Intel ve Gordon ve Betty Moore Vakfı, Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore’un bu akşam 94 yaşında ailesiyle birlikte Hawaii’de huzur içinde öldüğünü duyurdu. Moore, 1968’de uzun süredir arkadaşı olan Robert Noyce ile birlikte Intel’i kurdu, ancak belki de en çok, adını taşıyan Moore Yasasının yaratıcısı olarak bilinir. Intel yayınladı ölüm ilanı burada.

İlk olarak 1965’te kaleme alınan Moore Yasası, bir entegre devre üzerindeki transistör sayısının her yıl ikiye katlanacağını belirtiyordu. Bu yasa, yarı iletken endüstrisini ileriye götürmeye yardımcı olan bir hedef olarak hizmet etti. 1975’te Moore, transistörlerin her iki yılda bir ikiye katlanacağını öngörmek için bu yasayı revize etti ve bu, pek çok tartışmaya rağmen bugüne kadar büyük ölçüde geçerliliğini korudu.

Moore ve Noyce, Fairchild Semiconductor’ın kurucu grubunun bir parçası olduktan sonra Temmuz 1968’de Intel’i kurdu. İlk işe aldıkları Andy Grove’du ve üçlü Intel’i başarıya götürdü.

Intel başlangıçta yatırımcılardan 2,5 milyon dolar alarak işe başladı ve Statik RAM (SRAM) bellek üretti. Şirket daha sonra işlemcilere geçti ve 1971’de piyasada bulunan ilk mikroişlemci olan Intel 4004’ü piyasaya sürdü. Intel daha sonra 1978’de x86 tabanlı imparatorluğunun ilk yapı taşı olan artık efsanevi Intel 8086’yı piyasaya sürerek x86 komut setinin öncülüğünü yaptı. mimariler. Şirket bugün hala CPU’lara odaklanıyor ve şu anda ~ 167 milyar dolar değerinde.

Moore başlangıçta 1975’e kadar genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı, ardından 1979’da CEO ve yönetim kurulu başkanı seçilene kadar şirketin başkanı olarak görev yaptı. 1987’de CEO rolünden ayrıldı. Moore, 1997 yılına kadar başkanlık görevini sürdürdü. fahri başkan olarak atandığında. 2006 yılında istifa edene kadar bu görevi sürdürdü.

Daha fazla gör

genel-21