyon ila 2,4 milyon müşteriye ihtiyacımız var. Sermaye veya başka bir likidite artırmamız gerekmiyor.

Kredili mevduat ücretlerini kesintiye uğratan çıpa özelliğimiz, insanların küçük miktarlarda borç alıp şimdi 500$’a varan nakit avans almalarına olanak tanıyan Ekstra Nakit ürünümüzdür[bulimitgeçenyaz250$’dan500$’açıkarıldı)14günekadarödemekiçingerigecikmeücretivefaizolmadanSonra2020’depandemisırasındahükümetteşvikdolarlarıyoluylaçokfazlabedavaparadağıtıyorduvebunedenlebunadahaazihtiyaçvardıveodönemdepazarlamamesajımızdahaazyankıuyandırdı[thatlimitwasincreasedfrom0to0lastsummer)withupto14daystopayitbackwithnolatefeesandnointerestThenin2020duringthepandemicthegovernmentwasgivingawayalotoffreemoneyviastimulusdollarsandsotherewaslessofaneedforitandourmarketingmessagewaslessresonantduringthattime

İşte bu yüzden 2021’de işimizi yaklaşık %26 büyüttük ve işler normale dönerken gerçekten işleri yeniden hızlandırdık.

Çok uzun zaman önce bankacılık hizmetlerini başlattınız. Nasıl gidiyor?

Dave, Ekstra Nakit Ürüne odaklanmıştı, ancak daha sonra en çok talep edilen özelliğimiz, insanların Dave ile banka yapmak istemesiydi. Böylece 2021’in sonunda kendi çek hesabımızı açtık ve 2022’nin ikinci ve üçüncü çeyreğinden itibaren işler o kadar iyi gidiyordu ki tam donanımlı bir banka olmaya ve her müşteriye bir çek hesabı vermeye karar verdik ve şimdi her yeni ve mevcut üye bir bankacılık üyesidir. Ve bu daha geniş genişleme sayesinde ve artık her müşterinin bir kartı olduğuna göre, bankacılık işini yıldan yıla %90 büyütmeyi başardık.

Yani tam teşekküllü bir neobank olarak başlamadınız – bir şekilde bir neobank oldunuz. Bu, CAC’nizi (müşteri edinme maliyetlerinizi) düşürmenize yardımcı olmuş olmalı.

Evet bu doğru. Tohum destemize geri dönmen her zaman planımızdı. Bankacılık müşterisi kazanmak için CAC’nin çok yüksek olduğunu fark ettik.

Ve şimdi şirketin çok büyük bir stratejik odak noktası. Bunun bize müşterilerimizle daha uzun süre kalma ve onların birincil bankacılık destinasyonu olma yeteneği verdiğini düşünüyoruz. İleriye dönük stratejimiz, “Hala Ekstra Nakit alabilir ve parayı Chase hesabınıza gönderebilirsiniz, ancak artık paraya daha hızlı erişebileceğiniz ve ayrıca maaş çekini buraya koyabileceğiniz bu Dave banka kartımız var. asgari bakiye ücretleri ve müşteri destek ücretleri gibi şeyleri ve bankaların bu noktada ücretlendirmeye çalıştığı diğer tüm şeyleri ödemeyi bırakın.

Edinme maliyetimizin fiilen düştüğünü gördük – 2022’de 2021’e göre yıldan yıla %31. Yalnızca dördüncü çeyrekte yaklaşık 550.000 yeni üye kazandık.

Hizmetlerinizi büyütmemeleri için kendinizi sürekli olarak müşterilerle alakalı hale getirmenin başka yolu nedir?

Bunun bir yolu, müşterinin kendisi için adil olan ve bir sonraki maaş çeki tarihiyle uyumlu bir geri ödeme tarihine karar vermesine izin vermektir. Maaş çekinden maaş çekine dokunabileceğiniz garantili bir para miktarıdır ve herhangi bir zorunlu ücret gerektirmez. Yani bankanıza 38$ ödemek yerine, size verdiğimiz miktarın sıfır ila %10’u arasında herhangi bir yerde Dave’e bahşiş vermeyi seçebilirsiniz. Ortalama olarak, bahşişimiz 4 $ civarındadır. Ve Dave için daha az riskli, çünkü parayı avans olarak alıyoruz, borç vermiyoruz.

Dave’i kurdum çünkü büyük bankalar tarafından tahsil edilen tüm kredili mevduat ücretleri beni hayal kırıklığına uğrattı. Birkaç gün içinde tamamen geri getirileceklerini bile bile güvenilir müşterilerden negatif bir bakiyeye karşı bu kadar büyük bir ücret almanın haksızlık olduğunu düşündüm.

AI tüm bunlarla nasıl devreye giriyor?

