NASA Genel Merkezi Astrofizik Bölümü yöneticisi Mark Clampin, Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi Direktörü Christopher Browne, John ve Adrienne Mars’tan 2023 Michael Collins Yaşam Boyu ve Güncel Başarılar Ödülünü kabul etti. Kupa, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nun arkasındaki ekibe 23 Mart 2023’te müzenin Chantilly, Virginia’daki Steven F. Udvar-Hazy Merkezinde düzenlenen bir törenle verildi. Kredi: Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

NASA‘S James Webb Uzay Teleskobu ekibi, Yaşam Boyu ve Güncel Başarılar için 2023 Michael Collins Kupasını almak üzere seçildi. Smithsonian’ın Ulusal Hava ve Uzay Müzesi tarafından verilen bu yıllık ödül, havacılık bilimi ve teknolojisi alanlarında ve bunların tarihindeki olağanüstü başarıları onurlandırıyor.

NASA Yardımcı Yöneticisi Bob Cabana, “James Webb Uzay Teleskobu ekibinin bağlılığı ve yaratıcılığı dünyaya bir ilham kaynağı” dedi. “Bu görevi mümkün kılan ortaklıklar, insanlığın en iyi yönlerini temsil ediyor ve evrenimizi daha iyi anlamak için Webb’i kullanmamızı sağlamak açısından kritik öneme sahip.”

Ödül, 23 Mart’ta müzenin Chantilly, Virginia’daki Steven F. Udvar-Hazy Center’da düzenlenen törenle takdim edildi.

John ve Adrienne’den Chris Browne, “2023 Collins Trophy sahipleri, insanların bu Dünya üzerindeki yerlerini anlamalarına yardımcı oldu” dedi. Mars Müze müdürü. “James Webb Teleskobu da aynı şekilde bize evren hakkında yeni bakış açıları kazandırdı.”

James Webb Uzay Teleskobu Dönüyor

James Webb Uzay teleskobu. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

25 Aralık 2021’de fırlatılan Webb, şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü uzay bilimi teleskopudur. Temmuz 2022’de Webb ekibi resmi olarak Webb’in görevine başladı kızılötesi evreni keşfetmek için.

NASA Genel Merkezi Bilim Misyonu Direktör Yardımcısı Nicola Fox, “Kozmosta parlayan en eski, en uzak galaksiler aracılığıyla tarihimizi ortaya çıkarmak için sınırları zorlayan James Webb Uzay Teleskobu ekibini tebrik ediyoruz” dedi. “Hayranlık uyandıran görüntüler ve spektrumlar, Webb’in bilimde yeni bir çağ açma vaadini şimdiden yerine getiriyor.”

Optikleri gereken görevin neredeyse iki katı performans sergileyerek, Webb şimdiye kadar gözlemlenen en eski galaksilerden bazılarını keşfediyor, yıldızların oluşumunu görmek için tozlu bulutların arasından bakıyor ve güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerin atmosferlerinin her zamankinden daha ayrıntılı bir görüntüsünü sunuyor. önce. Webb ayrıca, Neptün’ün halkalarına on yıllardır yapılan en net bakış da dahil olmak üzere, güneş sistemimizdeki gezegenlerin yeni görüntülerini yakaladı. Collins Trophy ödülü, Webb misyonunu tasarlayan, geliştiren ve şu anda yürüten ekip üyelerinin olağanüstü başarılarını ve önemli katkılarını takdir ediyor.

WR 124 (Webb NIRCam ve MIRI Kompozit Görüntü)

Parlak, sıcak yıldız Wolf-Rayet 124 (WR 124), James Webb Uzay Teleskobu’nun, Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası ve Orta Kızılötesi Aracından gelen ışığın yakın kızılötesi ve orta kızılötesi dalga boylarını birleştiren bileşik görüntüsünün merkezinde öne çıkıyor. Kredi: NASA, ESA, CSA, STScI, Webb ERO Üretim Ekibi

“James Webb Uzay Teleskobu, evrendeki ilk yıldızların ve galaksilerin oluştuğu bir zamanı incelememize olanak sağlıyor. Bilim Misyonu Astrofizik Bölümü yöneticisi Mark Clampin, “Bu muhteşem başarı, uzun yıllar boyunca ekipteki binlerce kişinin bu muhteşem uzay teleskobunu teslim etmek için teknolojinin sınırlarını zorlayarak özverisiyle mümkün oldu” dedi. NASA Genel Merkezi’ndeki müdürlük. Clampin, 23 Mart’ta Webb ekibi adına 2023 Collins Kupasını kabul ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

Kazananlar, Washington, DC’den John Safer tarafından yaratılan “Uzay Ağı” heykelinin minyatür versiyonunun yer aldığı bir ödül alacak. Ödül 1985’te belirlendi ve 2020’de Apollo 11 astronotu Michael Collins’in onuruna yeniden adlandırıldı.

Webb, ortakları ESA ile NASA liderliğindeki uluslararası bir misyon (Avrupa Uzay Ajansı) ve CSA (Kanada Uzay Ajansı), dünyanın önde gelen uzay bilimi gözlemevidir. Tasarımı, güneş sistemimizdeki gizemleri çözmek, diğer yıldızların etrafındaki uzak dünyalara bakmak ve evrenimizin gizemli yapılarını ve kökenlerini ve onun içindeki yerimizi araştırmak için uzay teleskobu yeteneklerinin sınırlarını zorladı.

Son zamanlarda, Webb misyonunun başarıları, Space Foundation, Science, Ulusal Uzay Kulübü ve Vakfı, Havacılık Haftası, Bloomberg İş Haftası, Popüler Bilimve zaman.uzay-2