Boeing'in CST-100 Starliner mürettebat gemisi, Mayıs 2022'de Orbital Flight Test-2 görevi için ISS'ye yaklaşıyor.

Boeing’in CST-100 Starliner mürettebat gemisi, Mayıs 2022’de Orbital Flight Test-2 görevi için ISS’ye yaklaşıyor.
Fotoğraf: NASA

Boeing’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ilk insanlı test uçuşu için uzun bir süre bekledik ve şimdi daha da fazla beklememiz gerekecek gibi görünüyor. Starliner CST-100 uzay aracının bir sonraki lansmanı, NASA hazır olup olmadığını değerlendirirken bir kez daha ertelendi.

Boeing’in Starliner lansmanı başlangıçta Şubat için planlanmıştı, daha sonra Nisan sonuna kaydırıldı ve şimdi muhtemelen yaza kadar olmayacak. NASA’nın Uzay Operasyonları Görev Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Kathy Lueders’e göre, Boeing Mürettebatlı Uçuş Testi (CFT), Mayıs ayı başlarında yapılması planlanan ISS’ye Axiom-2 özel astronot görevinden sonra başlayacak. Lueders, “Ekipler hazır olup olmadıklarını değerlendirip doğrulama çalışmalarını tamamlarken, Boeing Mürettebat Uçuş Testimizin fırlatma tarihi de dahil olmak üzere Uzay İstasyonu programını ayarlıyoruz” dedi. tweet attı Perşembe günü.

Boeing’in ISS’ye mürettebat göndermeye yönelik ilk girişimi için zorlu bir yolculuk oldu. 4,3 milyar dolar NASA ile sözleşme Ticari Ekip Programı. Plan, Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracının, NASA’nın diğer ticari ortağı SpaceX’in Dragon kapsülünü kullanarak yaptığı gibi, astronotları ISS’ye ileri geri taşımasıdır. SpaceX kısa süre önce altıncı ekibini başlattı ISS’ye, Boeing ise sıfırda kalır.

Mayıs 2022’de Boeing tamamlandı Orbital Uçuş Testi-2 (OFT-2), Starliner’ın ikinci mürettebatsız test uçuşu, mürettebatlı bir test uçuşu için zemin hazırlıyor. Ancak OFT-2, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç hıçkırık yaşadı: yörünge manevrası için kullanılan bir iticinin arızasıek olarak çok sayıda sorun ve gecikme programı baştan gölgeleyen.

Ancak NASA, ticari ortağıyla hala devam ediyor. iki kişilik bir ekip seçmek Starliner’da uçmak için. Ancak Kasım 2022’de, NASA ilk mürettebatlı test uçuşunu erteledi• ISS’ye giden SpaceX Crew-6 göreviyle bir program çakışmasını önlemek için Şubat’tan Nisan 2023’e kadar. Uzay ajansı da SpaceX ile ek mürettebatlı fırlatma rezervasyonu yaptıyani Mürettebat-7’den Mürettebat-14’e. Bu, NASA’yı uzay istasyonunun emekliye ayrılacağı 2030 yılına kadar ISS’ye seyahatler için ayarlamalıdır. Boeing, ISS’ye altı mürettebatlı uçuş için yer ayırttı ve bunların ne zaman gerçekleşebileceği belirsizliğini koruyor.

Hayatınızda daha fazla uzay uçuşu için bizi takip edin twitter ve Gizmodo’nun özel Spaceflight’ına yer işareti koyun sayfa.

genel-7