ChatGPT’nin geldiğini kimsenin görmediği oldukça açık. OpenAI bile değil. ChatGPT, bazı ölçütlerle tarihteki en hızlı büyüyen tüketici uygulaması haline gelmeden, “üretken önceden eğitilmiş transformatörler” ifadesini yaygın bir dil haline getirmeden ve aklınıza gelebilecek her şirket temel modelini benimsemek için yarışa girmeden önce, ChatGPT Kasım ayında kullanıma sunuldu. bir “araştırma önizlemesi”.

bu ChatGPT’yi duyuran blog gönderisi şimdi düşük satışta komik bir vaka çalışması. “ChatGPT, komut isteminde bir talimatı takip etmek ve ayrıntılı bir yanıt vermek üzere eğitilmiş InstructGPT’nin kardeş modelidir. Kullanıcıların geri bildirimlerini almak ve güçlü ve zayıf yönlerini öğrenmek için ChatGPT’yi tanıtmaktan heyecan duyuyoruz.” Bu kadar! Bütün saha bu! Teknolojiyle etkileşimlerimizin doğasını temelden değiştirmekle ilgili şiirsellik yok, hatta ne kadar havalı olduğuna dair bir satır bile yok. Bu sadece bir araştırma önizlemesiydi.

Ancak şimdi, ancak dört ay sonra, ChatGPT teknoloji hakkındaki düşüncelerimizi gerçekten değiştirecek gibi görünüyor. Ya da belki daha doğrusu, eski haline getirin. Çünkü bizim gittiğimiz yol, teknolojinin geleceği süper arayüzler veya metaverse değil. “Bilgisayarınızdaki bir metin kutusuna komutlar yazmaktır.” Komut satırı geri döndü – şimdi çok daha akıllı.

Gerçekten, üretici yapay zeka aynı anda iki yöne gidiyor. İlki çok daha altyapısal, halihazırda kullandığınız şeylere yeni araçlar ve yetenekler ekliyor. GPT-4 ve Google’ın LaMDA’sı gibi büyük dil modelleri, e-posta ve not yazmanıza yardımcı olacak; slayt destelerinizi otomatik olarak süsleyecekler ve e-tablolarınızdaki hataları düzeltecekler; fotoğraflarınızı sizden daha iyi düzenleyecekler; kod yazmanıza yardımcı olacaklar ve çoğu durumda bunu sizin yerinize yapacaklar.

Herkesin, hatta Pizza Hut’ın bile sohbet botları yaptığını hatırlıyor musunuz?

Bu kabaca yapay zekanın yıllardır izlediği yol, değil mi? Google, son birkaç yıldır her tür yapay zekayı ürünlerine entegre ediyor ve Salesforce gibi şirketler bile güçlü yapay zeka araştırma projeleri oluşturdu. Bu modellerin oluşturulması pahalıdır, eğitilmesi pahalıdır, sorgulanması pahalıdır ve potansiyel olarak kurumsal üretkenlik için oyunun kurallarını değiştirir. Halihazırda kullandığınız ürünlerdeki AI geliştirmeleri büyük bir iştir – veya en azından böyle bir şeye yatırım yapılıyor – ve uzun bir süre daha öyle olacak.

AI ile etkileşimin bir tüketici ürünü haline geldiği diğer AI yönü, çok daha az belirgin bir gelişmeydi. Elbette şimdi mantıklı: kim yapmaz Filmler, tarifler ve Tokyo’da yapılacak şeyler hakkında her şeyi bilen bir robotla konuşmak ister misiniz ve eğer doğru olanı söylersem işler tamamen raydan çıkıp sizinle sevişmeye çalışabilir? Ancak ChatGPT dünyayı kasıp kavurmadan ve Bing ve Bard bu fikri alıp kendi ürünlerini oluşturmaya çalışmadan önce, kesinlikle bir sohbet penceresine yazmanın kullanıcıdaki bir sonraki büyük şey olacağına bahse girmezdim. arayüzler.

Bir bakıma bu çok eski bir fikre dönüş.

Bir bakıma bu çok eski bir fikre dönüş. Uzun yıllardır çoğu kullanıcı sadece boş bir ekrana yazarak bilgisayarlarla etkileşim kurun — komut satırı, makineye ne yapması gerektiğini söyleme şeklinizdi. (Evet, ChatGPT bir pay makineler ve masanızın üzerinde değiller, ama fikri anladınız.)

Ama sonra komik bir şey oldu: daha iyi arayüzler icat ettik! Komut satırındaki sorun, bilgisayarın davranmasını sağlamak için tam olarak neyi ve hangi sırayla yazacağınızı bilmeniz gerekmesiydi. Büyük simgeleri işaretlemek ve tıklamak çok daha basitti, ayrıca insanlara bilgisayarın neler yapabileceğini resimler ve simgeler aracılığıyla öğretmek çok daha kolaydı. Komut satırı yerini grafiksel kullanıcı arayüzüne bıraktı ve GUI hala üstünlüğünü sürdürüyor.

