Yaklaşan Atlas Fallen oyunu hakkında çok şey duymuştum ve PAX East 2023 sırasındaki uygulamalı deneyimlerim sayesinde oyunla biraz zaman geçirdim. Tasarım direktörü Jérémy Hartvick ile konuştuktan ve ipler bana gösterildikten sonra, istediğimi yapmak için serbest bırakıldım.

Atlas Fallen, aksiyon RPG’lerinde alıştığımız birkaç şeyi değiştirdiği için ilginç bir başlık. Yeni başlayanlar için oyun, kumla kaplı bir alanda gerçekleşir ve oyuncunun kumu keyfine göre bükerek buradan geçmesine izin verir ki bu ilginçtir. Ancak, gösterinin yıldızı momentum sistemidir. Bu türdeki oyunlar, oyuncuyu zayıf bir şekilde başlatıp sonunda güçlenip ortalığı kasıp kavurmalarını sağlarken, Atlas Fallen işleri farklı şekilde yapıyor.

Sonunda savaşırken yeni hareketlere ve yeteneklere erişim sağlayarak kendinizi güçlendireceksiniz. Ancak bunu yaparken, sonunda bir cam top haline geleceksiniz. Momentum saldırarak kazanılırken, eşik sağlık çubuğunun altında bulunan mavi bir çubukla temsil edilir. Bu çubukta devam eden daha güçlü hareketler var, ancak bunları kullanmak için yeterli ivmeyi oluşturana kadar. Momentum çubuğunda yukarı çıktıkça silahım da şekil değiştirdi.

Ayrıca, belirli düşmanlara saldırırken, savaş sırasında belirli bölümleri hedef alabildiğimi de fark ettim. The Surge serisinde çıkış yapan bir hedefleme sistemi göreceğimizi hayal ediyorum. Ya da en azından, ben öyle varsayıyorum. Bununla birlikte, etrafınızdaki her şeyin durmasına ve momentumunuzu sıfırlamasına neden olacak, parçalama adı verilen nihai bir saldırı görevi gören bir yetenek de vardır. Bu yeteneklere ve gücünüze erişiminizi kaybedersiniz, ancak aynı zamanda daha az hasar alırsınız. Sonunda, oyuncular bir beceri ağacı ve taşlar aracılığıyla özellikler ekleyerek kendilerini yedekleyebilecekler. Tüm bunlar, güçlü benliklerini sürdürürken ve paramparça hareketini etkinleştirirken.

Oynanış hızlı ve duyarlı, bu da düşman gruplarına aynı anda saldırmamı, onların saldırılarına girip çıkmamı, üzerlerine atlamak için arkalarından geçmek için kumda süzülmemi sağladı. Veya havaya uçarak, güçlü bir aşağı doğru itme ile sonuçlanan çeşitli saldırılar gerçekleştirin. Savaş açısından bana Darksiders 3 ve Devil May Cry’da bulunanları hatırlatıyor ve bundan Jérémy Hartvick’e bahsettiğimde, amacın bu olduğunu söyledi. Neyin mümkün olduğunu deneyimledim ve oyunun daha fazlasını oynamak için sabırsızlanıyorum.

Jérémy Hartvick ile konuşurken öğrendiğim bir şey de Fallen Atlas’ın Soulslike bir oyun olmadığı ve kimsenin aksini düşünmesini istemedikleri. Deck 13, The Surge 1 ve 2 ile birkaç Soulslike oyunuyla tanınırken, geliştirici farklı bir şey yapmak istedi. Atlas Fallen, başkası ne derse desin, özünde bir aksiyon RPG’sidir.

atlas_fallen_screenshot-02

Oyun ayrıca oyuncuların dijital avatarları benzersiz yapmalarına olanak tanıyan bir karakter oluşturma aracı içerir. Bu araç oldukça derin ve demo PAX East 2023’te hazır olduğundan Deck 13, demoyu deneyen herkesin doğrudan ona atlamasını istedi.

Atlas Fallen ile zaten ilgileniyordum ama şimdi bir zevk aldığım için oyuna dalmayı dört gözle bekliyorum. Kumda süzülmekten keyif aldım ve momentum sistemi yenileniyor ama bunun oyuncuları nasıl etkilediğini ve ne kadar hareket alanı sağladığını görmek istiyorum.

Atlas Fallen çıkış tarihi PS5, Xbox Series X|S ve PC için 16 Mayıs 2023’tür.oyun-4