Dün, Kongre’nin teknoloji yöneticilerini, finansal araçlar için kullanıcıların özel verilerini aşırı derecede toplamaları konusunda onları azarlamak için bir duruşmaya çağırma geçmişi devam etti. Ancak Mark Zuckerberg ve Sundar Pichai, potansiyel olarak korkunç veri toplamaları ve rekabete aykırı uygulamaları nedeniyle çok az veya hiç tepkiyle karşılaşmak için duruşmalarda sıkıntı çekerken, TikTok CEO’su Shou Zi Chew çok daha tanımlanmış bir şeyle ve platformunun kullanıcıları ile karşılaştı. hemen üzerine aldı.

Duruşma başladığında Chew’in duyduğu ilk şeylerden biri “Platformunuz yasaklanmalı” oldu. Bu, açılış konuşmasında Başkan Cathy McMorris-Rodgers’tan (R-WA) idi. Meclis Enerji ve Ticaret Komitesindeki Kongre üyelerinin birçoğu gibi kararını vermiş görünüyordu ve sonraki birkaç saat boyunca Chew, TikTok meydan okumalarından NyQuil tavuğuna kadar her şey için komite üyeleri tarafından azarlandı.

Üyeler özellikle TikTok’un Çin ile olan ilişkisiyle ilgileniyor gibiydi. Ve bu mantıklı. Çin, hükümetin kâr elde etmek için memnuniyetle etkide bulunacağı, ancak aynı zamanda operasyonlarını burada kuran şirketler üzerinde aşırı etkiye sahip olduğu otoriter bir kapitalist devlettir. TikTok’un ana şirketi ByteDance Çin’de bulunduğundan, Çin’in TikTok tarafından yönetilen verilere erişme potansiyeli var, ancak Meta ve Google gibi diğer ülkelerdeki şirketler bunu sağlayamayabilir.

Çin’in bu konudaki erişimi geniş ve nüfuz uygulama yeteneği güçlü. Kanada, 2018’de Huawei’nin kurucusunun CFO’su ve kızını tutukladığında Çin misillemede bulundu. iki Kanadalıyı tutuklamak Ve yeniden denemek ve üçte birini ölüm cezasına çarptırmak. Lynette Ong, “Çin’deki siyasi sistemin doğası gereği, doğal olarak hükümetle ilişkilisiniz ve hükümet Çin’deki herhangi bir firmaya veri vermesi ve diğer ülkeleri gözetlemesi için çok fazla baskı uygulayabilir.” Toronto Üniversitesi’nde siyaset bilimi doçenti, bana zamanında söyledi.

Çin de kendi vatandaşlarına misillemede bulundu. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, planlanan teknoloji düzenlemesine karşı konuştuğunda, ortadan kaybolmuş gibiydi benzer bir şekilde ünlü aktris Fan Bingbing (suçu yeterince vergi ödememekti).

Ve TikTok’taki kullanıcılar bunu fark etti

Ancak Çin’in şirketleri ve vatandaşları üzerinde korkunç bir etki yaratma yeteneği ve bunun TikTok’u nasıl aşırı etkiye açık hale getirebileceği, Kongre’nin takip etmekle ilgilendiği sorgulama hattı değildi. Birkaç kez ortaya çıktığında, sorgulayan Kongre üyesi, Chew’e cevap vermesi için asla zaman tanımadan, sık sık rantına devam ederdi. Kongre, ona Çin’in tek iktidar partisi olan Çin Komünist Partisi ile bağlantılarını sormak için çok zaman harcadı. Genellikle ÇKP olarak adlandırılan partiden McCarthycilik günlerine geri dönerek “komünistler” olarak söz ederlerdi.

Komünizm saplantıları arasında, genellikle iğrenç ve küçümseyici tonve Singapurlu olduğunu tekrar tekrar hatırlatmasına rağmen ara sıra Chew’in Çinli olduğu varsayımı, duruşma tuhaf, acımasız, yabancı düşmanı bir karmaşaydı. Ve kullanıcılar Açık TikTok alınmış fark etme.

Hayran değillerdi. Uygulama, kullanıcıların videolarıyla (TikTok’un kendisi de pekala artırıyor olabilir) sular altında kaldı alaycı Kongre, Chew ve TikTok’u desteklemekVe apaçık ikiyüzlülüğe işaret ediyor Kongre’nin Amerikalı rakipleri tarafından veri ve algoritmaların eşit derecede korkunç suistimalini görmezden gelirken TikTok’u hedef alma kararı. TikTok, gençler tarafından benimsenen tehlikeli meydan okumalara yol açabilir, ancak Meta’nın yaptığı gibi bir soykırımı kışkırttığını düşünmüyorum.

Bu, çılgınca popüler olan tek bir uygulamaya karşı yabancı düşmanı ve son derece ikiyüzlü bir kampanya yürütmenin bir tür sorunu. Çok meşgul kullanıcıları, bir pislik olduğunuzu fark edecekler! Ve Chew, dün veya Trump’ın ilk yasak çağrısından bu yana geçen yıllarda kesinlikle kendisine veya TikTok’a pek fazla iyilik yapmamış olsa da, Kongre nadir bir biçimdeydi.

Bir Kongre duruşması fikri, insanları kızdırmak ve kendi tarafınızda tutmaktır, böylece konuyla ilgili yazdığınız yasa tasarılarını kabul ettirecek siyasi sermayeye sahip olursunuz. Ama bazen aptal gibi görünürsün ve Kongre dün gök gürültülü bir şekilde temassız görünüyordu. Kazanmayı umdukları siyasi sermaye ne olursa olsun TikTok kullanıcıları tarafından kaybedildi. Temsilciler, Chew ve TikTok kullanıcılarına uygulamanın tehlikesi konusunda ders verdiler, ancak bunu tuhaf yabancı düşmanı retorik ve teknoloji cehaleti ile özetlemek, onları ulaşmaya çalıştıkları kitleye zavallı görünmelerine neden oldu.

Plan, insanların TikTok’u Amerika Birleşik Devletleri Çin ile küresel bir liderlik için jokey olarak kullanmayı yeniden düşünmelerini sağlamaksa, bunun başarılı olduğunu düşünmüyorum. Tüm FYP yayınlarımız dikkate alınacak bir şey değilse, hayır.genel-2