Geçenlerde OnePlus 11’i eleştirmiştim ama Çinli telefon üreticisine çiçeklerini vermenin zamanı geldi…

Özetle, OnePlus hiçbir zaman piyasadaki en iyi kameralı cep telefonlarını yapmasıyla tanınmadı. İster şirketin “amiral gemisi katillerinden”, ister birinci sınıf amiral gemisi telefonlarından (OnePlus 9 Pro, OnePlus 10 Pro) bahsediyor olalım, her zaman rekabetin biraz gerisinde kaldılar, sadece dikkate alınacak kadar… yabancılar. Ancak o zamanlar neredeyse geride kaldı! Yıllar almasına ve birçok “iyi deneme” denemesine rağmen, OnePlus 11 nihayet bize uygun bir “amiral gemisi katili” için uygun bir kamera veriyor. Tüm söylenenler, OnePlus 11 aynı zamanda fiyat olarak Galaxy S23 Ultra, iPhone 14 Pro ve Pixel 7 Pro’nun altını çiziyor, bu da uygun şekilde pahalı telefonların sunabileceği en yeni ve en büyük donanımı beklememeniz gerektiği anlamına geliyor. Beklentilerinizi yönetin.

Her neyse! bu OnePlus, muhafazakar bir donanım setinden inanılmaz bir performans çıkarmayı başardı ve OnePlus 11, dünyanın en iyi kameralı cep telefonlarından bazılarından daha dengeli fotoğraflar çekebiliyor! Ama nasıl?!

Gelin, OnePlus’ın kamera bölümündeki inanılmaz ilerlemesine bir göz atalım!

.

OnePlus 11 kamera, iPhone, Galaxy, Pixel için yeni bir fotoğrafçılık çıtası belirleyerek “Çin” HDR’sini küresel pazara getiriyorNeyin “gerçek” bir fotoğraf olup neyin olmadığına dair tüm tartışma son zamanlarda özellikle sıcak olmasına rağmen, asırlardır “gerçek” fotoğrafların sözlü bir savunucusuyum. Bu yüzden böyle telefonları tercih etme eğilimindeyim. Fotoğrafçılık söz konusu olduğunda Xiaomi 13 Pro.

Bununla birlikte, fotoğraflarımın nasıl görünmesini sevdiğim bir şeydir ve daha geniş bir izleyici kitlesi tarafından “harika bir fotoğraf” olarak kabul edilen şey tamamen farklı bir konudur. Ve sürpriz, sürpriz, çoğu insan telefonların beğendiği “Instagram için hazır” görüntüleri sever. iPhone 14Pro, Galaxy S23 Ultra ve ana kahramanımız, OnePlus 11 geliyor!

Bu hikayeyi yazmamın ana sebebine gelmeden önce, iPhone 14 Pro Max, Galaxy S23 Ultra, Pixel 7 Pro ve OnePlus 11… yapmaya çalıştığım noktayı kanıtlamak için (HDR olayının tamamı hakkında).Tabii, iPhone 14 Pro Max en son kör testimizi kazandı, ancak önemli çıkarımlardan biri aslında bu olabilir OnePlus 11, Pixel 7 Pro’yu yendi ve 2. sıradaki Galaxy S23 Ultra ile telefona çok yaklaştı. Bu, yalnızca bir yıl önce Pixel, Galaxy ve iPhone gibileriyle aynı kamera kategorisinde adlandırılmaya bile zorlanan aynı OnePlus.

Elbette, her kamera karşılaştırması yalnızca içerdiği fotoğraf örnekleri kadar güvenilirdir, ancak insanların seçimi için OnePlus 11’in Pixel, iPhone ve Galaxy’den kolayca daha iyi performans gösterdiği aşağıdaki örneklere bir göz atın. Kategori? Gece Modu – Google ve Apple’ın her zamanki uzmanlığı.

“Çin HDR” – muhteşem OnePlus 11 fotoğraflarının anahtarı

Neden “Çin HDR”? Çünkü tam olarak Çin’e özel amiral gemisi telefonlar gibi Vivo X70, genellikle Çin ve Hong Kong’da görülen parlak binaları ve neon tabelaları ortaya çıkarmak amacıyla agresif HDR işlemeyi ikiye katlayanlardı. Bazı Çinli telefon üreticilerinin, satıldıkları bazı Asya ülkelerinde (görünüşe göre) çekici gelen yumuşak ten efektini benimsemelerine benzer.

