Sektörde faaliyet gösteren şirketler genellikle yürüttükleri faaliyetler üzerinde demokratik hükümetler tarafından daha fazla kontrolle karşı karşıya kalmak zorunda olduklarından ve her şeyden önce Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan bir şekilde belirsiz referans mevzuatına göre, kendi ofislerini Üye Devletlerde kurma eğilimindedirler. bu tür araçların kullanımına ilişkin kontrollerin uygulanmasının etkisiz olduğunun bilindiği durumlarda.

Örnekler arasında, ürünlerinin satışını kolaylaştırmak için Bulgaristan ve Kıbrıs’ta yan kuruluşlar kuran Nso Group veya Cytrox ve Circles dahil olmak üzere bir dizi siber casusluk şirketine sahip olan ve Kıbrıs, Yunanistan ve Malta’da dayanakları olan Intellexa sayılabilir. . 2021’de, Paris merkezli kar amacı gütmeyen bir medya kuruluşu olan Forbidden Stories tarafından koordine edilen ve Uluslararası Af Örgütü’nün teknik desteğiyle on ülkedeki 17 medya kuruluşundan 80’den fazla gazetecinin işbirliğine dayanan “Pegasus projesi”, Nso’nun nasıl olduğunu ortaya çıkardı. Grubun Pegasus casus yazılımı, “” olarak tanımlanan elli bin telefon numarasının listesine erişmek için kullanıldı.hedefleme için seçildiNso müşterileri tarafından.

Çalışma grubu tüm sayıları analiz etmiş ve daha sonra bunları tanımlanmış bir dizi insanla eşleştirmiştir. Orijinal listeden, analistler ayrıca “ilgili” olarak sınıflandırılan ve elliden fazla ülkeye dağılmış binden fazla kişiyi tanımladılar. Kurbanlar arasında Arap kraliyet ailesinin birkaç üyesi, en az 65 şirket yöneticisi, 85 insan hakları aktivisti, 189 gazeteci ve kabine bakanları, diplomatlar ve askeri ve güvenlik yetkilileri dahil 600’den fazla politikacı ve hükümet yetkilisi vardı. Pegasus’un hedef listelerinde en az on başbakan, üç cumhurbaşkanı ve bir kral da bulundu.

Tahmin edilmesi kolay olduğu üzere, soruşturma, 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’ni Nso Group’u şirketi neredeyse iflasın eşiğine getiren bir tür kara listeye dahil etmeye zorlayacak düzeyde bir kamuoyu öfkesi yarattı. Skandalın duyurulmasından birkaç hafta sonra Apple, Nso Group’a karşı “kötüye kullanımı engellemek” amacıyla yasal işlem başlattı. casus yazılım Amnesty Tech ve Citizen Lab’ı çalışmalarından ötürü takdir ederken, Devlet destekli.

Nso Group’un geleceği şu anda belirsizlikle örtülü olsa da, bir bütün olarak dijital casusluk endüstrisi özellikle gelişmeye devam ediyor. Pek çok hükümet, dijital casusluk uygulamaları için özel şirketlere başvurmaya devam ediyor.genel-18