Blue Origin’in kapsülü, Eylül 2022’de bir acil durum manevrası sırasında güçlendiricisinden ayrılmak için acil durum iticilerini ateşlerken, şirketten bir videodan alınan bir ekran görüntüsünde görülüyor.

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin Cuma günü yaptığı açıklamada, geçen yılki bir kazayla ilgili soruşturmanın sonuçlanmasının ardından “yakında” roket uçuşlarına yeniden başlamayı umduğunu ancak ABD’li düzenleyicilerin bulguları kabul etmesini beklemesi gerektiğini söyledi.

Şirketin diğer amaçların yanı sıra uzay turizmi için tasarlanan New Shepard yörünge altı roketleri, Eylül 2022’de Teksas’tan kalktıktan kısa bir süre sonra meydana gelen kazanın ardından yere indirildi.

Olay, Amazon kurucusunun şirketi için bir gerileme oldu, ancak gözlemciler, insanların gemide olsaydı muhtemelen hayatta kalacakları gerçeğiyle cesaretlendirildi.

Uçuşun roketi, üzerinde bilimsel bir yük taşıyan Blue Origin’in NS-23 kapsülü ile tek bir güçlendiriciden oluşuyordu.

Görev sırasında, roket tırmanırken bir anormallik meydana geldi ve teknik bir sorun yaşadığı için stop etmiş gibi göründü.

Kapsül daha sonra kaçış sırasını başlattı ve iticiyi geride bırakarak paraşütlerle yavaşlayarak Dünya’ya geri düştü.

Blue Origin, o sırada, güçlendiricinin normalde yaptığı gibi dik iniş yapmak yerine “yere çarptığını” kaydetti.

Ardından, düzenleyici Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) gözetiminde bir soruşturma yürütüldü.

FAA Cuma günü yaptığı açıklamada, soruşturmasının devam ettiğini ve “şu anda şirketin aksilik raporunu sunmasını incelediğini” söyledi.

Açıklamada, “Soruşturmanın kapatılması ve Yeni Shepard Sisteminin uçuşa geri dönmesi için FAA onayı gerekiyor” denildi.

‘İtme yanlış hizalaması’

Blue Origin, yanan gazların dışarı atıldığı kanala atıfta bulunarak, anormalliğin “motor memesindeki termo-yapısal bir arızadan” kaynaklandığını söyledi.

Bu da, kapsül kaçış sistemini tetikleyen bir “itme yanlış hizalamasına” neden oldu.

Nozülün arızalanmasının nedeninin beklenenden daha yüksek sıcaklıklardan kaynaklandığı, soruşturmanın sonucuna göre “tasarım değişikliklerinin” gelecekte sorunu önlemesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca, “tasarlandığı gibi çalışan” bir kaçış sistemi sayesinde kapsül ve yükünün “güvenli bir şekilde indiğini” yineledi.

Blue Origin, aynı NS-23 yüklerini uçurarak “yakında uçuşa dönmeyi beklediğini” söyledi.

Blue Origin, Bezos’un kendisinin de ilk uçuşta yer aldığı Temmuz 2021’den bu yana bazıları ödeme yapan müşteri, diğerleri misafir olarak toplam 32 kişiyi uçurdu.

© 2023 AFP

Alıntı: Blue Origin, 26 Mart 2023’te https://phys.org/news/2023-03-blue-resume-space-flights-accident.html adresinden alınan 2022 kazasından (2023, 24 Mart) sonra ‘yakında’ uzay uçuşlarına devam etmeyi umuyor

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1