Her neyse, “Çin” olsun ya da olmasın, OnePlus 11’in fotoğraflardaki agresif HDR’si genellikle çeşitli ışık kaynaklarını içeren zor sahneleri yakalarken, Galaxy S23 Ultra, Pixel 7 Pro ve özellikle iPhone 14 Pro Max (Apple’ın muhafazakar HDR’si nedeniyle) mücadele edebilir. (ve genellikle yapar).

OnePlus 11, OnePlus 10 Pro ve OnePlus 9 Pro’dan çok daha iyi fotoğraflar çekiyor – yeni telefon o kadar iyi mi yoksa eski OnePlus amiral gemileri çok mu kötü?

Yalnızca kendi kameralı çatışmamızdan alınan örnek fotoğraflar, OnePlus’ın artık büyük köpeklerle rekabet edebileceğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bağımsız fotoğraf karşılaştırmaları da OnePlus’ın eski haline kıyasla çok yol kat ettiğini kanıtlıyor! ” dereceli bir kamerayı yaklaşık iki yıl içinde “A” sınıfı bir nişancıya dönüştürün! Sadece yukarıdaki örneklere bir göz atın, gece fotoğrafçılığı arasındaki farkı gösterin. oneplus9 Pro, OnePlus 10 Pro ve yeni OnePlus 11 (unutmayın, öncekilerden daha ucuzdur). Fotoğrafın her yönünde büyük bir gelişme görüyoruz – ayrıntı, pozlama, HDR, gürültü, renkler vb. Ama büyük sır ne?

OnePlus 11’deki kamera donanımının çok daha iyi olmadığı göz önüne alındığında (aslında, OnePlus 10 Pro’dan biraz daha az etkileyici), kredi Snapdragon 8 Gen 2’ye ve yapılan harika son işlemeye / ayarlamaya gitmeli. (diğer bazı telefon üreticilerinin de başardığı). Şirket, nispeten küçük Sony sensörlerinde kalan her performans damlasını sıkıştırdı. Yani OnePlus’ın Google’ı.

OnePlus 11’in kamerası mükemmel değil ama sonunda “amiral gemisi katili” telefona en üst düzey performansı getiriyor; özçekim kamerası harika özçekim fotoğrafları çeker


Son olarak, lansman sırasında “zorlukla kabul edilebilir” olarak nitelendirdiğim OnePlus 11’in özçekim kamerasına hak ettiğim bir kredi vermeliyim. Bunu yapmakta haksız değildim, çünkü o sırada gördüğüm fotoğraf örnekleri, telefonun (açıkça) üretim öncesi yazılım çalıştıran Çince versiyonundan geliyordu.

Bizim 2023 özçekim kamera karşılaştırması artık bize, OnePlus 11’in özçekim kamerasının fotoğraf çekmede oldukça iyi olduğunu (video farklı bir hikaye) ve sağda Galaxy S23 Ultra, iPhone 14 Pro ve Pixel 7 Pro’nun yapabileceklerini geride bırakabileceğini gösteriyor. koşullar.
OnePlus 11, harika fotoğraflar çekmek için Snapdragon 8 Gen 2’ye ve büyülü yazılıma güveniyor
Her neyse, buradaki temel sorulardan birini yanıtlamak için OnePlus, piyasadaki en pahalı kameralı telefonlarla rekabet eden ve bazen onları geride bırakan bazı etkileyici yüksek kontrastlı ve düşük ışıklı fotoğraflar elde etmek için agresif görüntü işlemeye güveniyor. şu anda yaptıkları süper etkileyici, ancak şunu belirtmekte fayda var Google, Pixel 2 – Pixel 6a’daki kameralardan en iyi şekilde yararlanmak için işleme sihrini çalıştırırken birkaç çok temel Sony sensörüne bağlı kalarak benzer bir şeyi bir süre önce başardı. Ancak tüm kredi “büyülü işlemeye” gitmez.

Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 yongası, OnePlus 11’in harika fotoğraflar çekmesine yardımcı olan algoritmaya güç veren şeydir. Yani her şey yazılım değil. Yine, OnePlus 11, Snapdragon 8 Gen 2’nin gücü ve yazılımın büyüsü olmadan dikkate değer olmayacak bir dizi çok geleneksel kamera sensörü kullanıyor.

Sonuç olarak, harika fotoğraflar çekmek isteseniz bile OnePlus 11 artık önerilmesi çok kolay bir telefon! Ve giderek daha önemli hale gelen bu kategoride kaç tane önceki OnePlus amiral gemisinin etkileyemediği göz önüne alındığında, bunu hafife almamalıyız.

Bu hikayenin küçük resmi için kullanılan düzenlenmemiş fotoğraf örneği Parth Kohl’un (Twitter) izniyle kullanılmıştır.telefon-1