Dönüşüm ve Kamu Hizmeti Bakanı Stanislas Guerini ve Dijital Geçiş ve Telekomünikasyondan sorumlu Bakan Delegesi Jean-Noël Barrot bir basın açıklamasında, yasaklanması eğlence uygulamaları memurların cihazlarında. TikTok, şaşırtıcı bir şekilde, bu tedbirin hedef aldığı platformlardan biri.

Hangi uygulamalar etkilenir?

Birkaç gün önce Senato, TikTok’un ulusal güvenlik düzeyinde oluşturduğu risklerin yanı sıra gençler üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlayan bir soruşturma komisyonu açtı. Süreç yaz sonuna kadar uzayabilirse, hükümet nihayet hızlı hareket etti.

aynı kategoride

Bruno Le Maire, influencer mesleğini düzenlemeye yönelik önlemleri açıklıyor

Başta güvenlik olmak üzere konuların analizinden sonra hükümet, bundan böyle kamu görevlilerine sağlanan profesyonel telefonlara eğlence amaçlı uygulamaların indirilmesini ve kurulmasını yasaklamaya karar verdi. İki bakanın Twitter’dan yaptığı açıklamada duyurdu.

Metin açıkça TikTok’u adlandırırken, ilgili diğer platformları adlandırmaz. Binaen Fransa BilgisiStanislas Guerini’nin maiyetiyle konuşan, Twitter veya Instagram da hedef alındı. Hedeflenen yazılımların listesi ” kesin ve nihai “. Uygulamalara ek olarak şunları içerir: eğlence », akış ve oyun olanlar.

Bir ulusal güvenlik sorunu

Rekreasyon uygulamaları, devlet ekipmanlarına dağıtılacak yeterli düzeyde siber güvenlik ve veri korumasına sahip değil “, diyor hükümet. Bu nedenle, oluşturabilecekleri ikincisi ve temsilcileri için bir risko inanıyor. yasak geçerli derhal ve üniform ».

Bu karar sonra gelir Fransa’nın birçok müttefik ülkesi de benzer önlemler aldı.s, geçen Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri ile başlayarak. O zamandan beri Kanada, Danimarka, Birleşik Krallık, Avrupa Parlamentosu ve Komisyonu, TikTok’u hükümet cihazlarından yasakladı.

Ek olarak, bakanların duyurusu, TikTok CEO’sunun ABD Temsilciler Meclisi üyeleri tarafından dinlenmesinden bir gün sonra geliyor. İş adamı, uygulamayı Amerika Birleşik Devletleri genelinde yasaklamayı giderek daha fazla düşünen milletvekillerini ikna etmedi.

Batılı ülkeler kınadı TikTok’un ana şirketi ByteDance ile Çin hükümeti arasındaki ilişki. Platformun Pekin tarafından büyük casusluk kampanyaları yürütmek için kullanılabileceğinden korkuyorlar.

genel-16