İki ağır yarı iletken şirketinin kurucu ortağı olan ve Moore Yasası olarak bilinen gözlemi bulan Gordon Moore, Cuma günü geç saatlerde 94 yaşında Hawaii’de vefat etti. Moore, Fairchild Semiconductors’ı ve başka bir ABD çip tasarımcısını kurdu. Intel’i duymuştum. Bu başarılara rağmen, Moore’un şöhret iddiası yaptığı basit bir gözlemdi. Bu gözlem Moore Yasası olarak bilinir ve zaman zaman buna atıfta bulunuruz. Telefon Arenası.

Moore’un mikroçiplerdeki transistör sayıları hakkındaki gözlemi Moore Yasası oldu

Moore’un gördüğü şey, mikroçiplerde kullanılan transistör sayısının her yıl ikiye katlanmasıyla sonuçlanan bir trenddi. Moore bu gözlemi ilk kez 1965’te yaptı ve bu eğilimin gelecekte de devam edeceğini tahmin etti. 1975’te mikroçiplerde kullanılan transistör sayısının iki yılda bir ikiye katlanacağını söylediğinde bir değişiklik yaptı. Moore Yasası, çiplerini Moore’un gözlemini göz önünde bulundurarak tasarlamaya başlayan çip üreticileri tarafından bir rehber olarak kullanıldı ve onu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline getirdi.

Orijinal gözlem, Moore’un yazdığı bir makalede yapıldı. Elektronik Dergisi “Entegre Devrelere Daha Fazla Bileşen Yükleme” başlıklı. Makale 19 Nisan 1965 baskısında bulundu ve içinde Moore “minimum bileşen maliyetlerinin karmaşıklığının yılda yaklaşık iki oranında arttığını” yazdı.

Aynı makalede Moore, “Entegre devreler, ev bilgisayarları – veya en azından merkezi bir bilgisayara bağlı terminaller – otomobiller için otomatik kontroller ve kişisel taşınabilir iletişim ekipmanı gibi harikalara yol açacaktır” diye yazmıştı. Bu tahmin, PC devriminden yirmi yıl önce ve kırk yılı aşkın bir süre önce yapılmıştır. Steve Jobs, 2007’de Macworld’de iPhone’u elinde tutmadan önce.
2005 yılında Moore, “Doğru zamanda doğru yerde olmak kesinlikle güzel. Yarı iletken endüstrisine emekleme döneminde girdiğim için çok şanslıydım. Ve büyüyemeyeceğimiz zamandan itibaren büyüme fırsatım oldu.” Tek bir çipe 1,7 milyar transistör yerleştirdiğimiz zamana kadar tek bir silikon transistör yapmayın! Olağanüstü bir yolculuktu.” 18 yıl önceydi. Bugün, A16 Bionic çip Apple’ın iPhone 14 Pro serisine güç sağlamak için kullandığı 16 milyar transistör içeriyor. Bir çipin transistör sayısı ne kadar yüksekse, o kadar güçlü ve enerji açısından verimlidir.

Mobil cihazlarına ihtiyaç duyan tüketicilerin Moore’a şükran borçlu olduğuna şüphe yok. Dünyanın en büyük dökümhanesi TSMC’nin kurucusu Morris Chang, altmış yıllık arkadaşını kaybetmenin yasını tuttu. Chang, “Gordon gittiğinde, ilk nesil yarı iletken meslektaşlarımın neredeyse tamamı gitti” dedi.

Artık iki yılda bir ikiye katlanmasa da, transistör sayısı artmaya devam ediyor

Buna göre ReutersMoore, transistör tasarımını geliştirmek için çalışmaya devam eden mühendisti. Transistörler, elektronik cihazların yapı taşları olarak kabul edilebilir ve akım akışını kontrol etmek için kullanılırlar ve bu akışı yükseltebilirler. Moore, 1979’dan 1987’ye kadar Intel’in CEO’su ve Başkanıydı ve 1997’ye kadar başkan olarak kaldı. Bu yılın başlarında Forbes, Moore’un net servetinin 7,2 milyar dolar olduğunu tahmin ediyordu.

Transistör sayısı her yıl otomatik olarak iki katına çıkmasa da entegre devrelere daha fazla transistör sığdırma eğilimi devam ediyor. 2019’da iPhone 11 serisi, 8,5 milyar transistör içeren A13 Bionic’i kullandı. iPhone 12 serisindeki A14 Bionic, 11,8 milyar transistör içeriyordu. Bu, iPhone 13 serisi tarafından kullanılan A15 Bionic için 15 milyar transistöre ve iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max tarafından kullanılan A16 Bionic için 16 milyara yükseldi.

Bu yıl Apple, TSMC’nin yeni 3nm işlem düğümü A17 Bionic tarafından üretilen bir çip tarafından desteklenen ilk tüketici ürününü piyasaya sürecek. Apple’ın yonga setini içinde 20 milyardan 24 milyara kadar transistör taşıyacak şekilde tasarlaması bekleniyor. Moore Yasası artık tam olarak uygulanmasa da, birkaç yıldır geçerliydi ve çiplerin içindeki transistör sayısının artmaya devam etmesi, hala bu yasanın yürürlükten kaldırılmadığının bir işareti olarak kabul ediliyor.telefon-1