Birinin gelirini çok doğru bir şekilde tespit edebilen ve ödemesini almadan önce birine parayı vermenin ne kadar riskli olabileceğini anlayabilen AI motorumuzla gerçekten çok iyi durumdayız. Ve bu AI motoru nedeniyle, varsayılan oranları yaklaşık %2’ye düşürdük. Ve dağıttığımız para miktarını artırabildik, bu yüzden yıllar içinde çok daha iyi hale geldi.

Yapay zekayı müşteri desteğiyle de kullanıyoruz, destek yanıtlarımızın %50’sinden fazlası bir sohbet robotuyla oluyor. Bu da maliyetleri düşürür. 320 çalışanımız var ve çoğu bankanın 100.000’den fazla çalışanı var. Daha yüksek çalışan sayısı genellikle tüketiciler için daha yüksek fiyatlara yol açar.

Etkileyici rakamlar bildiren tek dijital banka Dave değil. çekirge bankasıişletmeler için bir dijital banka, bu ayın başlarında bildirildi varlıklarının yıldan yıla %108 artışla 620 milyon $’ın üzerine ulaştığını ve toplam gelirlerinin 2022’de yıldan yıla %39 büyümeyi temsil ederek 17 milyon $’ı aştığını.

Haftalık Haberler

Romain Dillet’in bildirdiğine göre: “Fintech girişimi checkout.com daha çok ödeme işleme hizmetiyle tanınıyor, ancak şirket yeni bir ürünü piyasaya sürüyor…: müşterileri artık kendi müşterileri için ödeme kartları oluşturabiliyor. Şirket bir süredir Checkout.com Vermeyi test ediyor ve yeni hizmetle şimdiden milyonlarca kart oluşturuldu. Checkout.com, birden çok kez kullanılabilen veya ilk ödemeden sonra devre dışı bırakılacak şekilde ayarlanabilen sanal kartların yanı sıra fiziksel kartları da destekler.” Daha fazla burada.

Sarah Perez anlatıyor: “Amazon son günlerde bazı yüksek teknolojili fiziksel perakende mağazalarını kapatıyor olabilir, ancak bu mağazalar için geliştirdiği teknolojinin bir kısmı yeni bir ev buluyor. Çevrimiçi satıcı dedi ki panera artık Amazon One olarak bilinen Amazon’un avuç içi okuma ödeme ve sadakat sistemini kendi mağazalarında uygulayan ilk restoran olacak ve müşterilerinin hem ödeme yapmasına hem de zincirin sadakat programına erişmesine olanak tanıyor.” Daha fazla burada.

Ayrıca Sarah’dan: “Restoran teslimat hizmeti Kapı Göstergesi müşterilerin online siparişleri için nakit ödeme yapabilmelerini desteklemeye başlayacağını duyurdu. Ancak bir sorun var – bu özellik yalnızca DoorDash’in restoranlar için beyaz etiketli teslimat çözümü DoorDash Drive’a sunuluyor ve bu, restoran sahiplerinin DoorDash’in kurye ağına girerken kendi web sitelerinden veya uygulamalarından teslimat sunmalarına olanak tanıyor. Şirket, testler sırasında Çin restoranlarının ve pizza dükkanlarının özelliği erken benimsediğini söylüyor. Daha fazla burada.

Christine Hall şunları bildirdi: “Ödemeler ve alışveriş hizmeti Klarna ChatGPT ile entegrasyonunu duyuran en son şirkettir. Şirket, “ChatGPT için entegre bir Eklenti oluşturmak üzere protokolünü kullanmak üzere OpenAI ile çalışan ilk markalardan biri” olduğunu ve Klarna kullanıcıları alışveriş tavsiyesi, ilham ve ürün istediğinde ürün önerileri sağlayan kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimini kullanıma sunduğunu söyledi. Klarna’nın arama ve karşılaştırma aracı aracılığıyla bağlantılar.” Daha fazla burada.

Benden: çatı stoğu 22 Mart’ta, emlak teknolojisi girişiminin işgücünün %20’sini işten çıkarmasından sadece beş ay sonra, personelinin yaklaşık %27’sini işten çıkardı. Bir yıl önce kiralık tek ailelik kiralık evlere yatırım yapmak için çevrimiçi pazar yeri 1,9 milyar dolarlık bir değerlemeyle 240 milyon dolar topladı. E-postaya göre, kurucu ortak ve CEO Gary Beasley, yürürlükteki azaltmanın (RIF) “zorlu makro ortama” ve bunun Roofstock’un işi üzerindeki “olumsuz etkisine” bir yanıt olduğunu söyledi. Daha fazla burada.

Şirketin İnternet sitesi 400’den fazla çalışanı veya “Roofster” olarak adlandırıldığını belirtiyor, ancak bu rakamın güncel olup olmadığı bilinmiyor.

