Manifatura o kadar temel bir özellik ki çoğumuz üzerine pek kafa yormuyoruz. Ancak Apple gibi şirketler yapabileceklerini biliyorlar. kullanıcıları kendi ekosisteminde kilitli tutmak ve Android kullanıcılarını iOS’a geçmeye zorlamak için anlık mesajlaşmadan yararlanın. Google, iPhone’lar ve Android cihazlar arasında sorunsuz bir mesajlaşma deneyimi için Apple’ın Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) protokolüne geçmesini sağlamak için çok çalışıyor, ancak Apple dinleme havasında değil. Google, Apple’ın bu davranışıyla kullanıcılarını tehlikeye attığını düşünüyor.
RCS, GSMA tarafından SMS ve MMS’in yerini almak ve kullanıcıların bir grup sohbetleri, resimler, videolar, okundu bilgileri ve uçtan uca şifreleme desteğiyle daha zengin mesajlaşma deneyimi. Android kullanıcıları, Play Store’dan Google Mesajları’nı indirerek RCS mesajlaşmasının keyfini çıkarabilir.

Apple’ın iMessage adlı kendi mesajlaşma servisi vardır, ancak bu yalnızca Apple kullanıcıları içindir. iMessages, Apple cihazlarında mavi baloncuklar içinde görünürken, Android kullanıcıları tarafından gönderilen mesajlar yeşil metin baloncukları içinde görünür ve SMS/MMS mesajları gibi işlenir. Bu nedenle, Android telefonlar ve iPhone’lar arasındaki mesajlaşma bozulur. Google’ın Platformlar ve Ekosistemlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, bunun iPhone kullanıcıları için sorun yaratabileceğine inanıyor.

Konuşurken 9to5Google’ın Max Weinbach, Lockheimer şirkete RCS’ye destek getirmek için başvuranın GSMA olduğuna dikkat çekti. 2019’da şirket, kullanıcıların operatörlere güvenmek zorunda kalmadan RCS’ye erişmesini kolaylaştırmak için RCS Chat’i tanıttı. Google’ın RCS hizmetinin 500 milyondan fazla kullanıcısı var.
Google istemiyor RCS, WhatsApp veya Snapchat beğenilerinin yerini alacak. Ancak çoğu kullanıcı için iletişim kurmanın varsayılan yolu bu olduğundan Google, deneyimin daha iyi olmasını istiyor. Apple’ın işbirliği olmadan bu gerçekleşemez.

Apple, geliştirilmiş güvenlik gibi RCS’nin istediği öğelerini seçip seçmekte özgürdür. Bu şekilde, meraklı özellikler yine de Apple cihazlarına özel kalacaktır. Ancak şirket bunu yapmayacağını açıkça belirtti.

Bir Apple kullanıcısı, bir Android kullanıcısıyla konuşmak için Mesajlar uygulamasını kullanırsa, mesajlar geleneksel SMS mesajları olarak gönderilir ve güvenli olmaz. Yani günün sonunda Apple, kullanıcılarına kötülük yapıyor ve bu Lockheimer’ı iPhone sahipleri için kötü hissettiriyor.telefon-1