Geliştiriciler, yine de, sohbet kullanıcı arabirimini çalışır hale getirmeye çalışmaktan asla vazgeçmediler. WhatsApp iyi bir örnek: Şirket, kullanıcıların işletmelerle etkileşim kurmak için sohbeti nasıl kullanabileceklerini anlamaya çalışmak için yıllarını harcadı. Google’ın birçok başarısız mesajlaşma uygulamasından biri olan Allo, arkadaşlarınızla sohbet ederken bir AI asistanıyla etkileşim kurabileceğinizi umuyordu. 2016 dolaylarında gerçekleşen ilk sohbet robotu aldatmacası, birçok akıllı insanın mesajlaşma uygulamalarının her şeyin geleceği olduğunu düşünmesine neden oldu.

Mesajlaşma arabiriminde çekici bir şey var, “konuşmalı yapay zeka”. Hepimizin onu nasıl kullanacağını bilmesiyle başlar; mesajlaşma uygulamaları, en çok değer verdiğimiz kişilerle iletişim kurma şeklimizdir, bu da onların çok fazla zaman ve enerji harcadığımız bir yer olduğu anlamına gelir. Uber uygulamasının girintilerinde nasıl gezineceğinizi veya Southwest uygulamasında sık uçan yolcu numaranızı nasıl bulacağınızı bilmiyor olabilirsiniz, ancak “bu kelimeleri bu numaraya mesaj olarak gönderin” neredeyse herkesin anlayabileceği bir davranıştır. İnsanların uygulama indirmek istemedikleri ve mobil web sitelerinin hâlâ berbat olduğu bir pazarda mesajlaşma, deneyimleri büyük ölçüde basitleştirebilir.

Bing (ve diğer herkes) sohbet arayüzünü alıyor ve onunla çalışıyor.
Resim: Microsoft

Ayrıca mesajlaşma en gelişmiş arayüz olmasa da en genişletilebilir arayüz olabilir. Örneğin, Slack’i ele alalım: muhtemelen onu bir sohbet uygulaması olarak düşünüyorsunuz, ancak bu ileri geri arayüzde, bağlantıları, düzenlenebilir belgeleri, etkileşimli anketleri, bilgi robotlarını ve çok daha fazlasını gömebilirsiniz. WeChat ünlü bir mesajlaşma uygulamasına sıkıştırılmış bütün bir platform – temelde bütün bir internet -. Mesajlaşmaya başlayabilir ve birçok yere gidebilirsiniz.

Ancak bu araçların pek çoğu aynı şekilde tökezliyor. Çalışma saatleri gibi hızlı bilgi alışverişi için sohbet mükemmeldir; soru sorun, yanıt alın. Ancak bir kataloğa bir dizi mesaj olarak mı göz atıyorsunuz? Hayır, teşekkürler. Gidip gelen binlerce mesajla uçak bileti mi alıyorsunuz? Sırnaşıklık. Sesli asistanlardan hiçbir farkı yok ve Alexa ile basit şeyler satın almayı denediyseniz, Tanrı yardımcınız olsun. (“Charmin için ‘üç’ deyin.’”) En karmaşık şeyler için görsel ve özel bir kullanıcı arayüzü, bir mesajlaşma penceresinden çok daha iyidir.

ChatGPT, Bard, Bing ve diğerlerine gelince, işler çok hızlı bir şekilde karmaşıklaşıyor. Bu modeller akıllı ve işbirlikçidir, ancak istediğinizi elde etmek için tam olarak neyi, nasıl ve hangi sırayla isteyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bir “ fikrihızlı mühendis, Stable Diffusion’dan mükemmel görüntüyü nasıl ikna edeceğinizi veya ChatGPT’nin tam olarak doğru Javascript’i nasıl oluşturacağını öğrenmek için para ödediğiniz kişi gülünç görünüyor ama aslında denklemin tamamen gerekli bir parçası. Sadece birkaç kişinin bilgisayara ne yapması gerektiğini nasıl söyleyeceğini bildiği erken bilgisayar çağından farklı değil. Gerçekten harika bilgi istemleri alıp satabileceğiniz pazar yerleri zaten var; istem guruları ve istemlerle ilgili kitaplar vardır; Stanford’un zaten herkesin yakında alacağı bir Hızlı Mühendislik bölümü üzerinde çalıştığını varsayıyorum.

Üretken yapay zeka ile ilgili dikkat çekici şey, neredeyse her şeyi yapabilecekmiş gibi hissettirmesidir. Bütün sorun da bu. Her şeyi yapabildiğin zaman ne yaparsın? Nereden başlıyorsun? Olasılıklarına açılan tek pencereniz yanıp sönen bir imleç olduğunda, nasıl kullanılacağını nasıl öğrenirsiniz? Sonunda, bu şirketler, insanların neler yapabileceklerini ve bunların nasıl çalıştığını gerçekten anlamalarına yardımcı olan daha görsel, daha etkileşimli araçlar geliştirebilir. (Bu, ChatGPT’nin şimdilik oldukça basit olan ancak sohbet penceresinde yapabileceğiniz şeyleri hızla genişletebilen yeni eklenti sistemine göz kulak olmanızın bir nedenidir.) Şu anda, herhangi birinin sahip olduğu en iyi fikir, yazabileceğiniz şeyler hakkında birkaç öneri sunun.

AI bir özellik olacaktı. Şimdi ürün. Bu da metin kutusunun geri döndüğü anlamına gelir. Mesajlaşma yine arayüzdür.genel-2