Intel’in kurucu ortaklarından ve Silikon Vadisi devi Gordon Moore bugün 94 yaşında öldü. şirketten bir basın açıklaması. “ parçasıydı.hain sekizFairchild Semiconductor’ı kuran, kuluçka makinesi oldu AMD dahil diğer birçok Silikon Vadisi şirketi için. Moore ve sekizin bir üyesi olan Robert Noyce, 1968’de orijinal adı Integrated Electronics olan Intel’i kurdu. Sonunda 1979’da şirketin başkanı ve CEO’su oldu ve sekiz yıl boyunca CEO olarak görev yaptı.

Moore, modern bilgi işlem cihazlarına güç veren teknolojinin geliştirilmesinde açıkça büyük bir rol oynamış olsa da, birçok kişi, işlemcilerin transistör sayısının her yıl kabaca iki katına çıkacağına dair 1965 öngörüsü olan “Moore yasası” nedeniyle de onun adına aşina olacaktır. (On yıl sonra, tahminini iki yılda bir ikiye katlayacak şekilde değiştirdi.) Artık durum böyle olmasa da, fikir şaşırtıcı derecede uzun bir süre geçerliliğini korudu.

2015 yılında kendisine Moore yasası sorulduğunda, “Bir kez başarılı bir tahminde bulunduktan sonra, başka bir tahmin yapmaktan kaçındım” diyerek yanıt verdi. Bir deyim Gordon ve Betty Moore vakfından.

Intel’e göre, Moore’un yakın zamandaki uğraşları hayırseverdi, eşiyle birlikte “çevre koruma, bilimsel araştırma, yüksek öğrenim ve San Francisco Körfez Bölgesi” ile ilgili sorunlar üzerinde çalışıyordu. vakfının sayfasında bir kurucu beyanı.genel-2