Hindenburg Araştırması bir ….. yayınlandı rapor Şirketin “dolandırıcılara yardım ettiği” iddiasıyla iki yıllık bir soruşturmanın ardından ödeme şirketi Block’u (resmi adıyla Square) çökerten Bloomberg. Bloomberg’in haberine göre, raporda iddialar arasında “Block’un son derece popüler olan Cash Uygulamasının, pandemi sırasında hükümetin teşvik programlarından yararlanan dolandırıcılara muhtemelen kolaylık sağladığı” iddia ediliyor. Raporun bulgularının yayınlanması, Block’un Hindenburg’a karşı yasal işlem başlatacağını söylemesine yol açtı. İddialar, raporun yayınlandığı gün olan 23 Mart’ta %15 düşen şirketin hisse senedi fiyatını vurdu.

F-Başbakan Sermaye bu yılın başlarında bir Fintech Durumu Raporu yayınladı (burada derinlemesine ele aldık). Ancak derinlemesine incelemediğimiz bir alan LatAm fintech bulgularıydı. F-Prime, F-Prime Fintech Endeksi’nde beş Latin Amerika şirketi olduğuna dikkat çekiyor: Nubank, PagSeguro, Mercado Libre, Stone ve dLocal. Nubank ve dLocal, 2020 ve 2021’de en büyük 10 çıkış arasında yer aldı ve her ikisi de stoklarında önemli düşüşler gördü. Ancak F-Prime e-posta yoluyla, Nubank’ın LTM (son 12 ay) gelirini %117 ve Mercado Libre’nin %54 artmasıyla “ölçekli LatAm fintech şirketlerinin hala yüksek oranlarda büyüdüğünü” belirtti. Ayrıca ilginç bir şekilde, Fintech Endeksi’ndeki beş Latin Amerika şirketinden dördünün bir ödeme iş modeline sahip olduğu ortaya çıktı.

Insider, İK/fintech girişimi hakkında birkaç makale yayınladı geyik geçen hafta, şirketin kültürüne, çok sayıda bağımsız yükleniciyi işe alma uygulamasına (CEO’su bir tane olsa bile!) ve çalışanların bağımsız yükleniciler olarak yanlış sınıflandırılıp sınıflandırılmadığı sorusuna bir göz atıyoruz. O yazıları okuyabilirsiniz Burada Ve Burada.

Diğer Haberler:

MoneyLion, “Even Financial”ın “MoneyLion Motoru” olarak yeniden markalaştırılmasıyla yerleşik finans teknolojisinin gelişimini duyurur

Crescent, Silicon Valley Bank’ın kapanmasının ardından ABD’deki işletmeler için 75 milyon dolara varan FDIC Koruması ve %3,75 APY’yi açıkladı

FDIC Sigortasında 2 milyon dolara kadar erişim sağlamak için SoFi kontrolü ve tasarruf

Wealthfront nasıl 3 milyon dolarlık FDIC sigortası sunuyor?

Merkür, SVB çöküşünün yarattığı boşluğu kapatmak için hareket ediyor

Robinhood Retirement hesabı sahipleri için devirleri güçlendirmek için sermayenizi kullanın

Summers, SVB başarısızlığından sonra fintech sektörünün “temizlenmesini” öngörüyor

CompScience, Swiss Re, Nationwide ile MGA anlaşması imzaladı

Zumper, kısa süreli kiralamalarda ikiye katlıyor: özel bir tatil sitesi, esnek konaklamalar için yeni bir abonelik hizmeti başlatıyor ve bir envanter kilometre taşına ulaşıyor

para kasırgası

Görsel Kaynakları: Bryce Durbin / TechCrunch

Finansmanlar ve Birleşme ve Satın Almalar

TechCrunch’ta görüldü

ICYMI — harika bir hikaye anlatımı: 12 saatte 500 milyon dolarlık bir ön sözleşme: SVB eriyip giderken Rippling nasıl bir anlaşma yaptı?

Güneydoğu Asyalı kredi fintech Kredivo, 270 milyon $ Seri D aldı

Eski Stripe mühendisi, müteahhitlerin daha hızlı ödeme almasına yardımcı olan bir fintech kuruluşu olan Beam için 4 milyon dolar topladı

eToro, SPAC’ı hurdaya çıkardıktan sonra daha yavaş bir büyüme görerek 3,5 milyar dolarlık değerlemeyle 250 milyon dolar güvence altına aldı

Ve başka yerlerde

LatAm abonelik ödemeleri başlangıcı Toku, tohum finansmanında 7 milyon dolar topladı

Fintech girişimi Rain, çalışanların saatlik ücret döngülerini hızlandırmak için 116 milyon dolar artırdı

Vee, bu haftalık bu kadar. Okuduğunuz, paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Desteğiniz dünya demektir! xoxo, Mary Ann

genel-24