Yaklaşan bir Windows 11 güncellemesinin ilk yapısında gizlenen yeni özellikler, kullanıcıların kendi ‘Bulut PC’lerini’ yapılandırmalarına olanak tanıyacak ve bu, Microsoft’un Windows’un geleceği için Windows 12 gibi planlarına ilişkin şimdiye kadarki en net ipucumuz olabilir.

Gibi Neowin raporları (yeni sekmede açılır)Twitter kullanıcısı Albacore, Windows Insider programına kaydolan kişilere sunulan ve Canary, Dev ve Beta kanallarında kullanılabilen Windows 11 Dev yapı 23419’u araştırıyor.

Aşağıda görebileceğiniz bir dizi tweet’te Albacore, Windows 11 “Ayarlar” uygulamasında artık bir Bulut PC’ye özel bir uygulama aracılığıyla veya doğrudan masaüstünden erişme seçeneklerinin olduğunu fark etti.

Daha fazla gör

Sayfada ayrıca Bulut PC’nizle hangi bağlantı noktalarını, özellikleri ve aksesuarları paylaşacağınızı seçmenize olanak tanıyan bir bölüm vardır. Böylece, USB bağlantı noktalarınızı paylaşabilirsiniz ve bu, fiziksel PC’nize taktığınız bir USB bellek çubuğunun Bulut PC’nizde de erişilebilir olacağı anlamına gelir.

PC’yi açık bırakırsanız, Bulut PC’ye farklı bir cihazdan erişebilir ve USB bellek çubuğuna erişebilirsiniz veya bellek çubuğundaki öğeleri hızla Bulut PC’nin depolama alanına kopyalayarak başka herhangi bir cihaz için kullanılabilir hale getirebilirsiniz. erişmek için kullandığınız cihaz.

Panoyu, yazıcıları, yerel sabit sürücüyü, mikrofonu ve daha fazlasını da paylaşabileceğiniz anlaşılıyor. Microsoft’un Bulut PC entegrasyonu planlarına bağlı olarak, bu gerçekten yararlı bir özellik olabilir ve Microsoft’un Windows 12 için planlarına (varsa) dair ipuçları verebilir.

Bulutlu düşünme

Windows 11’de Cloud PC entegrasyonunun nasıl görüneceğinden şu anda emin değiliz, ancak görünüşe göre Microsoft, yerel PC veya dizüstü bilgisayarınız ile Cloud PC arasında sorunsuz geçiş yapmak istiyor.

Windows 11’in Bulut PC özelliği, Microsoft’un Windows 365 İş aboneliğine dahil olan Bulut PC gibi olacaksa, internette depolanan ve normal bir PC gibi çalışacak sanal bir PC’ye erişim elde edeceksiniz. İster akıllı telefon ister Chromebook, hangi cihazı kullanırsanız kullanın, internet bağlantınız olduğu sürece Cloud PC’ye erişebilir ve sanki başında oturuyormuş gibi kullanabilirsiniz.

Muhtemelen Windows 11’deki bir OneDrive aboneliğine bağlı olacak, ancak Microsoft’un OneDrive bulut depolamasında olduğu gibi sınırlı bir sürüme ücretsiz olarak erişebileceksiniz. Umarım, Bulut PC özelliğiyle ilgilenmiyorsanız ve abone olmak istemiyorsanız, bu sizi zorlamaz, ancak Microsoft’un insanları OneDrive’a kaydolma arzusu beni biraz endişelendiriyor.

Bu özellikler şu anda iyi gizlenmiştir. Yalnızca Windows 11’in erken, deneysel sürümlerini denemek için kaydolan Windows Insider’ların kullanabileceği bir Windows sürümünde değil, aynı zamanda bunları etkinleştirmek için “settingshandlers_cloudpc” DLL dosyasını düzenlemeniz gerekiyor.

Microsoft açıkça bu özelliği göstermeye hazır değil, ancak bu bize Windows 12’nin nasıl bir işletim sistemi olabileceğine dair cezbedici bir ipucu veriyor ve bu çok heyecan verici olabilir.

Windows 12 hakkında bir ipucu?

Microsoft, Windows’u buluta taşıma konusundaki ilgisi konusunda çok netti. Windows 365 Business’a işlevsellik eklemekle kalmayıp, “Microsoft Cloud PC, Masaüstünü bir Hizmet olarak sunmak için Windows Sanal Masaüstü üzerine inşa edilmiş stratejik, yeni bir tekliftir” açıklamasını yaptı, aynı zamanda Windows’un lideri Panos Panay Microsoft ekibi, Bulut PC’nin nasıl Windows’un geleceği olacağından bahsediyor – çoğu kişi bunu Windows 12 olarak anlıyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Microsoft CEO’su Satya Nadella da yakın zamanda “bilgisayar ile bulut arasındaki sınırlar ortadan kalkıyor” yorumunu yaptı.

2024’te piyasaya sürülebileceği de dahil olmak üzere Windows 12 hakkında söylentilerde bir artış gördük ve bir sonraki sürümü daha geç olmadan göreceğimize giderek daha fazla ikna oluyorum. Windows 11’in erken bir sürümünde gizlenen bu yeni bulut tabanlı özellikler, Microsoft’un işletim sisteminin bir sonraki sürümü için planlarına şimdiye kadarki en iyi bakışımız olabilir.

genel-6